WNE 042: Ja jestem odpowiedzialny za swoją naukę – o edukacji domowej w liceum z Tobiaszem Chyrą.

Edukacja domowa w liceum

Ilekroć spotykamy licealistów uczących się w edukacji domowej zaskakuje nas ich samoświadomość, odpowiedzialność i poczucie, że wiedzą gdzie są, co robią i do czego dążą…

Zapraszam do wysłuchania wywiadu z Tobiaszem Chyrą, licealistą, który od pięciu lat uczy się w edukacji domowej. Tobiasz opowiada o bardzo pragmatycznych motywach przejścia na nauczanie domowe. Z matematyczną precyzją, razem ze swoim tatą, przekalkulował ile czasu marnuje na naukę szkolną, oraz jak ten czas mógłby wykorzystać, gdyby uczył się sam. Ten argument przekonał go, aby spróbować czym jest nauka w domu. Po pięciu latach od podjęcia tej decyzji jest z niej bardzo zadowolony, choć nie ukrywa, że edukacja domowa to nie sielanka.

Tobiasz odkrył swoją ogromną pasję, jaką jest programowanie, a także inne działalności związane z pracą przy komputerze: modelowanie 3D, obróbka audio, video, graficzna oraz rysowanie. W sposób bardzo świadomy i przemyślany planuje swoją edukację, oraz egzaminy tak, aby jak najwięcej czasu móc poświęcić na rozwijanie swoich zainteresowań. W swoim domu ma sprzymierzeńca – tatę informatyka, od którego może wiele się nauczyć, wymienić doświadczeniem i wspólnie pracować.

Tobiasz opowiada o jego sposobach na naukę, o arkuszu kalkulacyjnym do mierzenia postępów nauki :), o tym jak odkrył co najbardziej go motywuje i jak najlepiej przyswaja mu się wiedzę.  Egzaminy wcale nie muszą być stresującym wydarzeniem, gdy odbywają się w przyjaznej atmosferze, wśród poznanych już wcześniej nauczycieli, oraz gdy jest się świadomym swojej wiedzy, a także tego nad czym jeszcze powinno się popracować. Przygotowanie do egzaminów jest nie tylko zdobywaniem wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności planowania i organizowania, oraz odpowiedzialności. W wywiadzie rozmawiamy również o socjalizacji w ed i o tym dlaczego kontakt z rówieśnikami może być utrudniony, a także o życiu w dużej rodzinie i obowiązkach najstarszego brata.

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Ile czasu poświęca na naukę licealista w edukacji domowej?
  • Co to jest odszkolnienie?
  • Jak planować naukę w edukacji domowej?
  • Co to jest arkusz kalkulacyjny do mierzenia postępów nauki?
  • Jak przygotować się do egzaminów w edukacji domowej?
  • Jak uczyć się szybko i efektywnie?
  • Jak wygląda edukacja domowa w liceum?
  • Co zrobić, aby mieć czas na realizację swoich pasji w liceum?
  • Jak dbać o relacje i socjalizację ucząc się w domu i jakie mogą być trudności z tym związane?
  • Jak nauczyć się odpowiedzialności, planowania i organizacji?

 

Pobierz plik mp3

 

Notatki:

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów

 

16
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
8 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Agnieszka PletiAgataWiktoriaAnastazjaMałgorzata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Paulina M
Gość

Niestety mam wrażenie, że szkoła niestety bardziej zniechęca do nauki, niż do niej zachęca. Cieszę się, że w tym liceum nieco inaczej wygląda sprawa!

Agnieszka Pleti
Edytor

Paulina, cieszymy się z Tobą!

krzysztof
Gość
krzysztof

szukam jakiegoś liceum dla córki, oczywiście chodzi o edukację domową. W tym roku kończy gimnazjum. Jesteśmy z woj. Mazowieckie, okolice Ostrołęki. Może ktoś polecić ?
pisać na maila

Agnieszka Pleti
Edytor

Krzysztof, polecam klasy licealne, o których więcej w tym wywiadzie: odcinek 43

Zosia
Gość

Ja serdecznie polecam szkołę Liceum Montessori w Koszarawie Bystrej na końcu świata 🙂
http://szkolamontessori.com.pl/liceum/

Agnieszka Pleti
Edytor

Super!!!:)

Karina
Gość
Karina

Zna ktos jakieś liceum w woj.podkarpackim albo lubelskim ?

Małgosia
Gość
Małgosia

Dzień dobry, chcę zapytać o tabele w załaczniku, bo nie jest jasna. Co oznaczajà liczby w rzędach zatytułowanych All? Czy to sà ilości rozdziałów, zagadnień, czy inne?

Natalia
Gość
Natalia

Czy można przejść na edukację domową od drugiego półrocza klasy drugiej liceum? Bardzo bym chciała, ale nie wiem czy jest to możliwe

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Można przejść na ED w każdej chwili, wcześniej było inaczej, ale teraz już można w środku roku także.

Anastazja
Gość
Anastazja

Mam dylemat co do edukacji domowej. Szkoła zniechęca mnie do nauki, stresuje i mam wyrażanie że nic z niej nie wynoszę, a tylko marnuje swój czas. Stąd pytanie czy edukacja domowa to dobre rozwiązanie? Boję się nieco, że przestanę mieć chęci do nauki lub nie będę w stanie ogarnąć jakiegoś przedmiotu sama oraz tego, że nie dam rady się przygotować odpowiednio do matury. Z drugiej strony, czuję że zrobiłabym to lepiej
niż z moimi nauczycielami. Dodatkowo mam pytanie dotyczące tego czy są jakieś licea przyjazne Edukacji Domowej w kujawsko-pomorskim?

Agnieszka Pleti
Edytor

Anastazja,
Jeśli czujesz, że dasz radę wziąć odpowiedzialność za swoją naukę, to jest to dobra droga. Edukacja domowa daje czas na to, żeby rozwijać swoje pasje. Jeśli chodzi o ogarnianie przedmiotów, to można teraz wiele przedmiotów ogarnąć przez internet np. ucząc się z Khan Academy. Powowdzenia!

Wiktoria
Gość
Wiktoria

Dzień dobry, czy jest możliwe staranie się o ED po ukończeniu 18 r.ż? Jestem uczniem 2 klasy liceum i odkąd zaczęłam naukę w szkole średniej zastanawiam się nad takim trybem nauczania. Będę pełnoletnia już na początku drugiego półrocza, czy będę miała nadal możliwość ubiegać się o ED? Chciałabym ukończyć normalne liceum dlatego nie jestem zainteresowana szkołami zaocznymi etc.

Agnieszka Pleti
Edytor

Wiktoria, zadzwoń do szkoły, do której chcesz się zapisać, tam na pewno uzyskasz odpowiedź.

Agata
Gość
Agata

Witam,
Mam pytanie z kim mogłabym porozmawiać o domowej edukcji w liceum.Córka jest w drugiej klasie i po woli przychylamy się do jej prośby o ED.Chciałaby zupełnie zmienic przedmioty do matury, skupić się na konkretnym celu.Powiedzcie Państwo jak to zrobić? Nie wiem od czego zacząć (oprócz poradni i złożenia wniosku do szkoły).Gdfzie odbywa się zaliczanie ? egzaminy? Jak to ogarnąć przy zmianie dotychczasowych przedmiotów?

Agnieszka Pleti
Edytor

Agato,
Nie wiem skąd jesteś? Jeśli wybraliście już szkołę, która współpracuje z rodzinami z ED to najlepiej porozmawiać w sekretariacie odnośnie zmian przedmiotów etc. Egzaminy zasadniczo odbywają się w szkole, do której zapisane jest dziecko.