Skip to main content

WNE 042: Ja jestem odpowiedzialny za swoją naukę – o edukacji domowej w liceum z Tobiaszem Chyrą.

Edukacja domowa w liceum

Ilekroć spotykamy licealistów uczących się w edukacji domowej zaskakuje nas ich samoświadomość, odpowiedzialność i poczucie, że wiedzą gdzie są, co robią i do czego dążą…

Zapraszam do wysłuchania wywiadu z Tobiaszem Chyrą, licealistą, który od pięciu lat uczy się w edukacji domowej. Tobiasz opowiada o bardzo pragmatycznych motywach przejścia na nauczanie domowe. Z matematyczną precyzją, razem ze swoim tatą, przekalkulował ile czasu marnuje na naukę szkolną, oraz jak ten czas mógłby wykorzystać, gdyby uczył się sam. Ten argument przekonał go, aby spróbować czym jest nauka w domu. Po pięciu latach od podjęcia tej decyzji jest z niej bardzo zadowolony, choć nie ukrywa, że edukacja domowa to nie sielanka.

Tobiasz odkrył swoją ogromną pasję, jaką jest programowanie, a także inne działalności związane z pracą przy komputerze: modelowanie 3D, obróbka audio, video, graficzna oraz rysowanie. W sposób bardzo świadomy i przemyślany planuje swoją edukację, oraz egzaminy tak, aby jak najwięcej czasu móc poświęcić na rozwijanie swoich zainteresowań. W swoim domu ma sprzymierzeńca – tatę informatyka, od którego może wiele się nauczyć, wymienić doświadczeniem i wspólnie pracować.

Tobiasz opowiada o jego sposobach na naukę, o arkuszu kalkulacyjnym do mierzenia postępów nauki :), o tym jak odkrył co najbardziej go motywuje i jak najlepiej przyswaja mu się wiedzę.  Egzaminy wcale nie muszą być stresującym wydarzeniem, gdy odbywają się w przyjaznej atmosferze, wśród poznanych już wcześniej nauczycieli, oraz gdy jest się świadomym swojej wiedzy, a także tego nad czym jeszcze powinno się popracować. Przygotowanie do egzaminów jest nie tylko zdobywaniem wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności planowania i organizowania, oraz odpowiedzialności. W wywiadzie rozmawiamy również o socjalizacji w ed i o tym dlaczego kontakt z rówieśnikami może być utrudniony, a także o życiu w dużej rodzinie i obowiązkach najstarszego brata.

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Ile czasu poświęca na naukę licealista w edukacji domowej?
  • Co to jest odszkolnienie?
  • Jak planować naukę w edukacji domowej?
  • Co to jest arkusz kalkulacyjny do mierzenia postępów nauki?
  • Jak przygotować się do egzaminów w edukacji domowej?
  • Jak uczyć się szybko i efektywnie?
  • Jak wygląda edukacja domowa w liceum?
  • Co zrobić, aby mieć czas na realizację swoich pasji w liceum?
  • Jak dbać o relacje i socjalizację ucząc się w domu i jakie mogą być trudności z tym związane?
  • Jak nauczyć się odpowiedzialności, planowania i organizacji?

 

Pobierz plik mp3

 

Notatki:

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów

 

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "WNE 042: Ja jestem odpowiedzialny za swoją naukę – o edukacji domowej w liceum z Tobiaszem Chyrą."

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Paulina M
Gość

Niestety mam wrażenie, że szkoła niestety bardziej zniechęca do nauki, niż do niej zachęca. Cieszę się, że w tym liceum nieco inaczej wygląda sprawa!

Agnieszka Pleti
Edytor

Paulina, cieszymy się z Tobą!

krzysztof
Gość

szukam jakiegoś liceum dla córki, oczywiście chodzi o edukację domową. W tym roku kończy gimnazjum. Jesteśmy z woj. Mazowieckie, okolice Ostrołęki. Może ktoś polecić ?
pisać na maila