WNE 035: Miłość i karta do biblioteki, czyli rozmowa o tym co jest niezbędne w edukacji domowej z Danem Tallerem.

dzieci_edukacjadomowa

Dana Tellera poznałyśmy kilka miesięcy temu na kursie Katechezy Dobrego Pasterza, który prowadził w Krakowie. Dan mieszka w Cincinnati w stanie Ohio, a więc jest naszym pierwszym zagranicznym gościem i opowie o tym jak edukacja domowa wygląda za oceanem 🙂

Dan jest ojcem siedmiorga dzieci, które uczą się w domu lub już skończyły edukację domową. Dan jest także nauczycielem – dyrektorem Katolickiej Szkoły Montessori w Ohio. Dyrektor szkoły uczy dzieci w domu? Takie rzeczy tylko w Ameryce! 🙂 Nie do końca – bo i w Polsce wciąż wzrasta liczba dzieci nauczanych domowo, a wśród nich ogrom dzieci nauczycieli szkolnych.

W tym wywiadzie Dan Teller dzieli się z nami swoim wieloletnim i bardzo bogatym doświadczeniem edukacji domowej. Pięcioro z jego dzieci jest już po studiach lub studiuje na bardzo dobrych uniwersytetach w USA, a dwoje dzieci wciąż uczy się w domu. Dan opowiada o tym jak edukacja domowa wygląda w Stanach Zjednoczonych, jakie są plusy i minusy, a raczej wyzwania homeschoolingu, rozmawiamy także o socjalizacji dzieci w ED, metodzie Montessori i Katechezie Dobrego Pasterza.

W tym wywiadzie usłyszysz także o bardzo popularnym w Stanach Zjednoczonych sposobie na wspólną naukę – kooperatywie edukacyjnej. W skład takiej kooperatywy wchodzi kilka rodzin, które spotykają się raz w tygodniu na wspólnych zajęciach organizowanych przez jednego z rodziców dla starszych dzieci, podczas gdy młodszymi dziećmi zajmują się w tym samym czasie pozostałe mamy. Jest to bardzo dobry czas na nawiązanie relacji między dziećmi, świetny sposób na wspólną naukę, a także okazja dla mam do porozmawiania i wymiany doświadczeń. Im dzieci są starsze, tym taka kooperatywa jest bardzie zorganizowana – dzieci uczęszczają na zajęcia odbywające się pod okiem nauczyciela danej dziedziny, mogą rozwijać swoje zainteresowania podczas spotkań z ekspertami z danej dziedziny. W samym Cincinnati, takich kooperatyw jest kilkanaście, a także wiele grup wsparcia dla edukacji domowej, w każdej części miasta.

A zatem mamy od kogo się uczyć 🙂

Wywiad jest w języku angielskim, natomiast na końcu możesz posłuchać podsumowania – streszczenia najważniejszych informacji po polsku.

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

 • Jak edukacja domowa wygląda w USA?
 • Co to jest kooperatywa edukacyjna?
 • Czy można cały proces edukacji przejść w nauczaniu domowym?
 • Co robią po maturze dzieci z edukacji domowej?
 • Czy po edukacji domowej można studiować na dobrym uniwersytecie?
 • Jak wygląda edukacja domowa w rodzinie wielodzietnej?
 • Dlaczego nauczyciele nie posyłają swoich dzieci do szkoły?
 • Co daje rodzinie edukacja domowa?
 • Czy warto tworzyć grupy wsparcia dla edukacji domowej?
 • Czy dzieci z edukacji domowej nie mają problemu z socjalizacją?
 • Jak można stosować metodę Montessori w domu, w edukacji domowej?

 

Pobierz plik mp3

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Edukacja domowa - wszystko, co chcesz wiedzieć, a boisz się zapytać Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
trackback

[…] Edukacja domowa po amerykańsku – wywiad z Danem Tallerem […]