Skip to main content

Jak rozpocząć edukację domową? Formalności krok po kroku.

edukacja domowa, formalności

Co należy zrobić, aby Twoje dziecko mogło uczyć się w trybie edukacji domowej?

Mówiłyśmy o tym w drugim odcinku naszego podcastu WNE 002: Co to jest edukacja domowa? Kwestie prawne i formalności. Poniżej jeszcze raz zbieramy te informacje w formie mini -poradnika.

W Polsce istnieje obowiązek edukacji, jednakże można go spełniać poza szkołą. Takie rozwiązanie jest w naszym kraju możliwe od 1991 roku. Aby dziecko mogło uczyć się w trybie edukacji domowej, należy zapisać je do wybranej przez nas szkoły, gdzie co roku przystępuje do egzaminów klasyfikacyjnych. Kwestia egzaminów może początkowo wywoływać pewne obawy (szczególnie dla nas – rodziców) jednakże doświadczenie wielu rodzin uczących swoje dzieci w domu pokazuje, że dzieci cieszą się mogąc podzielić się z innymi swoją wiedzą i umiejętnościami. Ten temat poruszymy niejednokrotnie w odcinkach naszego podcastu.

Wróćmy jednak do kwestii formalnych. Co należy zrobić, aby dziecko mogło rozpocząć naukę w trybie edukacji domowej?

 

UWAGA!!! ZMIANY W USTAWIE O SYSTEMIE OŚWIATY DOTYCZĄCE EDUKACJI DOMOWEJ. ZMIANY DOTYCZĄ DECYZJI DYREKTORÓW UDZIELANYCH NA PODSTAWIE WNIOSKÓW  SKŁADANYCH OD 1.09.2017 R.  WNIOSKI WYPEŁNIANE PRZED TĄ DATĄ MOGĄ BYĆ SKŁADANE NA STARYCH ZASADACH (BEZ REJONIZACJI, DOWOLNA PORADNIA PUBLICZNA LUB NIEPUBLICZNA)

 

Szkoła

Dziecko należy zapisać do wybranej przez siebie szkoły (WEDŁUG NOWEJ USTAWY SZKOŁA TA MUSI ZNAJDOWAĆ SIĘ NA TERENIE WOJEWÓDZTWA, W KTÓRYM ZAMIESZKUJE DZIECKO). Istnieje wiele szkół „przyjaznych edukacji domowej”, które przygotowują specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci uczących się poza szkołą. Przyciągają one do siebie rodziny z różnych regionów Polski przede wszystkim przyjazną atmosferą i otwartą postawą.

Dokumenty

Do wybranej przez nas szkoły należy złożyć komplet wymaganych dokumentów i uzyskać zgodę dyrektora tej placówki. Potrzebne dokumenty to:

  1. Podanie do dyrektora szkoły WEDŁUG NOWEJ USTAWY DZIECKO BĘDZIE MOŻNA ZAPISAĆ DO DOWOLNEJ SZKOŁY ZNAJDUJĄCEJ SIĘ NA TERENIE WOJEWÓDZTWA, W KTÓRYM DZIECKO ZAMIESZKUJE *
  2. Opinia z Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej publicznej lub niepublicznej (opinia dotyczy rozwoju dziecka w danym momencie, nie jest ona zgodą na edukację domową, nie określa też predyspozycji rodziców czy dziecka do spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą) WEDŁUG NOWEJ USTAWY OPINIĘ DOTYCZĄCĄ WYDANIA ZGODY PRZEZ DYREKTORA NA EDUKACJĘ DOMOWĄ BĘDZIE MOŻNA UZYSKAĆ TYLKO W PUBLICZNYCH PORADNIACH PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNYCH – dotyczy to wniosków składanych po 1.09.2017 r.
  3. Oświadczenie dotyczące egzaminów, w którym rodzice zobowiązują się do przystępowania przez ich dziecko w każdym roku szkolnym do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych
  4. Oświadczenie dotyczące zapewnienia warunków do kształcenia, które umożliwią realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia

Warto przypomnieć, że od 2014 roku istnieje możliwość przejścia na tryb edukacji domowej w dowolnym momencie roku szkolnego.

Wiele szkół na swoich stronach zamieszcza gotowe wzory dokumentów. Komplet dokumentów można znaleźć np: tutaj lub tutaj

Kto i kogo może uczyć w domu?

Jeśli jesteś rodzicem lub prawnym opiekunem i zastanawiasz się czy możesz uczyć swoje dziecko w domu, odpowiedź brzmi: tak. Nie musisz mieć ukończonych żadnych specjalistycznych kursów, studiów pedagogicznych, a nawet wyższych studiów. W trybie edukacji domowej dzieci mogą spełniać swój obowiązek szkolny od edukacji przedszkolnej, poprzez edukację wczesnoszkolną, szkołę podstawową, gimnazjalną oraz ponadgimnazjalną.

 

Masz jakieś pytanie związane z kwestiami formalnymi i uzyskaniem zgody na edukację domową? Zadaj je w komentarzu!

*Jeżeli Twoje dziecko uczy się już w trybie edukacji domowej w szkole, która znajduje się poza województwem, w którym zamieszkuje, będzie mogło kontynuować naukę w tej placówce aż do zakończenia danego etapu kształcenia (a więc do końca szkoły podstawowej czy ponadpodstawowej). Jeśli na rok szkolny 2017/2018, chcesz zapisać dziecko do szkoły, która znajduje się poza terenem województwa zamieszkania, możesz to zrobić do końca sierpnia 2017 roku.

Dodaj komentarz

49 komentarzy do "Jak rozpocząć edukację domową? Formalności krok po kroku."

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Lucie
Gość
Dzien dobry, mam do Panstwa pytanie: Corka chodzi trzecim rokiem do przedszkola. W tym momencie ma 5 lat i 2 miesiace, nie chce by od wrzesnia chodzila do 1 klasy – mozliwa jest u nas kontynuacja w przedszkolu albo ED domowa zamiast 1 klasy. Mam pytanie, czy jest mozliwosc realizowania przygotowania szkolnego rowniez w ramach ED? Wszedzie pisze sie o mozliwosci realizowania obowiazku szkolnego w ramach ED. Jak to jest z ostatnim rokiem przed obowiazkiem szkolnym? Dziecko ma obowiazek przedszkolny – czy moze tutaj ED funkcjonowac na tej samej zasadzie jak w szzkole? Jak wygladaja formalnosci? Corka w tym momencie juz realizowala nawet roczne przygotowanie do szkoly, jest podpisana deklaracja o kontynuacji przedszkola i mamy umowiony termin w Poradni PP.… Czytaj więcej »
Agnieszka Pleti
Edytor

Lucie,
Oczywiście roczne przygotowanie przedszkolne, czyli tak zwaną zerówkę jak najbardziej można odbywać w trybie edukacji domowej. Warto zwrócić uwagę na to ze na roczne przygotowanie przedszkolne składa sie wszystkie dokumenty wymienione w artykule wyżej, a pózniej musimy ponownie zapisać dziecko do pierwszej klasy i jeszcze raz złożyć wszystkie wymagane dokumenty.

Lucie
Gość

Dzien dobry,
Pani Agnieszko, bardzo dziekuje za odpowiedz. Chcialabym jeszcze tylko zapytac, czy dziecko jest nadal prowadzone w przedszkolu, musze z nia przychodzic by sprawdzic stan wiedzy i zrealizowania przygotowania do przedszkola, albo znow w kolejnym roku wystarczyloby odwiedzic PPP i poprosic o opinie? Czy diecku ewentualnie nalezaloby sie uczestnictwo w warsztatach/wycieczkach/wyjsciach do teatru lub udzial w konkursach organizowanych przez przedszkole? Albo to zalezy juz konkretnie od dyrekcji danego przedszkola? Jakie jest Pani doswiadczenie? Bardzo dziekuje za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka Pleti
Edytor
Lucie, Nie wiem czy przedszkola przyjmują dzieci z ED, zwykle spotykałam się z sytuacjami, w których dziecko zapisane było do szkoły. Raczej w każdej szkole jest klasa „0”, sama miałam zapisane dzieci do szkoły podstawowej przy rocznym przygotowaniu przedszkolnym. Myślę, że musisz porozmawiać z dyrekcją przedszkola jeśli chcesz, żeby tam było nadal zapisane twoje dziecko. Podczas rocznego przygotowania przedszkolnego nie obowiązują egzaminy. Pierwszy egzamin jest dopiero na koniec pierwszej klasy. Co do zajęć dodatkowych to jest to indywidualna kwestia każdej szkoły. Prawnie, szkoła ma tylko jeden obowiązek wobec ucznia – przeprowadzić egzaminy, reszta to kwestia dobrej woli i dobrego zarządzania pieniędzmi pochodzącymi z subwencji. W praktyce, szkoły które zrzeszają uczniów z edukacji domowej przygotowują dla nich ciekawą ofertę warsztatów, wycieczek,… Czytaj więcej »
Aneta
Gość

To znaczy, że my sami możemy nauczać dziecko w domu? Czy to musi być ktoś o odpowiednich kwalifikacjach. A skąd wziąć program nauczania? Jeszcze jedno mi pytanie się urodziło czy idzie to pogodzić gdy rodzice chodzą do pracy, mają opiekuna do dzieci, a czas jaki mogą poświęcić na nauczanie przez rodziców to tylko popołudnia?

Agnieszka Pleti
Edytor
Aneto, Tak, jako matka (z wpisu wnioskuję, że nią jesteś) możesz uczyć swoje dziecko w domu. Nie musisz mieć żadnych kwalifikacji. Podstawę programową dla każdego stopnia nauczania można znaleźć na stronie MEN , zwykle szkoła, do której zapisane jest dziecko wysyła podstawę programową. Jeśli chodzi o ostatnie pytanie, to wszystko jest kwestią indywidualną. Z dziećmi w nauczaniu początkowym zwykle nie trzeba pracować więcej niż godzinę dziennie, ale każde dziecko jest inne. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy popołudniu dziecko będzie chętnie pracowało. Teoretycznie można zlecić opiekunce (guwernantce) pracę z dzieckiem, ale wtedy musisz mieć do niej zaufanie, że wyłapie ona ewentualne problemy dziecka. Jako matka zapewne zrobisz to najlepiej. Znam rodziców, którzy pracowali, ich dzieci zostawały w domu z listą… Czytaj więcej »
Monika
Gość

Witam,
Ciesze sie ze tu trafilam, gdyz tematem interesuje sie od jakiegos czasu :O) i mam do Pan pytanie – czy same jestescie z zawodu nauczycielkami? Pisza Panie, ze wyksztalcenie w tym kierunku nie jest wymagane, z czym sie absolutnie zgadzam, ale… KAZDA rodzina ktora znam w ED ma przynajmniej jednego rodzica nauczyciela, albo z kusem pedagogicznym :o(
Sama przez jakis czas uczylam swojego syna jezyka polskiego (mieszkamy w UK) i mowiac szczerze trudno mi bylo go „okielznac”. Po czesci winie za to brak znajomosci metod pedagogicznych…
Pozdrawiam

Agnieszka Pleti
Edytor
Nie jesteśmy z zawodu nauczycielkami. Ania ma chyba ukończony kurs pedagogiczny, ja nie. Owszem kilka lat temu zrobiłam kurs jak pracować metodą Montessori, wiele mi dał, ale myślę, że i bez niego bym się obeszła. Kiedyś na studiach chodziłam na zajęcia z pedagogiki i próbowałam zrobić kurs pedagogiczny, ale z racji, że podczas studiów urodziła się moja córcia nie udało mi się go skończyć. Jedyne co pamiętam to film o szkołach Montessori i Walfdorskich. I podczas tych filmów pomyślałam, że jeśli miałabym kiedyś uczyć to tylko alternatywnie…. pozostała część zajęć nie wniosła nic do mojej obecnej praktyki domowej. Rodzice edukujący domowo dokształcają się, jeśli czują taką potrzebę. Rodziny ED, które my znamy wcale nie mają „nauczycielskiego pochodzenia”, a kursy pedagogiczne… Czytaj więcej »
Małgorzata Jaworowska
Użytkownik

Ja bym była 🙂

Maja
Gość

Witam,
moja córka ma 11 lat i jest w edukacji domowej od dwóch lat. Jedynym przedmiotem, z którego trochę pomagamy, jest matematyka. Pozostałe przedmioty córka zalicza ucząc się samodzielnie – używając podręczników, e-podręczników oraz niezliczonych materiałów znajdujących się w internecie. Na YT są filmy edukacyjne zawierające wykłady z wielu dziedzin, są platformy edukacyjne, które proponują takie wykłady i ćwiczenia, jak Khan Academy. Naprawdę nie trzeba być nauczycielem…. 🙂

grania
Gość

Witam. Moj syn zdał do 4 klasy. Ma dyslekcje, nadal chodzi na zajęcia logopedyczne i wyrównawcze. Nie lubi czytać bo sprawia mu to problem. Ma słaba pamięć i cierpi na deficyt koncentracji. Zastanawiam się nad edukacją domową ale wszyscy mowią że nie poradzimy sobie. Uważam że w 27 osobowej klasie jest mu trudniej. Czy uda nam się?

Agnieszka Pleti
Edytor
Graniu, Kiedyś usłyszałam, że każde dziecko nadaje się do edukacji domowej, ale nie każdy rodzic. Myślę jednak, że każdy rodzic nadaje się do edukacji domowej, tylko nie każdy chce i nie każdy może. Słyszałam wiele historii dzieci, które miały podobne problemy do twojego syna, a po przejściu w tryb nauczania domowego rozkwitały lub przynajmniej radziły sobie lepiej. Łatwo wywnioskować dlaczego tak się może dziać: 1. Dziecko w trybie edukacji domowej może bardziej zadbać o wypoczynek, w szczególności jeśli musi uczęszczać na wiele zajęć wyrównawczych. A wiadomo, że zmęczony mózg pracuje znacznie gorzej niż wypoczęty. 2. Dziecko uczy się w tym miejscu, w którym jest, a nie musi wciąż gonić zaległości, bo jest w tyle za klasą. Poczucie pewności siebie, swojej… Czytaj więcej »
Tychikus
Gość

Witam, do kiedy należy najpóźniej zdobyć opinię Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej? Chcielibyśmy posłać naszego syna od września do ED. Kiedyś był termin do końca maja a teraz?
Pozdrawiam

Edyta
Gość

Witam,
Moje pytanie dotyczy ED uzupelniajacej. Mieszkamy za granica i nasze dzieci chodza do szkoly podstawowej w Belgii. Oprocz tego – dodatkowo – uczeszczaly raz w tygodniu do polskiej szkoly przy ambasadzie, w ktorej uczyly sie jezyka polskiego oraz Wiedzy o Polsce. Na koniec roku szkol. otrzymywaly swiadectwo uzupelniajace, ktore wraz ze swiadectwem belgijskim jest akceptowane w Polsce (na wypadek powrotu do ojczyzny, dzieci beda mialy pelna edukacje). W tym roku szkolnym mamy problem z dotarciem na lekcje polskiego i dlatego chcialabym sama uczyc dzieci w domu. Zastanawiam sie czy istnieje taka mozliwosc? Chodzi jedynie o jez. polski i WoP. Od czego zaczac i jak to zrobic? Bede bardzo wdzieczna za jakakolwiek podpowiedz. Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka Pleti
Edytor

Edyto,
Wydaje mi się, że najlepiej będzie jak się udasz do polskiej szkoły przy ambasadzie, do której uczęszczały twoje dzieci i zapytasz tam o możliwość nauki dzieci w trybie edukacji domowej tych przedmiotów. Niestety przykro mi, ale zupełnie nie orientuję się czy w polskiej szkole przy ambasadzie w Belgii obowiązuje prawo polskie czy belgijskie. Jeśli dyrektor szkoły wyrazi zgodę na tryb edukacji domowej, to nauczyciele powinni przedstawić ci na początku roku szkolnego wymagania, wg których będziesz musiała przygotować dzieci do egzaminów. Powodzenia i daj znać jeśli przeprowadzisz rozmowę z dyrekcją w tej szkole.

Andrew
Gość

Jak wygląda w praktyce przystępowanie przez dziecko w każdym roku szkolnym do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych?

Agnieszka Pleti
Edytor

Andrew,
Szkoła wyznacza termin, albo można czasem umawiać się indywidualnie. Jeśli jest wyznaczony termin, należy się stawić i zaprezentować wiedzę. W klasach 1-3 jest to zwykle jeden dzień, w klasach starszych od 4 nie da się zdać wszystkiego w ciągu jednego dnia. Można zwykle umawiać się i planować egzaminy tak, żeby część zdać sobie już nawet niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego. Niektórzy zdają jednak wszystkie pod koniec roku w niedługich odstępach czasowych.
Egzamin odbywa się w formie pisemnej i ustnej.

kols
Gość

To może zainteresować osoby, które chciałyby uzyskać uprawnienia do pracy jako nauczyciel domowy/guwerner. Otóż Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka prowadzi studia podyplomowe z tego zakresu. Słuchacze studiów zdobędą wiedzę i kompetencje z obszaru psychologii, pedagogiki, medycyny, socjologii, prawa, czyli dziedzin niezbędnych do sprawowania profesjonalnej opieki i edukacji oraz stymulowania rozwoju dziecka. Zdobyte kwalifikacje umożliwią efektywną opiekę nad dzieckiem połączoną z rozwijaniem jego kreatywności, zgodnie z najnowszymi trendami wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Barbara
Gość
Dzień dobry! Moja córka chodzi do 3-ciej klasy gimnazjum. Od jakiegoś już czasu zastanawiam się nad edukacja domowę. Córka odkąd poszła do gimnazjum ma trudności, po pierwsze wynikające z okresu dojrzewania. Po drugie z problemów adaptacyjnych (całą pierwszą klasę i połowę drugiej nie potrafiła znaleźć sobie grona przyjaciółek w klasie, czuła się bardzo samotna). Po trzecie chyba trochę z lenistwa, albo z tego że w szkole nauczyciele nie bardzo przykładają się do tego żeby dzieci coś nauczyć. Córka cały czas skarży się, że w szkole jest albo nudno, albo stresująco, bo nauczyciele nieciekawie prowadzą lekcje, albo pytają, czy też robią sprawdziany i kartkówki. Córka ma umysł typowo humanistyczny, bardzo ładnie też rysuje. Po szkole, albo rysuje, albo pisze opowiadania i… Czytaj więcej »
Agnieszka Pleti
Edytor

Barbaro,
Zachęcam do posłuchania kilku odcinków naszego podkastu. W szczególności polecam wywiad z Zosią Olszowską -> odcinek 017, wywiadu z Danką Borys odcinek 019 oraz wywiadu z Małgosią i Andrzejem Przecinkowskimi -> odcinek 020. W tych wywiadach poruszane są kwestie nauki młodzieży na poziomie gimnazjalnym i licealnym. Napisz jeszcze Barbaro skąd jesteś, lub prześlij maila, to może uda mi się znaleźć rodzinę z dziećmi (młodzieżą) edukowaną domowo w tym wieku.
A jeśli córka lubi rysować to zachęcam również do wysłuchania wywiadu z Mirkiem Orzechowskim odcinek 010.

Wika
Gość

Witam. Mamy sórkę 3 klasa i syna 4 klasa, chcemy zacząć dn., ale mamy obawy co do ekzaminów. Proszę o dokładne wytłumaczenie jak one odbywają się. Czy są jakieś ustawy w tej kwestii? Czy sprawdzają temat po temacie, każdy przedmiot…

Agnieszka Pleti
Edytor

Wika, w 3 klasie egzaminy są dwa: z nauczania ogólnego oraz z języka angielskiego. W klasie 4 egzaminów już jest znacznie więcej bo aż 6: z języka polskiego, matematyki, historii, przyrody, informatyki oraz języka angielskiego. Zasadniczo egzamin powinien być w formie pisemnej i ustnej. O tym jak wyglada egzamin decyduje szkoła i nauczyciele w niej pracujący. Wiem, ze poziomy egzaminów różnią się pomiędzy szkołami. Najlepiej jeśli porozmawiasz z rodzicami, którzy maja zapisane dzieci do szkoły, na która planujesz się zdecydować.

Magdalena
Gość

Moja córka chodzi do klasy pierwszej gimnazjum w Warszawie (Centrum) i od pewnego czasu prosi nas rodziców o nauczanie domowe. Podobne przyczyny jakie opisywała Barbara. Mam wiele obiekcji czy córka sobie poradzi czy my podołamy itd. Obawiam się też czy dyrektor gimnazjum wyrazi zgodę, ponieważ taka forma edukacji nie jest w Polsce popularna. Skąd też można pobrać dokumenty potrzebne do wszczęcia takiej procedury? I co w sytuacji gdy dyrektor nie wyrazi zgody, czy można się gdzieś odwoływać?

Agnieszka Pleti
Edytor

Magdaleno,
Zachęcam Cię do odsłuchania odcinka 17 naszego podkastu. Jest to wywiad z już zeszłoroczną maturzystką, która właśnie sama przekonywała rodziców, żeby pozwolili jej uczyć się w domu. Myślę, że rozwieje on wiele twoich wątpliwości i pozwoli Ci spojrzeć na pragnienie córki z jej perspektywy. Ponadto jeśli chodzi o wybór szkoły, poszukałabym na twoim miejscu szkoły przyjaznej edukacji domowej i jeśli zdecydujecie się na tę formę edukacji, to raczej doradzałabym zmianę szkoły na taką. Zwykle szkoła, która ma ofertę dla edukacji domowej dokładnie poinformuje cię o potrzebnych dokumentach. Ich spis również znajduje się w powyższym artykule. Jeśli zapiszesz córkę przed wrześniem do nowej szkoły, to możesz to zrobić na starych zasadach i nie musi to być w obrębie województwa mazowieckiego. Powodzenia.

Ela
Gość

Witam,
w liceum do którego chodzi moja córka dyrektorka poinformowała nas, że wniosek o edukację domową musimy złożyć wraz z kompletem dokumentów do 31.05.2017 r. Jak to się ma do informacji przedstawionej w artykule, że na edukację domową można przejść w dowolnym roku szkolnego?

Agnieszka Pleti
Edytor

Obecnie można przejść na edukację domową w dowolnym momencie roku szkolnego. Jednak, jeśli w Ministerstwie Edukacji wydane zostanie rozporządzenie, to być może w dość krótkim czasie to się zmieni. Póki co oficjalnie nie ma takich informacji. Proponuję zadzwonić do kuratorium, albo pójść do Pani dyrektor z odpowiednią ustawą. Być może dyrekcja jest niedoinformowana.

Ilona
Gość
Witam, czy jest tu ktoś, kogo dziecko będąc zapisane do liceum podjęło naukę w domu? Jaki zakres materiału trzeba przerobić i kto go ustal, kto powinien przekazać zagadnienia do nauczenia z każdego przedmiotu ? I jak rozumieć zapis w ustawie o systemie oświaty artykułu 16, ust.11 „Dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą otrzymuje świadectwo ukończenia poszczególnych klas danej szkoły po zdaniu egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia, uzgodnionej na dany rok szkolny z dyrektorem szkoły, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 4 przez szkołę, której dyrektor zezwolił na spełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Dziecku takiemu nie ustala się oceny zachowania.” Czy to… Czytaj więcej »
Agnieszka Pleti
Edytor

Ilona, w ustawie jest napisane, że dziecko zdaje egzamin z „zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia”, co oznacza, że obowiązuje go cała podstawa programowa, ale z części przewidzianej na daną klasę. A będąc w ED możesz nie przerabiać całej podstawy programowej, jeśli uważasz, że to nie ma sensu, i że dziecko bez tej części i tak zda egzamin na ocenę pozytywną. Oczywiście zapewne najwyższej oceny wówczas nie dostanie.

AniaA
Gość

Dzień dobry, prosimy o poradę w naszej sprawie. Chcemy rozpocząć ED naszych synków – 5lat i 8 lat. Starszy chodzi do 3 klasy, natomiast młodszy nie chodzi jeszcze nigdzie – od września miałby zacząć zerówkę. Czy aby skorzystać z rekrutacji na starych zasadach, musielibyśmy przepisać starszego syna jeszcze w trakcie tego roku szkolnego, tak aby ukończył trzecią klasę już w trybie ED? Czy jednak wystarczy gdy złożymy papiery do sierpnia i rozpocznie ED od czwartej klasy? I co w takim razie z młodszym synem? Czy jest jeszcze dla niego szansa na rekrutację na starych zasadach, skoro edukację rozpocznie dopiero od września 2017?

Joanna
Gość

Z tego co wiem chłopiec starszy może zacząć ED w czwartej klasie z rekrutacją na starych zasadach jeśli decyzja dyrektora szkoły zostanie podjęta do 31 sierpnia 2017. Z młodszym sprawa się trochę komplikuje. Papiery składa się osobno na zerówkę, a potem po roku znowu na pierwszą klasę. Rekrutacja do zerówki może być na starych zasadach – analogicznie jak przy chłopcu starszym, ale do pierwszej klasy obowiązywać już będą nowe zasady. Można też postarać się o opinię z poradni p-p o tym że dziecko może iść wcześniej do pierwszej klasy (mimo że nie chodziło wcześniej do przedszkola) i od września zacząć od razu szkołę podstawową – jeśli decyzja dyrektora zostanie podjęta do końca sierpnia obowiązują stare zasady.

AniaA
Gość

Dziękuję:) Młodszy już właściwie samodzielnie „leci” z programem z drugiej i trzeciej klasy podstawowej, więc spróbujemy uzyskać taką opinię z poradni.

Joanna
Gość

Witam, mam pytanie o „Opinię z Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej publicznej lub niepublicznej (opinia dotyczy rozwoju dziecka w danym momencie, nie jest ona zgodą na edukację domową, nie określa też predyspozycji rodziców czy dziecka do spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą)”. Co powinnam napisać w zgłoszeniu do poradni? Jak nazwać tą opinię, którą poradnia ma napisać? Muszę skorzystać z p. p-p publicznej, która jeszcze nie wydawała takich opinii. Jeśli poproszę o „opinię dotyczącą realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą na zadzie edukacji domowej” może zostać to potraktowane jako zgoda lub określenie predyspozycji…

Agnieszka Pleti
Edytor

Ja poprosiłabym o opinię dotyczącą realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą. Prawdopodobnie Pan/Pani wydający opinię będą próbowali określać jakiś stan rozwoju dziecka, będą robić testy, ale decyzję i tak wydaje dyrekcja szkoły. Opinia nie ma zawierać zgody lub odmowy- takie prawo ma tylko dyrektor szkoły.

Oliwia
Gość

Dzień Dobry,
Czy w każdej szkole można się ubiegać o nauczanie domowe? Można je uzyskać w każdej placówce?

Agnieszka Pleti
Edytor

Oliwio,
W każdej szkole można się ubiegać o spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Ale szczerze powiedziawszy, z opowiadań niektórych rodziców wynika, że nie w każdej warto. Niektórzy dyrektorzy uważają ED za tak egzotyczne, że robią niespodziewane „naloty”, żeby sprawdzić co rodzice robią z dziećmi. Warto ubiegać się w takiej szkole, w której czujesz się rozumiana, albo w takiej, która już współpracuje z podobnymi rodzinami.

Magdalena
Gość

Dzień dobry,

ubiegam się o nauczanie domowe dla mojej czternastoletniej córki, ale martwią mnie testy klasyfikacyjne. Jak dzieci sobie radzą z tak dużą ilością materiału?

Agnieszka Pleti
Edytor

Magdo,
Dzieci sobie radzą, a właściwie młodzież i dzieci. Można zwykle rozłożyć sobie materiał na kilka terminów. Na przykład co miesiąc zdawać jeden egzamin, żeby wiele egzaminów się nie nałożyło. Na pewno twoja córka musząc objąć jednocześnie cały materiał będzie miała znacznie większą wiedzę, niż gdyby zdawała małymi partiami w systemie 3xZ. Problem myślę bardziej jest w nas rodzicach, żeby odpuścić „dobre oceny” i oddzielić wiedzę od oceniania, które nie zawsze idą w parze. Powodzenia!

Adalbert
Gość

Czy można przejść na edukację domową w przypadku poprawki lub braku promocji w roku poprzedzającym chęć przejścia?

Agnieszka Pleti
Edytor

Wydaje mnie się, że tak, ale pewności nie mam. Może ktoś z osób zaglądających tutaj będzie w stanie pomóc?
Spróbujemy z Anią jeszcze poszperać w ustawach, jak tylko coś znajdziemy damy znać.
Tymczasem proponuję zapytać w szkole, do której ma być zapisane dziecko, myślę, że dyrektor powinien umieć odpowiedzieć na takie pytanie.

Julia
Gość

Witam
Wlasnie koncze 1 klase Liceum i od wrzesnia chcialabym rozpoczac naukę w domu. Jednak ani rodzice ani ja nie mamy kompletnie pojecia jak sie za to zabrac. Oprocz tego w liceum mialam klase profilowaną, czy nauka w domu zakłada nauke tylko wybranych przedmiow czy tez wszystkich? Jak potem wyglada matura – tak jak u reszty maturzystow? Czy są jakies inne ksiazki do takiej edukacji? Bo wiadomo w szkole wiedze ma wylozyc nauczyciel a tutaj będe to musiala sama wyczytac wyszukac wywnioskowac itd Pytan jest milion ale najpierw te podstawowe
Pozdrawiam

Agnieszka Pleti
Edytor
Julka, Zapraszam cię do wysłuchania odcinka naszego podkastu, który jest wywiadem z zeszłoroczną maturzystką odcinek 17. Będąc w edukacji domowej zdajesz egzaminy zgodnie z tym co ustalisz ze szkołą, obowiązują podobne zasady co w szkole, zdajesz przedmioty rozszerzone, które za takie wybierzesz, przedmioty podstawowe i języki obce. W zależności od tego co powybierasz to tak będą wyglądały twoje egzaminy- kilka przedmiotów się zmodyfikuje. Najlepiej skontaktować się ze szkołą, do której jesteś zapisana i tam ustalić szczegóły. Matura wygląda tak samo jak dla uczniów spełniających obowiązek szkolny w szkole. Jeśli chodzi o książki to korzystasz z tych samych co uczniowie w szkole, ale raczej proponuję traktować je jako podstawę, bazę wyjściową. Możesz też z nich nie korzystać. Ty wybierasz z czego… Czytaj więcej »
Julia
Gość

Super dziekuje bardzo!

Tomek
Gość

Witam czy jest konieczna aktualna opinia poradni czy może być pinia wydana na rok szkolny 2016/2017.

Joanna
Gość
Witam. Bardzo mocno zastanawiam się nad edukacją domową syna. Ma 15 lat -trzecia klasa gimnazjum. W klasie 2 miał dwa okresy nauczania indywidualnego, nie wiem, jak będzie teraz. Ma nerwicę lękową związaną ze szkołą i objawy somatyczne ze strony układu pokarmowego. Każdy dzień rano jest wyczekiwaniem, czy będzie w stanie iść do szkoły, czy nie i jak mam zareagować. Sama jestem nauczycielką i wiem, że obecny system szkolny nie zdaje egzaminu. Nie wiem, czy sobie jednak poradzę, tym bardziej, że w grę wchodzi zespół Aspergera, który jednak dla ludzi i nauczycieli, choć o tym wiedzą, jest niewidoczny. Czy dostanę pozwolenie na taki sposób uczenia dla dziecka z orzeczeniem, jeśli nie będzie miał przyznanego nauczania indywidualnego? Jestem w tej chwili w… Czytaj więcej »
Agnieszka Pleti
Edytor

Joanno,
Jak najbardziej możesz rozpocząć edukację domową. Polecam posłuchać kilka odcinków naszych podkastów. W szczególności odcinka 33. Wiele dzieci z takimi objawami somatycznymi podczas edukacji domowej odżywa, zaczyna mieć swoje pasje. Co do zespołu aspergera, to może się okazać, że dużo na tym zyska.
W każdej chwili możesz wrócić do szkoły. Znam rodziców, którzy rezygnują z edukacji domowej z różnych powodów, ale nie znam takich, którzy żałowaliby czasu spędzonego w ED.
Powodzenia i jeśli zdecydujesz się na ED daj znać za jakiś czas jak syn sobie radzi.

Agnieszka
Gość

Witam, moja córka jest w maturalnej klasie i w tym roku zaczynamy nauczanie w domu. Miała uczęszczać na zajęcia z dwóch przedmiotów jako wolny słuchacz jednak dyrektor poinformował mnie,że nie jest to możliwe. Bardzo zależy mi aby była obecna na tych zajęciach. Jak wygląda to ze strony prawnej. Z góry dziękuję za pomoc
Agnieszka

Agnieszka Pleti
Edytor

Agnieszko,
Od strony prawnej szkoła ma obowiązek tylko przeprowadzić egzaminy względem Twojej córki, reszta to dobra wola dyrekcji.
Niektóre szkoły oferują możliwość większej współpracy, inne tylko egzaminy.

wpDiscuz