WNE 015: AMA #1 – Edukacja domowa w pytaniach i odpowiedziach, czyli socjalizacja, finanse i kariera zawodowa mamy.

edukacja domowa w pytaniach i odpowiedziach

W tym odcinku podcastu odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Was pytania. Otrzymujemy wiele komentarzy, maili, pytań związanych z kwestią edukacji i wychowania dzieci. Bardzo nas to cieszy, gdyż utwierdza nas to w przekonaniu iż warto tworzyć ten podcast i dzielić się zarówno doświadczeniami innych, jak i konkretnymi informacjami i wiedzą. W związku z tym postanowiliśmy, iż ten odcinek podcastu będzie miał formę AMA (z angielskiego Ask Me Anything), w którym odpowiadamy na zadane przez was pytania.To pierwszy odcinek w takiej formule, jeżeli się wam spodoba, będziemy co jakiś czas nagrywać podobne, w miarę jak będą pojawiały się nowe pytania z Waszej strony.

Zdecydowanie najczęściej pada pytanie o kwestie finansowe, konieczność rezygnacji z pracy etatowej czy kariery zawodowej przez jednego z rodziców i czy edukacja domowa to wybór tylko dla zamożnych? Zmierzyłyśmy się z tymi pytaniami i … wychodzi na to, że niezłą robimy karierę. Gdzie i jak? Koniecznie posłuchaj!
Dziękujemy wszystkim tym, którzy zadali nam pytania. Mamy nadzieję, że odpowiedzi są dla was satysfakcjonujące. Zachęcamy do podzielenia się wrażeniami w komentarzach oraz do kontaktu z nami i zadawania nowych pytań  w komentarzach do tego odcinka podcastu, lub bezpośrednio poprzez email albo stronę kontaktu.

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Czy subwencja jaką otrzymuje szkoła na ucznia uczącego się w trybie edukacji domowej, może trafić w jakiś sposób do rodziców?
  • Jak radzić sobie z kwestiami finansowymi? Czy edukacja domowa to wybór tylko dla zamożnych rodzin?
  • Czy zawsze jeden z rodziców musi rezygnować z pracy/kariery zawodowej?
  • Kwestia procesów rekrutacyjnych na dalszych etapach edukacji (gimnazjum, liceum).
  • Jak wygląda kwestia rozwoju społecznego i kontaktu z rówieśnikami w edukacji domowej?
  • Korzyści płynące z nauki/ życia w grupach mieszanych wiekowo.
  • Czy w edukacji domowej konieczne jest zdawanie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych?
  • Czy i jakie kwalifikacje powinni mieć rodzice uczący w domu?
  • Czy dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mogą także uczyć się w trybie edukacji domowej?

 

Notatki:

 

Pobierz plik mp3

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

17
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
9 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Agnieszka PletiMarta StrzeleckaAgnieszkaAnnaEdukacja domowa - jak godzić z pracą zawodową, obowiązkami domowymi i jak przekonać męża - Kornelia O... Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kobieta i pasja
Gość

Ja bym chętnie posłuchała odcinka z udziałem osób, które prowadzą te szkoły zajmujące się tylko edukacją domową, o których wspominałyście.

Małgorzata Jaworowska
Użytkownik
Małgorzata Jaworowska

Pomocne i inspirujące:) Podoba mi się określenie „house manager”, ale wolę „przy mężu”;)
Bardzo podoba mi się pomysł wspólnego pikniku – piszemy się:) Weźmiemy ze sobą ciasto:)

Andrew
Gość
Andrew

Hej
zaczyna mi się podobać ten podcast 🙂
PS. Przy powyższej liście pytań AMA mogłybyście podać minutę w której jest odpowiedź na dane pytanie to by pomogło przeskoczyć jeśli się chce odszukać konkretną odpowiedź. Mi by to pomogło bo nie zawsze mam czas przesłuchać całości.

Agata
Gość
Agata

Cześć, bardzo dziękujemy za Wasze podcasty. My na razie mamy przedszkolną ED 🙂 (5 lat, 3 lata i 8 miesięcy)
Skąd jesteście? Piknik – super pomysł, ale nie wiem, czy dojedziemy! 🙂 My jesteśmy z Olsztyna.

Agnieszka Pleti
Edytor

Jesteśmy z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej – Małopolska. Jak nie tym razem to mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy.

Natalia Tokarczyk
Gość
Natalia Tokarczyk

Zabieram się powolutku za zaległości w słuchaniu i niniejszym dziękuję Wam dziewczyny, że z Waszej inicjatywy dane nam było się spotkać. Z perspektywy czasu widzę jasno, że ucząc systemem ED tak naprawdę robiłam poniekąd tradycyjną szkołę w domu. ,,Zaliczając” tematy tak jak leciaływ podręczniku. A teraz słucham- ,,pozwól dziecku się nudzić”, ,,jak trzeba zrób przerwę w matematyce na dwa miesiące”. Wow!Klapki z oczu spadają:) Mam nadzieję, że im więcej będę słuchać i czytać, a także uczyć nieco innymi sposobami, wysilić się na kreatywność, a czasem po prostu odpuścić, tym więcej przyjemności sprawi nam ED:) Dzięki raz jeszcze!

Agnieszka Pleti
Edytor

My też dziękujemy za spotkanie. Cieszymy się, że nie tylko my korzystamy z tych spotkań i wywiadów. Życzymy większej frajdy z nauki w kolejnej podróży.
Ściskamy gorąco i pozdrawiamy całą trójkę.

trackback

[…] domowej Ania i Agnieszka z bloga „Więcej niż edukacja”. Warto posłuchać tego odcinka. Dziewczyny bardzo sprytnie rozprawiają się w nim z mitem „siedzenia […]

Anna
Gość
Anna

Drogie Panie,

Powiedzieć, że mama to kucharz / kucharka to mało! Mama jest jednocześnie kucharzem, pomocą kuchenną i pomywaczką! Jest też bez wątpienia dietetykiem. Ponadto dekoratorem wnętrz, nierzadko szwaczką (przynajmniej w zakresie punktu „pomoc krawiecka”), dozorczynią, sekretarką… Ja jestem też księgową i kończę, bo muszę wreszcie rozliczyć PIT.

Agnieszka Pleti
Edytor

Anna, powodzenia w księgowaniu :)!

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Witam, wiem, że minął już rok od nagrania tego tematu, ale ja dopiero zaczynam temat ND 🙂 czytam i rozważam czy będzie to na plus dla mojej rodziny. Wiem ze tak, teraz tylko potrzebuje odpowiedzi tam gdzie ich już nie znalazlam, po poszukiwaniach. moje pytanie jest takie: co z chwilą oddechu dla mamy gdy dzieci są 24/h z nią? Jak wygospodarować ten czas? Co zrobić z dziećmi? Wiem, że mąż zmieni gdy przyjdzie z pracy, czasem przyjedzie babcia. Ale coś cyklicznego? Stałego? Gdy mąż przyjdzie z pracy musi miec chwilę oddechu, a poza tym lubimy czas spędzać razem. Babcia i rodzina jest 30 km od nas i nie ma mowy o spontaniczności. Mam 1 dziecko, aktualnie w przedszkolu, 5 latek.… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti
Edytor

Agnieszko, Dobrze, że zadajesz sobie te pytania! To są istotne kwestie. Dobrze przemyśleć sobie odpowiedzi na nie już wcześniej, choć wiadomo, że życie i tak pokaże, że praktyka trochę różni się od teorii. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytania o innych rodziców, to zachęcam cię do posłuchania wywiadów z innymi rodzinami edukującymi domowo. Staramy się pytać mamy jak rozwiązują te sprawy. Każdy musi sam zmierzyć się z tym tematem i jakoś sobie rozwiązać kwestie dbania o siebie i swój czas. Każda kobieta ma inne potrzeby i inne dziecko. Jeśli chodzi o towarzystwo dla jedynaka, to dobrze, gdyby miał grupę dzieciaków, w której mógłby nawiązywać relacje w miarę na stałe, np: harcerstwo, szkoła muzyczna, jakiś sport. Może warto rozejrzeć się również… Czytaj więcej »

Marta Strzelecka
Gość
Marta Strzelecka

Witam Was;) Dziękuję bardzo za to, co robicie. My wysyłamy jedyne dziecko do przedszkola miejskiego, oddział przedszkolny przy mniejszej szkole podstawowej.Córeczka ma 3 lata, nie jestem za tym. Niestety mąż nalega bym poszła do pracy, zobaczymy, może na pół etatu. Nie wiem jak to będzie wyglądało. Wizja bycia ” home menager ” mi nie przeszkadza, niestety dla męża to nie jest praca. Czy przy jednym dziecku ed jest możliwa ? Mówiąc o przedszkolu czy będzie chodziła już słyszę komentarze ,że nie posyłając dziecka do przedszkola pozbawiam Marysi wielu doświadczeń, ograniczam ją, że zamykam w domu, że Ona potrzebuje kontaktów z rówieśnikami. Nie mamy na razie wspólnej wizji rodziny z mężem. Ja z rodziny gdzie mama raczej była w domu,urodziła 5… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti
Edytor

Marta, łatwiej jest, kiedy ustalisz sobie sama hierarchie wartości. Z naszego doświadczenia wynika, że w pierwszej kolejności trzeba zadbać o relację małżeńską i wspólną wizję życia, a potem ustalać zasady wychowania i edukacji dzieci. I o to trzeba zadbać, wytworzyć odpowiednie warunki do rozmowy, wspólnie się inspirować, może wybrać się na jakieś rekolekcje, wyjazdy dla małżeństw:) Co do edukacji domowej dla jednego dziecka to jest to możliwe, ale jest to sytuacja, w której trzeba dbać o zapewnienie kontaktu rówieśniczego z dziećmi w podobnym wieku. W rodzinach wielodzietnej nie trzeba tak bardzo zwracać na to uwagi. Jeśli chodzi o przedszkole to każda sytuacja ma swoje plusy i minusy :). Być może twoja córeczka bardzo dobrze odnajdzie się w przedszkolu, ważne jednak,… Czytaj więcej »