WNE 043: O metodzie Montessori i szkole przyjaznej edukacji domowej z Olą i Marcinem Sawickimi.

szkola_gory

Zapraszamy do wysłuchania drugiego wywiadu z Olą i Marcinem Sawickimi. Tym razem porozmawiamy o szkołach Montessori i wsparciu dla edukacji domowej, które oferują ich szkoły.

Jeśli jednak nie interesuje Cię metoda Montessori, ani nie zamierzasz uczyć swoich dzieci w domu, ale lubisz słuchać ciekawych historii, trochę się pośmiać i pozytywnie naładować, to koniecznie odsłuchaj ten odcinek! 🙂

Ola z Marcinem opowiadają jak to się stało, że zainteresowali się metodą Montessori. Była zima. Zostawili Warszawę i wyjechali w góry na narty. Cztery dni padał deszcz, a później właśnie spadł świeży śnieg i zaświeciło piękne słońce, i wtedy właśnie… Nie, nie zdradzę tego. Lepiej niech opowiedzą sami 🙂

W każdym razie finał tego był taki (a może początek?), że Ola z Marcinem otwierali pierwsze przedszkola i szkoły Montessori w Polsce. Z pasją i zaangażowaniem prowadzili zajęcia dla dzieci w jednej z warszawskich placówek, w której na początku nie było żadnej pomocy Montessori. Czy można prowadzić szkołę Montessori bez pomocy Montessori? Otóż tak! Ola i Marcin mówią o tym w naszej rozmowie – najcenniejsze co wynieśli z kursu w Kolonii to spotkanie z drugim człowiekiem – nauczycielem; obserwacja dzieci; pewna wizja pracy metodą Montessori, jako społeczności (nie samych pomocy dydaktycznych). Tak istotne w metodzie „odpowiednio przygotowane otoczenie”, to nie sala wyposażona we wszystkie możliwe materiały dydaktyczne, ale obserwacja dzieci i wyposażenie otoczenia w pomoce, które będą im służyć na danym etapie rozwojowym.

Ola i Marcin Sawiccy mówią także, że zasady Montessori idealnie pasują do zasad rodzinnych, dlatego też to podejście pedagogiczne z powodzeniem realizować można w edukacji domowej. W klasach Montessori dzieci spotykają się w grupach mieszanych wiekowo, a więc tak jak w rodzinie. W metodzie Montessori uczymy pewnego sposobu uczenia się – zasadniczą kwestią jest to kto powinien zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Ten sam sposób uczenia towarzyszy nam na studiach i w dorosłym życiu…

W tym odcinku usłyszysz także o tym dlaczego Ola i Marcin zdecydowali się przenieść w góry i w małych wioskach, gdzieś na końcu Polski, otwierać kolejne szkoły Montessori; o tym jak pierwszy raz spotkali się z ideą edukacji domowej; o ofercie ich szkoły dla rodzin edukujących w domu; o nowym fascynującym projekcie – liceum w edukacji domowej i tutoringu rozwojowym.

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Założycielach pierwszych przedszkoli i szkół Montessori w Polsce.
  • Jak metoda Marii Montessori zawitała do Polski?
  • Co to jest metoda Montessori?
  • Co to znaczy „odpowiednio przygotowane otoczenie”?
  • O co chodzi w montessoriańskiej obserwacji?
  • Czy można metodę Montessori stosować w domu?
  • Co szkoły oferują dla edukacji domowej?
  • Czy można prowadzić szkołę Montessori bez pomocy?
  • Co jest najważniejsze w metodzie Montessori?
  • Czy można uczyć się w liceum w edukacji domowej?
  • Co to jest tutoring rozwojowy?
  • Co ma wspólnego Montessori z coworkingiem?
  • O zjazdach edukacji domowej w Koszarawie.
  • O metodzie Lean Startup w edukacji.
  • O tym co jest najważniejsze w edukacji.

 

Pobierz plik mp3

 

Notatki:

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów

 
 
Photo by Sonja Guina on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

18 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ola

Dzięki Kochani!
Czekamy na możliwość dołączenia do ED w waszej filii w Krakowie! Dziękujemy za inspiracje! Dobrze, ze jesteście!

Agnieszko Wielkie Gratulacje!
Sciskamy Cieplo!

Agnieszka Pleti

Olu, dziękujemy! Również czekamy na filię, ale raczej w małopolsce niż w Krakowie.

Ania

Czy filia już powstała? Tez bardzo bardzo czekamy!:)

Basia

Cieszę się, że nagraliście tę rozmowę z państwem Sawickimi. Przyznam, że słuchaliśmy z mężem pierwszej rozmowy z nimi o relacjach małżeńskich, ale że nie znaliśmy historii ich rodziny, to przy niektórych wątkach trochę się gubiliśmy. Tutaj bardzo fajnie wszystko opowiedzieli o swojej działalności 🙂 Jestem pod dużym wrażeniem rozległości tych wszystkich projektów edukacyjnych, które prowadzą! Aż chciałoby się zapytać – jak wy to wszystko ogarniacie 😉 Jeżeli chodzi o pytania, to mam jedną wątpliwość, czy dobrze zrozumiałam wątek liceum – czyli że nie ma żadnego liceum stacjonarnego prowadzonego metodą Montessori, a wszyscy uczniowie licealiści w szkołach państwa Sawickich uczą się w trybie edukacji domowej, tak? W sumie to pierwszy raz usłyszałam coś więcej o metodzie Montessori, i tak się zastanawiam,… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Basiu,
Nie ma liceum stacjonarnego, licealiści uczą się sami, ale mają opiekuna, który pomaga rozwijać im ich pasje i koordynuje działanie grupy. Jeśli chodzi o metodę montessori to polecam do przeczytania książkę „Domy dziecięce” lub „Odkrycie dziecka” autorstwa samej Marii Montessori.
Ślemy pozdrowienia!

Joanna

A ja nie wiem czy dobrze zrozumiałam – we Wrocławiu jest jakaś filia szkoły Państwa Sawickich? Czy to dotyczy tylko tych klas licealnych?
Chodzi mi o ostatnie zmiany z września ubiegłego roku i rejonizację.
Nie mieszkając w okolicach Żywca tylko np. na Dolnym Śląsku, nie ma już opcji, by podstawówkowe dziecię było przyjęte w tryb ED pod skrzydła tych wspaniałych ludzi? 🙂

Agnieszka Pleti

Joanno,
Dotyczy to tylko klas licealnych. Ale polecam śledzić uważnie ich stronę, bo wiem, że w związku z rejonizacją, planują otworzyć filie w kilku województwach,

Agnieszka

Jestem pod ogromnym wrażeniem państwa Sawickich. Zastanawia mnie bardzo fakt, że te szkoły są bezpłatne. Jak oni to robią????

Agnieszka Pleti

Pamiętam jak wiele lat temu Marcin mówił, że to było podstawowe ich założenie. Nie chcieli robić selekcji przy przyjmowaniu do szkoły, dlatego szukali innych źródeł utrzymania. Na początku tym źródłem utrzymania był dom gościnny nad szkołą.

Iza

Mam pytanie o Montessori, niektórzy zarzucają metodzie schematyczność, brak kreatywności. W tym znaczeniu, że tą czynność robi się tak, a ta zabawką tylko przy stoliku można, a tym bawimy się na podłodze a matkę to zwijamy tak i tylko tak. Czy to prawda? Podobno to sprawdza się w dużej grupie i pozwala zachować porządek, ale czy to nie ogranicza z drugiej strony małego człowieka jako jednostki? Słyszałam też, że nie uznaje się fantastyki, baśni w tej metodzie? Jak to jest? Umieją Państwo się do tego odnieść?

Anna

Też chętnie się dowiem.

Agnieszka Pleti

Myślę, że tak jak wszędzie – dużo zależy od nauczyciela. W tradycyjnej szkole zdarzają się świetni pedagodzy, którzy rozwijają skrzydła u dzieci i tacy, którzy potrafią je skutecznie podciąć. I w tej metodzie są tacy, którzy trzymają się zasad bardziej niż tego potrzeba. Co do baśni i fantastyki, to owszem, Maria Montessori starała się, żeby dzieci miały do czynienia z prawdziwym światem. Ale miała też takie swoje narzędzie jak Wielkie Opowieści- które wprawdzie nie opierały się na baśniach tylko na naukowych doniesieniach, ale ich sposób opowiadania mi osobiście trochę przypomina baśnie. Więcej nie umiem odpowiedzieć na te pytania.

Dorota Piróg-Niemiec

Po odsłuchaniu odcinka i przemyśleniu tej rozmowy jestem przekonana, że Ola i Marcin są dla mnie, jako nauczyciela, Mistrzami, niedoścignionymi wzorami…Dziękuję za wywiady z nimi i pozdrawiam Was serdecznie 😊 zimowo z Krosna tym razem!
Aga, gratulacje dla Ciebie i Janka!

Agnieszka Pleti

Dorota, pozdrawiamy również i dziękujemy :). Ola i Marcin to wzór do naśladowania dla wielu 🙂

Adam

Interesujący i inspirujący wywiad. Z miłą chęcią posłuchałbym więcej o metodzie Montessori w praktyce- o doświadczeniach nauczyciela (państwo Sawiccy oczywiście byliby dla mnie idealnymi rozmówcami). Dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Agnieszka Pleti

Adam, pomyślimy…:)

Katarzyna

To wszystko brzmi tak pięknie, że aż nierealnie! To się dzieje naprawdę?! Autentycznie zazdroszczę i ogromnie się cieszę, zarazem, że teraz dzieci mają możliwość uczyć się w takiej wolności 🙂

Agnieszka Pleti

🙂