WNE 044: Jak przeżywać Wielkanoc w rodzinie?

Wielki Tydzień w rodzinie

To kolejny odcinek z cyklu „Jak przeżywać w rodzinie…”. Tym razem skupiamy się na obchodach Wielkiego Tygodniu oraz Świętach Wielkanocnych. W tym odcinku opowiadamy o tym jak przygotować się z dziećmi do przeżywania Triduum Paschalnego, jak spędzać ten czas w rodzinie, jakie znaczenie mają poszczególne dni Wielkiego Tygodnia. Nie zabraknie także informacji o tym jak dawniej świętowano, o zwyczajach i tradycjach polskich wiejskich i miejskich, związanych z Wielkanocą.

Wielki Tydzień to czas wyjątkowy, bezpośrednio poprzedzający najważniejsze chrześcijańskie święto – Wielkanoc. Warto świadomie przygotować się na przeżywanie w rodzinie tego niezwykłego momentu. Dobrze jest wprowadzać dzieci w istotę obchodów Triduum Paschalnego poprzez wytłumaczenie im znaków (takich jak: obrzęd umycia nóg, zamilknięcie dzwonów, grób Pański, adoracja Krzyża, post, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, Paschał itd.), wspólne czytanie fragmentów Ewangelii, pokazanie na mapie, gdzie te wszystkie wydarzenia miały miejsce…

Bardzo pięknym zwyczajem rodzinnym może być przygotowanie w domu Agapy Wielkoczwartkowej, która odbywa się po Mszy Świętej w kościele. Wielki Piątek to czas wyciszenia, postu, kontemplacji krzyża. W tym dniu zachęcamy do zatrzymania się, do rodzinnej adoracji i ciszy przy stole, na którym wyeksponowany jest krzyż, płonie świeca. Wielka Sobota z kolei to czas szczególnie radosny dla dzieci. Warto rodzinnie pomalować pisanki, przygotować koszyczki do święcenia, tłumacząc przy okazji symbolikę święcenia pokarmów i poszczególnych rzeczy, które zanosimy do kościoła.

Te dni prowadzą nas do największego święta – Wielkiej Nocy. Centralnym momentem czuwania Paschalnego jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, dlatego proponujemy przygotowanie się z dziećmi do tego wydarzenia poprzez wspólne przypomnienie znaczenia chrztu, pokazanie zdjęć z tego dnia, wyciągnięcie świecy i szatki chrzcielnej. Te wydarzenia prowadzą nas do radości niedzielnego poranka Zmartwychwstania Pańskiego. Niech te święta będą w Waszych domach naprawdę radosne! Pobawcie się z dziećmi w szukanie jajek, pokolędujcie (tak po wielkanocnemu 🙂 ), zagrajcie w walatkę, szukanie skarbów od zajączka… I pamiętajcie, że okres Wielkanocny w Kościele trwa 50 dni!

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Jak przeżywać Wielkanoc w rodzinie?
  • Co to jest Agapa Wielkoczwartkowa?
  • O co chodzi z obrzędem obmycia nóg?
  • Jak przygotować Drogę Krzyżową dla dzieci?
  • Symbolika Chrztu Świętego i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
  • Co wkładamy do koszyczka?
  • Dlaczego święcimy jajka?
  • Jaka jest symbolika wielkanocnego jajka, chleba, soli, mięsa, ziół?
  • Jak przygotować dzieci do Triduum Paschalnego?
  • Jak przeżywać z dziećmi Triduum Paschalne?
  • Jak dawniej przeżywano Wielki Tydzień?
  • Co to jest Śmigus – Dyngus?
  • Dlaczego w Wielki Czwartek wygaszano ogień w piecach?
  • Jak przyozdobić z dziećmi dom na Święta?
  • Co to jest zwyczaj Barabanienia?
  • Jakie zabawy Wielkanocne urządzić w domu?

 

Pobierz plik mp3

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów
 
 

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata

Cześć! Inspirujący jest dla mnie ten odcinek! Świetny pomysł by razem z dziećmi odbyć drogę krzyżową w domu! Dzieci bardzo się zaangażowały , dużo bardziej niż w kościele o czym świadczył fakt, że przy każdej stacji po przeczytaniu krótkiego rozważania było 100 pytań do… jak to odnieść do życia codziennego…? I kilka pomysłów!! to pierwsze takie moje przeżycie, żeby rozmawiać w ten sposób w trakcie drogi krzyżowej! Dzięki za ten odcinek

Kasia

Dzień dobry, Wiem, że to już rok po publikacji, ale może ktoś przeczyta mój komentarz i doradzi. Moja 5-letnia córka jest dosyć wrażliwa. Rok temu od Bożego Narodzenia i jasełek w przedszkolu aż do Wielkiego Postu lulała i karmiła piersią swoją lalkę-bobasa, która w jej zabawie była Jezuskiem (ustaliłyśmy, że to nie jest prawdziwy Jezus, ale ,,ja się tak bawię, że to Jezusek”). Przed Triduum postanowiłam najdelikatniej, jak potrafię, uprzedzić ją, że Pan Jezus kiedyś umarł – żeby nie doznała szoku w czasie liturgii Triduum w kościele. Wybuchnęła wtedy strasznym płaczem i długo ją w nim utulałam…. Fakt, że zmartwychwstał, że żyje i już nic złego Mu nie grozi, za bardzo jej nie pocieszał. Czasem też wybucha płaczem, że ona… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Przepraszam, że ja również odpowiadam po długim czasie. Niesamowitą wrażliwość ma twoja córka, na prawdę coś wspaniałego. W Katechezie Dobrego Pasterza używa się tylko jednego rodzaju krzyża dla dzieci – krzyża franciszkańskiego. Na tym krzyżu Jezus ma spokojną zmartwychwstałą twarz bez oznak cierpienia i męki. Jeśli dziecko ma tak dużą wrażliwość mówiłabym więcej o zmartwychwstaniu. Jest taki piękny fragment katechezy dla dzieci (KDP). Zapalasz świcę i mówisz o tym, że Jezus narodził się i przyniósł światło na ziemię, możesz opowiedzieć jego historię, o tym, że ludzie bardzo długo czekali na to światło. Tę część możesz rozwijać bardzo długo. Potem mówisz (i tu możesz skrócić), że Jezus umarł (gasisz świeczkę) i nastała ciemność i po chwili zapalasz znowu – i po… Czytaj więcej »