Jak rozpocząć edukację domową? Formalności krok po kroku.

edukacja domowa, formalności

Co należy zrobić, aby zapisać dziecko do edukacji domowej?

Mówiłyśmy o tym w drugim odcinku naszego podcastu WNE 002: Co to jest edukacja domowa? Kwestie prawne i formalności. Poniżej zbieramy te informacje w formie mini -poradnika.

W Polsce istnieje obowiązek edukacji, jednakże można go spełniać poza szkołą. Takie rozwiązanie jest w naszym kraju możliwe od 1991 roku. Aby dziecko mogło uczyć się w trybie edukacji domowej, należy zapisać je do wybranej przez nas szkoły (znajdującej się na terenie województwa, w którym aktualnie zamieszkujemy), gdzie co roku przystępuje do egzaminów klasyfikacyjnych. Kwestia egzaminów może początkowo wywoływać pewne obawy (szczególnie dla nas – rodziców) jednakże doświadczenie wielu rodzin uczących swoje dzieci w domu pokazuje, że dzieci cieszą się mogąc podzielić się z innymi swoją wiedzą i umiejętnościami. Ten temat poruszamy niejednokrotnie w odcinkach naszego podcastu, a także na łamach magazynu Kreda.

Wróćmy jednak do kwestii formalnych. Co należy zrobić, aby dziecko mogło rozpocząć naukę w trybie edukacji domowej?

Szkoła

Dziecko należy zapisać do wybranej przez siebie szkoły (szkoła ta musi znajdować się na terenie województwa, w którym zamieszkuje dziecko). Istnieje wiele szkół tzw. „przyjaznych edukacji domowej”, które przygotowują specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci uczących się poza szkołą. Przyciągają one do siebie rodziny z różnych regionów Polski przede wszystkim przyjazną atmosferą i otwartą postawą.

Dokumenty

Do wybranej przez nas szkoły należy złożyć komplet wymaganych dokumentów i uzyskać zgodę dyrektora tej placówki. Potrzebne dokumenty to:

  1. Podanie do dyrektora szkoły
  2. Opinia z Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej (opinia dotyczy rozwoju dziecka w danym momencie, nie jest ona zgodą na edukację domową, nie określa też predyspozycji rodziców czy dziecka do spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą)
  3. Oświadczenie dotyczące egzaminów, w którym rodzice zobowiązują się do przystępowania przez ich dziecko w każdym roku szkolnym do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych
  4. Oświadczenie dotyczące zapewnienia warunków do kształcenia, które umożliwią realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia

Edukację domową można rozpocząć w dowolnym momencie roku szkolnego.

Wiele szkół na swoich stronach zamieszcza gotowe wzory dokumentów. Komplet dokumentów można znaleźć np: tutaj

AKTUALIZACJA 01.09.2020

W roku szkolnym 2020/2021 nie jest wymagane dołączenie opinii z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej podczas zapisywania dziecka do edukacji domowej.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Treść rozporządzenia znajdziesz tutaj.

To oznacza, iż zapisując dziecko do edukacji domowej w dowolnym momencie roku szkolnego 2020/2021 nie musisz przedstawiać opinii z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Kto i kogo może uczyć w domu?

Jeśli jesteś rodzicem lub prawnym opiekunem i zastanawiasz się czy możesz uczyć swoje dziecko w domu, odpowiedź brzmi: tak. Nie musisz mieć ukończonych żadnych specjalistycznych kursów, studiów pedagogicznych, a nawet wyższych studiów. W trybie edukacji domowej dzieci mogą spełniać swój obowiązek szkolny od edukacji przedszkolnej, poprzez edukację wczesnoszkolną, szkołę podstawową, oraz szkołę średnią.

Jesteś zainteresowany rozpoczęciem edukacji domowej, ale nie wiesz jak zacząć? Nasz kurs online „Jak rozpocząć edukację domową?” poprowadzi Cię krok po kroku od decyzji o edukacji domowej, poprzez formalności, aż do sposobów na nauczanie domowe w Twojej rodzinie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany rozpoczęciem edukacji domowej, ale nie wiesz jak zacząć?

Nasz kurs online
„Jak rozpocząć edukację domową?”
poprowadzi Cię krok po kroku od decyzji o edukacji domowej, poprzez formalności, aż do sposobów na nauczanie domowe w Twojej rodzinie.

Masz jakieś pytanie związane z kwestiami formalnymi i uzyskaniem zgody na edukację domową? Zadaj je w komentarzu!

Posłuchaj o plusach i minusach edukacji domowej: https://wiecejnizedukacja.pl/wne-057-plusy-i-minusy-edukacji-domowej/

O edukacji domowej w rodzinie dwujęzycznej: https://wiecejnizedukacja.pl/wne-054-bo-kazda-rodzina-jest-inna-o-edukacji-domowej-w-rodzinie-dwujezycznej-z-olivia-i-marcinem-demkowiczami/

O kooperatywach w edukacji domowej: https://wiecejnizedukacja.pl/wne-053-o-kooperatywie-w-edukacji-domowej-z-magda-lisak/

O szkole przyjaznej edukacji domowej: https://wiecejnizedukacja.pl/wne-043-o-metodzie-montessori-i-szkole-przyjaznej-edukacji-domowej-z-ola-i-marcinem-sawickimi/

O czytaniu z dziećmi w edukacji domowej: https://wiecejnizedukacja.pl/wne-023-o-czytaniu-na-glos-dzieciom-i-herbatce-poetyckiej-z-magda-czabanska/

O edukacji domowej dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: https://wiecejnizedukacja.pl/wne-020-w-edukacji-domowej-odzyskalismy-czas-o-rodzinie-zastepczej-nauce-dzieci-niewidomych-i-rozwijaniu-pasji-z-gosia-i-andrzejem-przedzinkowskimi/

Edukacja domowa oczami licealistki: https://wiecejnizedukacja.pl/wne-017-zawsze-mam-wakacje-bo-zawsze-moge-sie-uczyc-rozmowa-z-zosia-olszowska-tegoroczna-maturzystka/

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące edukacji domowej: https://wiecejnizedukacja.pl/wne-015-ama-1-edukacja-domowa-w-pytaniach-i-odpowiedziach-czyli-socjalizacja-finanse-i-kariera-zawodowa-mamy/

O edukacji domowej w dużej rodzinie: https://wiecejnizedukacja.pl/wne-009-dopiero-dzieki-edukacji-domowej-moglismy-poznac-swoje-dzieci-o-budowaniu-dobrych-relacji-w-rodzinie-z-malgosia-i-mateuszem-trajdos/

Subscribe
Powiadom o
guest

218 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Lucie

Dzien dobry, mam do Panstwa pytanie: Corka chodzi trzecim rokiem do przedszkola. W tym momencie ma 5 lat i 2 miesiace, nie chce by od wrzesnia chodzila do 1 klasy – mozliwa jest u nas kontynuacja w przedszkolu albo ED domowa zamiast 1 klasy. Mam pytanie, czy jest mozliwosc realizowania przygotowania szkolnego rowniez w ramach ED? Wszedzie pisze sie o mozliwosci realizowania obowiazku szkolnego w ramach ED. Jak to jest z ostatnim rokiem przed obowiazkiem szkolnym? Dziecko ma obowiazek przedszkolny – czy moze tutaj ED funkcjonowac na tej samej zasadzie jak w szzkole? Jak wygladaja formalnosci? Corka w tym momencie juz realizowala nawet roczne przygotowanie do szkoly, jest podpisana deklaracja o kontynuacji przedszkola i mamy umowiony termin w Poradni PP.… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Lucie,
Oczywiście roczne przygotowanie przedszkolne, czyli tak zwaną zerówkę jak najbardziej można odbywać w trybie edukacji domowej. Warto zwrócić uwagę na to ze na roczne przygotowanie przedszkolne składa sie wszystkie dokumenty wymienione w artykule wyżej, a pózniej musimy ponownie zapisać dziecko do pierwszej klasy i jeszcze raz złożyć wszystkie wymagane dokumenty.

Lucie

Dzien dobry,
Pani Agnieszko, bardzo dziekuje za odpowiedz. Chcialabym jeszcze tylko zapytac, czy dziecko jest nadal prowadzone w przedszkolu, musze z nia przychodzic by sprawdzic stan wiedzy i zrealizowania przygotowania do przedszkola, albo znow w kolejnym roku wystarczyloby odwiedzic PPP i poprosic o opinie? Czy diecku ewentualnie nalezaloby sie uczestnictwo w warsztatach/wycieczkach/wyjsciach do teatru lub udzial w konkursach organizowanych przez przedszkole? Albo to zalezy juz konkretnie od dyrekcji danego przedszkola? Jakie jest Pani doswiadczenie? Bardzo dziekuje za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka Pleti

Lucie, Nie wiem czy przedszkola przyjmują dzieci z ED, zwykle spotykałam się z sytuacjami, w których dziecko zapisane było do szkoły. Raczej w każdej szkole jest klasa „0”, sama miałam zapisane dzieci do szkoły podstawowej przy rocznym przygotowaniu przedszkolnym. Myślę, że musisz porozmawiać z dyrekcją przedszkola jeśli chcesz, żeby tam było nadal zapisane twoje dziecko. Podczas rocznego przygotowania przedszkolnego nie obowiązują egzaminy. Pierwszy egzamin jest dopiero na koniec pierwszej klasy. Co do zajęć dodatkowych to jest to indywidualna kwestia każdej szkoły. Prawnie, szkoła ma tylko jeden obowiązek wobec ucznia – przeprowadzić egzaminy, reszta to kwestia dobrej woli i dobrego zarządzania pieniędzmi pochodzącymi z subwencji. W praktyce, szkoły które zrzeszają uczniów z edukacji domowej przygotowują dla nich ciekawą ofertę warsztatów, wycieczek,… Czytaj więcej »

Aneta

To znaczy, że my sami możemy nauczać dziecko w domu? Czy to musi być ktoś o odpowiednich kwalifikacjach. A skąd wziąć program nauczania? Jeszcze jedno mi pytanie się urodziło czy idzie to pogodzić gdy rodzice chodzą do pracy, mają opiekuna do dzieci, a czas jaki mogą poświęcić na nauczanie przez rodziców to tylko popołudnia?

Agnieszka Pleti

Aneto, Tak, jako matka (z wpisu wnioskuję, że nią jesteś) możesz uczyć swoje dziecko w domu. Nie musisz mieć żadnych kwalifikacji. Podstawę programową dla każdego stopnia nauczania można znaleźć na stronie MEN , zwykle szkoła, do której zapisane jest dziecko wysyła podstawę programową. Jeśli chodzi o ostatnie pytanie, to wszystko jest kwestią indywidualną. Z dziećmi w nauczaniu początkowym zwykle nie trzeba pracować więcej niż godzinę dziennie, ale każde dziecko jest inne. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy popołudniu dziecko będzie chętnie pracowało. Teoretycznie można zlecić opiekunce (guwernantce) pracę z dzieckiem, ale wtedy musisz mieć do niej zaufanie, że wyłapie ona ewentualne problemy dziecka. Jako matka zapewne zrobisz to najlepiej. Znam rodziców, którzy pracowali, ich dzieci zostawały w domu z listą… Czytaj więcej »

Monika

Witam,
Ciesze sie ze tu trafilam, gdyz tematem interesuje sie od jakiegos czasu :O) i mam do Pan pytanie – czy same jestescie z zawodu nauczycielkami? Pisza Panie, ze wyksztalcenie w tym kierunku nie jest wymagane, z czym sie absolutnie zgadzam, ale… KAZDA rodzina ktora znam w ED ma przynajmniej jednego rodzica nauczyciela, albo z kusem pedagogicznym :o(
Sama przez jakis czas uczylam swojego syna jezyka polskiego (mieszkamy w UK) i mowiac szczerze trudno mi bylo go „okielznac”. Po czesci winie za to brak znajomosci metod pedagogicznych…
Pozdrawiam

Agnieszka Pleti

Nie jesteśmy z zawodu nauczycielkami. Ania ma chyba ukończony kurs pedagogiczny, ja nie. Owszem kilka lat temu zrobiłam kurs jak pracować metodą Montessori, wiele mi dał, ale myślę, że i bez niego bym się obeszła. Kiedyś na studiach chodziłam na zajęcia z pedagogiki i próbowałam zrobić kurs pedagogiczny, ale z racji, że podczas studiów urodziła się moja córcia nie udało mi się go skończyć. Jedyne co pamiętam to film o szkołach Montessori i Walfdorskich. I podczas tych filmów pomyślałam, że jeśli miałabym kiedyś uczyć to tylko alternatywnie…. pozostała część zajęć nie wniosła nic do mojej obecnej praktyki domowej. Rodzice edukujący domowo dokształcają się, jeśli czują taką potrzebę. Rodziny ED, które my znamy wcale nie mają „nauczycielskiego pochodzenia”, a kursy pedagogiczne… Czytaj więcej »

Małgorzata

Ja bym była 🙂

kasia

tak

Maja

Witam,
moja córka ma 11 lat i jest w edukacji domowej od dwóch lat. Jedynym przedmiotem, z którego trochę pomagamy, jest matematyka. Pozostałe przedmioty córka zalicza ucząc się samodzielnie – używając podręczników, e-podręczników oraz niezliczonych materiałów znajdujących się w internecie. Na YT są filmy edukacyjne zawierające wykłady z wielu dziedzin, są platformy edukacyjne, które proponują takie wykłady i ćwiczenia, jak Khan Academy. Naprawdę nie trzeba być nauczycielem…. 🙂

Bina Klahr

Dzień dobry, jestem Meksykaninem z polskim paszportem, ponieważ moja matka urodziła się w Polsce. Mój mąż, syn i ja zamierzamy wyemigrować do tego kraju, a my chcemy przystosować naszego 14-letniego syna do polskiej szkoły z domu podczas nauki języka. Co polecasz? Dziękuję bardzo

grania

Witam. Moj syn zdał do 4 klasy. Ma dyslekcje, nadal chodzi na zajęcia logopedyczne i wyrównawcze. Nie lubi czytać bo sprawia mu to problem. Ma słaba pamięć i cierpi na deficyt koncentracji. Zastanawiam się nad edukacją domową ale wszyscy mowią że nie poradzimy sobie. Uważam że w 27 osobowej klasie jest mu trudniej. Czy uda nam się?

Agnieszka Pleti

Graniu, Kiedyś usłyszałam, że każde dziecko nadaje się do edukacji domowej, ale nie każdy rodzic. Myślę jednak, że każdy rodzic nadaje się do edukacji domowej, tylko nie każdy chce i nie każdy może. Słyszałam wiele historii dzieci, które miały podobne problemy do twojego syna, a po przejściu w tryb nauczania domowego rozkwitały lub przynajmniej radziły sobie lepiej. Łatwo wywnioskować dlaczego tak się może dziać: 1. Dziecko w trybie edukacji domowej może bardziej zadbać o wypoczynek, w szczególności jeśli musi uczęszczać na wiele zajęć wyrównawczych. A wiadomo, że zmęczony mózg pracuje znacznie gorzej niż wypoczęty. 2. Dziecko uczy się w tym miejscu, w którym jest, a nie musi wciąż gonić zaległości, bo jest w tyle za klasą. Poczucie pewności siebie, swojej… Czytaj więcej »

Tychikus

Witam, do kiedy należy najpóźniej zdobyć opinię Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej? Chcielibyśmy posłać naszego syna od września do ED. Kiedyś był termin do końca maja a teraz?
Pozdrawiam

Edyta

Witam,
Moje pytanie dotyczy ED uzupelniajacej. Mieszkamy za granica i nasze dzieci chodza do szkoly podstawowej w Belgii. Oprocz tego – dodatkowo – uczeszczaly raz w tygodniu do polskiej szkoly przy ambasadzie, w ktorej uczyly sie jezyka polskiego oraz Wiedzy o Polsce. Na koniec roku szkol. otrzymywaly swiadectwo uzupelniajace, ktore wraz ze swiadectwem belgijskim jest akceptowane w Polsce (na wypadek powrotu do ojczyzny, dzieci beda mialy pelna edukacje). W tym roku szkolnym mamy problem z dotarciem na lekcje polskiego i dlatego chcialabym sama uczyc dzieci w domu. Zastanawiam sie czy istnieje taka mozliwosc? Chodzi jedynie o jez. polski i WoP. Od czego zaczac i jak to zrobic? Bede bardzo wdzieczna za jakakolwiek podpowiedz. Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka Pleti

Edyto,
Wydaje mi się, że najlepiej będzie jak się udasz do polskiej szkoły przy ambasadzie, do której uczęszczały twoje dzieci i zapytasz tam o możliwość nauki dzieci w trybie edukacji domowej tych przedmiotów. Niestety przykro mi, ale zupełnie nie orientuję się czy w polskiej szkole przy ambasadzie w Belgii obowiązuje prawo polskie czy belgijskie. Jeśli dyrektor szkoły wyrazi zgodę na tryb edukacji domowej, to nauczyciele powinni przedstawić ci na początku roku szkolnego wymagania, wg których będziesz musiała przygotować dzieci do egzaminów. Powodzenia i daj znać jeśli przeprowadzisz rozmowę z dyrekcją w tej szkole.

Andrew

Jak wygląda w praktyce przystępowanie przez dziecko w każdym roku szkolnym do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych?

Agnieszka Pleti

Andrew,
Szkoła wyznacza termin, albo można czasem umawiać się indywidualnie. Jeśli jest wyznaczony termin, należy się stawić i zaprezentować wiedzę. W klasach 1-3 jest to zwykle jeden dzień, w klasach starszych od 4 nie da się zdać wszystkiego w ciągu jednego dnia. Można zwykle umawiać się i planować egzaminy tak, żeby część zdać sobie już nawet niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego. Niektórzy zdają jednak wszystkie pod koniec roku w niedługich odstępach czasowych.
Egzamin odbywa się w formie pisemnej i ustnej.

kols

To może zainteresować osoby, które chciałyby uzyskać uprawnienia do pracy jako nauczyciel domowy/guwerner. Otóż Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka prowadzi studia podyplomowe z tego zakresu. Słuchacze studiów zdobędą wiedzę i kompetencje z obszaru psychologii, pedagogiki, medycyny, socjologii, prawa, czyli dziedzin niezbędnych do sprawowania profesjonalnej opieki i edukacji oraz stymulowania rozwoju dziecka. Zdobyte kwalifikacje umożliwią efektywną opiekę nad dzieckiem połączoną z rozwijaniem jego kreatywności, zgodnie z najnowszymi trendami wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Barbara

Dzień dobry! Moja córka chodzi do 3-ciej klasy gimnazjum. Od jakiegoś już czasu zastanawiam się nad edukacja domowę. Córka odkąd poszła do gimnazjum ma trudności, po pierwsze wynikające z okresu dojrzewania. Po drugie z problemów adaptacyjnych (całą pierwszą klasę i połowę drugiej nie potrafiła znaleźć sobie grona przyjaciółek w klasie, czuła się bardzo samotna). Po trzecie chyba trochę z lenistwa, albo z tego że w szkole nauczyciele nie bardzo przykładają się do tego żeby dzieci coś nauczyć. Córka cały czas skarży się, że w szkole jest albo nudno, albo stresująco, bo nauczyciele nieciekawie prowadzą lekcje, albo pytają, czy też robią sprawdziany i kartkówki. Córka ma umysł typowo humanistyczny, bardzo ładnie też rysuje. Po szkole, albo rysuje, albo pisze opowiadania i… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Barbaro,
Zachęcam do posłuchania kilku odcinków naszego podkastu. W szczególności polecam wywiad z Zosią Olszowską -> odcinek 017, wywiadu z Danką Borys odcinek 019 oraz wywiadu z Małgosią i Andrzejem Przecinkowskimi -> odcinek 020. W tych wywiadach poruszane są kwestie nauki młodzieży na poziomie gimnazjalnym i licealnym. Napisz jeszcze Barbaro skąd jesteś, lub prześlij maila, to może uda mi się znaleźć rodzinę z dziećmi (młodzieżą) edukowaną domowo w tym wieku.
A jeśli córka lubi rysować to zachęcam również do wysłuchania wywiadu z Mirkiem Orzechowskim odcinek 010.

Lejla

Przedzinkowskimi 😉

Renata

Witam, mam też podobny problem i niestety nie mogę znalesc żadnej szkoły woj opolskim na poziomie po podstawówce, żeby przenieść córkę na ED. Czy ktoś coś wie w tym temacie? Córka była w 8 kl ED, teraz zapisałam ja normalnie, bo chciała i niestety przy tym, co teraz dzieje się w szkołach ona nie jest w stanie chodzić na zajęcia i spokojnie robić to co kocha i lubi
Pozdrawiam

Wika

Witam. Mamy sórkę 3 klasa i syna 4 klasa, chcemy zacząć dn., ale mamy obawy co do ekzaminów. Proszę o dokładne wytłumaczenie jak one odbywają się. Czy są jakieś ustawy w tej kwestii? Czy sprawdzają temat po temacie, każdy przedmiot…

Agnieszka Pleti

Wika, w 3 klasie egzaminy są dwa: z nauczania ogólnego oraz z języka angielskiego. W klasie 4 egzaminów już jest znacznie więcej bo aż 6: z języka polskiego, matematyki, historii, przyrody, informatyki oraz języka angielskiego. Zasadniczo egzamin powinien być w formie pisemnej i ustnej. O tym jak wyglada egzamin decyduje szkoła i nauczyciele w niej pracujący. Wiem, ze poziomy egzaminów różnią się pomiędzy szkołami. Najlepiej jeśli porozmawiasz z rodzicami, którzy maja zapisane dzieci do szkoły, na która planujesz się zdecydować.

Magdalena

Moja córka chodzi do klasy pierwszej gimnazjum w Warszawie (Centrum) i od pewnego czasu prosi nas rodziców o nauczanie domowe. Podobne przyczyny jakie opisywała Barbara. Mam wiele obiekcji czy córka sobie poradzi czy my podołamy itd. Obawiam się też czy dyrektor gimnazjum wyrazi zgodę, ponieważ taka forma edukacji nie jest w Polsce popularna. Skąd też można pobrać dokumenty potrzebne do wszczęcia takiej procedury? I co w sytuacji gdy dyrektor nie wyrazi zgody, czy można się gdzieś odwoływać?

Agnieszka Pleti

Magdaleno, Zachęcam Cię do odsłuchania odcinka 17 naszego podkastu. Jest to wywiad z już zeszłoroczną maturzystką, która właśnie sama przekonywała rodziców, żeby pozwolili jej uczyć się w domu. Myślę, że rozwieje on wiele twoich wątpliwości i pozwoli Ci spojrzeć na pragnienie córki z jej perspektywy. Ponadto jeśli chodzi o wybór szkoły, poszukałabym na twoim miejscu szkoły przyjaznej edukacji domowej i jeśli zdecydujecie się na tę formę edukacji, to raczej doradzałabym zmianę szkoły na taką. Zwykle szkoła, która ma ofertę dla edukacji domowej dokładnie poinformuje cię o potrzebnych dokumentach. Ich spis również znajduje się w powyższym artykule. Jeśli zapiszesz córkę przed wrześniem do nowej szkoły, to możesz to zrobić na starych zasadach i nie musi to być w obrębie województwa mazowieckiego.… Czytaj więcej »

Ela

Witam,
w liceum do którego chodzi moja córka dyrektorka poinformowała nas, że wniosek o edukację domową musimy złożyć wraz z kompletem dokumentów do 31.05.2017 r. Jak to się ma do informacji przedstawionej w artykule, że na edukację domową można przejść w dowolnym roku szkolnego?

Agnieszka Pleti

Obecnie można przejść na edukację domową w dowolnym momencie roku szkolnego. Jednak, jeśli w Ministerstwie Edukacji wydane zostanie rozporządzenie, to być może w dość krótkim czasie to się zmieni. Póki co oficjalnie nie ma takich informacji. Proponuję zadzwonić do kuratorium, albo pójść do Pani dyrektor z odpowiednią ustawą. Być może dyrekcja jest niedoinformowana.

Ilona

Witam, czy jest tu ktoś, kogo dziecko będąc zapisane do liceum podjęło naukę w domu? Jaki zakres materiału trzeba przerobić i kto go ustal, kto powinien przekazać zagadnienia do nauczenia z każdego przedmiotu ? I jak rozumieć zapis w ustawie o systemie oświaty artykułu 16, ust.11 „Dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą otrzymuje świadectwo ukończenia poszczególnych klas danej szkoły po zdaniu egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia, uzgodnionej na dany rok szkolny z dyrektorem szkoły, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 4 przez szkołę, której dyrektor zezwolił na spełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Dziecku takiemu nie ustala się oceny zachowania.” Czy to… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Ilona, w ustawie jest napisane, że dziecko zdaje egzamin z „zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia”, co oznacza, że obowiązuje go cała podstawa programowa, ale z części przewidzianej na daną klasę. A będąc w ED możesz nie przerabiać całej podstawy programowej, jeśli uważasz, że to nie ma sensu, i że dziecko bez tej części i tak zda egzamin na ocenę pozytywną. Oczywiście zapewne najwyższej oceny wówczas nie dostanie.

AniaA

Dzień dobry, prosimy o poradę w naszej sprawie. Chcemy rozpocząć ED naszych synków – 5lat i 8 lat. Starszy chodzi do 3 klasy, natomiast młodszy nie chodzi jeszcze nigdzie – od września miałby zacząć zerówkę. Czy aby skorzystać z rekrutacji na starych zasadach, musielibyśmy przepisać starszego syna jeszcze w trakcie tego roku szkolnego, tak aby ukończył trzecią klasę już w trybie ED? Czy jednak wystarczy gdy złożymy papiery do sierpnia i rozpocznie ED od czwartej klasy? I co w takim razie z młodszym synem? Czy jest jeszcze dla niego szansa na rekrutację na starych zasadach, skoro edukację rozpocznie dopiero od września 2017?

Joanna

Z tego co wiem chłopiec starszy może zacząć ED w czwartej klasie z rekrutacją na starych zasadach jeśli decyzja dyrektora szkoły zostanie podjęta do 31 sierpnia 2017. Z młodszym sprawa się trochę komplikuje. Papiery składa się osobno na zerówkę, a potem po roku znowu na pierwszą klasę. Rekrutacja do zerówki może być na starych zasadach – analogicznie jak przy chłopcu starszym, ale do pierwszej klasy obowiązywać już będą nowe zasady. Można też postarać się o opinię z poradni p-p o tym że dziecko może iść wcześniej do pierwszej klasy (mimo że nie chodziło wcześniej do przedszkola) i od września zacząć od razu szkołę podstawową – jeśli decyzja dyrektora zostanie podjęta do końca sierpnia obowiązują stare zasady.

AniaA

Dziękuję:) Młodszy już właściwie samodzielnie „leci” z programem z drugiej i trzeciej klasy podstawowej, więc spróbujemy uzyskać taką opinię z poradni.

Joanna

Witam, mam pytanie o „Opinię z Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej publicznej lub niepublicznej (opinia dotyczy rozwoju dziecka w danym momencie, nie jest ona zgodą na edukację domową, nie określa też predyspozycji rodziców czy dziecka do spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą)”. Co powinnam napisać w zgłoszeniu do poradni? Jak nazwać tą opinię, którą poradnia ma napisać? Muszę skorzystać z p. p-p publicznej, która jeszcze nie wydawała takich opinii. Jeśli poproszę o „opinię dotyczącą realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą na zadzie edukacji domowej” może zostać to potraktowane jako zgoda lub określenie predyspozycji…

Agnieszka Pleti

Ja poprosiłabym o opinię dotyczącą realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą. Prawdopodobnie Pan/Pani wydający opinię będą próbowali określać jakiś stan rozwoju dziecka, będą robić testy, ale decyzję i tak wydaje dyrekcja szkoły. Opinia nie ma zawierać zgody lub odmowy- takie prawo ma tylko dyrektor szkoły.

Oliwia

Dzień Dobry,
Czy w każdej szkole można się ubiegać o nauczanie domowe? Można je uzyskać w każdej placówce?

Agnieszka Pleti

Oliwio,
W każdej szkole można się ubiegać o spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Ale szczerze powiedziawszy, z opowiadań niektórych rodziców wynika, że nie w każdej warto. Niektórzy dyrektorzy uważają ED za tak egzotyczne, że robią niespodziewane „naloty”, żeby sprawdzić co rodzice robią z dziećmi. Warto ubiegać się w takiej szkole, w której czujesz się rozumiana, albo w takiej, która już współpracuje z podobnymi rodzinami.

Magdalena

Dzień dobry,

ubiegam się o nauczanie domowe dla mojej czternastoletniej córki, ale martwią mnie testy klasyfikacyjne. Jak dzieci sobie radzą z tak dużą ilością materiału?

Agnieszka Pleti

Magdo,
Dzieci sobie radzą, a właściwie młodzież i dzieci. Można zwykle rozłożyć sobie materiał na kilka terminów. Na przykład co miesiąc zdawać jeden egzamin, żeby wiele egzaminów się nie nałożyło. Na pewno twoja córka musząc objąć jednocześnie cały materiał będzie miała znacznie większą wiedzę, niż gdyby zdawała małymi partiami w systemie 3xZ. Problem myślę bardziej jest w nas rodzicach, żeby odpuścić „dobre oceny” i oddzielić wiedzę od oceniania, które nie zawsze idą w parze. Powodzenia!

Adalbert

Czy można przejść na edukację domową w przypadku poprawki lub braku promocji w roku poprzedzającym chęć przejścia?

Agnieszka Pleti

Wydaje mnie się, że tak, ale pewności nie mam. Może ktoś z osób zaglądających tutaj będzie w stanie pomóc?
Spróbujemy z Anią jeszcze poszperać w ustawach, jak tylko coś znajdziemy damy znać.
Tymczasem proponuję zapytać w szkole, do której ma być zapisane dziecko, myślę, że dyrektor powinien umieć odpowiedzieć na takie pytanie.

Julia

Witam
Wlasnie koncze 1 klase Liceum i od wrzesnia chcialabym rozpoczac naukę w domu. Jednak ani rodzice ani ja nie mamy kompletnie pojecia jak sie za to zabrac. Oprocz tego w liceum mialam klase profilowaną, czy nauka w domu zakłada nauke tylko wybranych przedmiow czy tez wszystkich? Jak potem wyglada matura – tak jak u reszty maturzystow? Czy są jakies inne ksiazki do takiej edukacji? Bo wiadomo w szkole wiedze ma wylozyc nauczyciel a tutaj będe to musiala sama wyczytac wyszukac wywnioskowac itd Pytan jest milion ale najpierw te podstawowe
Pozdrawiam

Agnieszka Pleti

Julka, Zapraszam cię do wysłuchania odcinka naszego podkastu, który jest wywiadem z zeszłoroczną maturzystką odcinek 17. Będąc w edukacji domowej zdajesz egzaminy zgodnie z tym co ustalisz ze szkołą, obowiązują podobne zasady co w szkole, zdajesz przedmioty rozszerzone, które za takie wybierzesz, przedmioty podstawowe i języki obce. W zależności od tego co powybierasz to tak będą wyglądały twoje egzaminy- kilka przedmiotów się zmodyfikuje. Najlepiej skontaktować się ze szkołą, do której jesteś zapisana i tam ustalić szczegóły. Matura wygląda tak samo jak dla uczniów spełniających obowiązek szkolny w szkole. Jeśli chodzi o książki to korzystasz z tych samych co uczniowie w szkole, ale raczej proponuję traktować je jako podstawę, bazę wyjściową. Możesz też z nich nie korzystać. Ty wybierasz z czego… Czytaj więcej »

Julia

Super dziekuje bardzo!

Dorota

Witam. W tym roku rozpoczynam 2 klasę liceum i że względu na za duży stres i źle samopoczucie w szkole chciałabym rozpocząć ed. Jestem na profilu gdzie mam rozszerzone polski hiszpański i angielski. Czy to oznacza że egzaminy klasyfikacyjne z rozszerzeń mogłabym pisać ttlko z polskiego i angielskiego? Hiszpański nie stał się moim ulubionym przedmiotem. A zamiast niego mogłabym wybrać np rozszerzona biologię? Egzaminy klasyfikacyjne są zawsze na koniec roku czy zdążę na się też na semestr bądź miesiąc? Czy można korzystać z pomocy szkoły podczas trwania ed? I czy uniwersytety patrzą na taki rodzaj edukacji gorzej?

Agnieszka Pleti

Dorota,
Co do rozszerzeń to musisz pytać w szkole, do której się zapiszesz. W większości szkół egzaminy są raz w roku, ale zdarzają się szkoły, że jest egzamin semestralny. Są szkoły, w których możesz wszystkie egzaminy pozdawać już w lutym/marcu. Każda szkoła przyjazna ED oferuje jakiś rodzaj pomocy dla uczniów, dlatego warto do takiej się zapisać. Jedynym obowiązkiem szkoły jest przeprowadzenie egzaminów, dlatego warto się za dobrą szkołą wspierającą ED rozejrzeć.

Tomek

Witam czy jest konieczna aktualna opinia poradni czy może być pinia wydana na rok szkolny 2016/2017.

Joanna

Witam. Bardzo mocno zastanawiam się nad edukacją domową syna. Ma 15 lat -trzecia klasa gimnazjum. W klasie 2 miał dwa okresy nauczania indywidualnego, nie wiem, jak będzie teraz. Ma nerwicę lękową związaną ze szkołą i objawy somatyczne ze strony układu pokarmowego. Każdy dzień rano jest wyczekiwaniem, czy będzie w stanie iść do szkoły, czy nie i jak mam zareagować. Sama jestem nauczycielką i wiem, że obecny system szkolny nie zdaje egzaminu. Nie wiem, czy sobie jednak poradzę, tym bardziej, że w grę wchodzi zespół Aspergera, który jednak dla ludzi i nauczycieli, choć o tym wiedzą, jest niewidoczny. Czy dostanę pozwolenie na taki sposób uczenia dla dziecka z orzeczeniem, jeśli nie będzie miał przyznanego nauczania indywidualnego? Jestem w tej chwili w… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Joanno,
Jak najbardziej możesz rozpocząć edukację domową. Polecam posłuchać kilka odcinków naszych podkastów. W szczególności odcinka 33. Wiele dzieci z takimi objawami somatycznymi podczas edukacji domowej odżywa, zaczyna mieć swoje pasje. Co do zespołu aspergera, to może się okazać, że dużo na tym zyska.
W każdej chwili możesz wrócić do szkoły. Znam rodziców, którzy rezygnują z edukacji domowej z różnych powodów, ale nie znam takich, którzy żałowaliby czasu spędzonego w ED.
Powodzenia i jeśli zdecydujesz się na ED daj znać za jakiś czas jak syn sobie radzi.

Agnieszka

Witam, moja córka jest w maturalnej klasie i w tym roku zaczynamy nauczanie w domu. Miała uczęszczać na zajęcia z dwóch przedmiotów jako wolny słuchacz jednak dyrektor poinformował mnie,że nie jest to możliwe. Bardzo zależy mi aby była obecna na tych zajęciach. Jak wygląda to ze strony prawnej. Z góry dziękuję za pomoc
Agnieszka

Agnieszka Pleti

Agnieszko,
Od strony prawnej szkoła ma obowiązek tylko przeprowadzić egzaminy względem Twojej córki, reszta to dobra wola dyrekcji.
Niektóre szkoły oferują możliwość większej współpracy, inne tylko egzaminy.

Krzesimir

Witam chodze do 1 liceum i chcę uczyć się w domu jak wyglądała edukacja pani córki i czy były jakieś problemy pozdrawiam

Jacek

Pytanie dotyczy sytuacji, w której rodzic mieszkający i pracujący na Wyspach /adres zameldowania w szkole obwodowej w Polsce/ chciałby zapewnić spełnianie obowiązku ED dziecka w miejscu zameldowania na czas 3-4 miesięcy. Jest to związane z leczeniem dziecka w kraju. Czy Dyrektor szkoły ma obowiązek przychylenia się do prośby rodzica o ED na tak krótki czas. Jaką Dyrektor szkoły ma pewność, że ED będzie realizowana w kraju – jak ją weryfikować.
Jeżeli dobrze zrozumiałem, szkoła ma obowiązek w ED przekazania rodzicom podstawy programowej. A w związku z tym jak wygląda sytuacja z podręcznikami.

Jacek

Agnieszka Pleti

Jacku,
Nie bardzo rozumiem dlaczego chcesz zapisywać dziecko do ED na tak krótki czas? Objęcie dziecka Edukacją domową jest związane z obowiązkiem zdawania egzaminów na koniec roku szkolnego. W ciągu roku szkolnego szkoła nie ma żadnych obowiązków związanych z dzieckiem, ma jedynie obowiązek przeprowadzić egzamin na koniec roku szkolnego. Ewentualnie na początku roku przekazuje podręczniki, które należy na koniec roku zwrócić.
Podstawa programowa jest dostępna na stronie MEN. Czy są jeszcze jakieś inne powody, żeby zapisać dziecko do ED?

Rozalia

Dzień dobry! Chodzę do klasy drugiej gimnazjum. Mam bardzo wysokie ciśnienie i puls została u mnie zdiagnozowana arytmia. Mam wielkie problemy z występem przed całą klasą, boje się ośmieszenia przez co mój stres w szkole jest potęgowany. Niedługo idę do szpitala gdzie będą mi kwalifikować zaburzenia rytmu serca. Moja mama jest nauczycielką więc całość rozumie, chodzę do psychologa. Uważam że lepiej bym się czuła na edukacji domowej. Ostatnio więcej o tym pomyśle rozmawiam z rodzicami i chciałabym tak rozpocząć nowy rok szkolny. Jako ze moi rodzice pracują jest możliwość że za dnia będę się uczyć sama a kiedy oni wrócą opowiem im o tym czego się dowiedziałam, pokaże co zrobiłam a oni jak coś będzie nie jasne to mogą wyjaśnić… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Rozlio,
Jeśli tylko chcesz, myślę, że na pewno poradzisz sobie w edukacji domowej. Obecnie jest bardzo duży dostęp do wiedzy w internecie, jest mnóstwo książek. Jeśli czujesz, że wolałabyś taki sposób edukacji to rozmawiaj dalej z rodzicami. Polecam dla ciebie i dla rodziców w szczególności wywiad z Zosią Olszowską, która podobnie jak ty chciała uczyć się w domu i przekonała do tej decyzji swoich rodziców Wywiad z Zosią.
Zachęcam też do przesłuchania wszystkich naszych podkastów i poznania życia różnych rodzin, w których dzieci są w ED.
Powodzenia Rozalio i dużo zdrowia życzymy.
Możesz jeszcze napisać maila skąd jesteś, może uda nam się ciebie skontaktować z jakąś młodzieżą będącą w ED.

Magda

Dzień dobry,
Jestem w drugiej klasie liceum i zastanawiam się nad nauczaniem domowym. Tylko mam kilka wątpliwości. Czy nauczanie domowe można zacząć od razu czy od drugiego semestru? Czy to co mam już zaliczone będzie mnie już nie obowiązywać? Czy można umówić się z nauczycielami, że zamiast egzaminu będę pisać sprawdziany co dział?

Krzesimir

Cześć jaj jestem w pierwszej klasie liceum te egzeminy zależą od tego co ustalisz z dyrektorem i nauczycielami można je rozłożyć na kilka mniejszych

Agnieszka Pleti

Dziękuję Krzesimir!

Agnieszka Pleti

Magdo,
Nauczanie domowe możesz rozpocząć w każdym momencie roku szkolnego. Egzamin raczej będziesz musiała zdać z całości materiału, ale ostatecznie musisz rozmawiać z egzaminatorem lub dyrekcją szkoły, do której się zapiszesz. Chyba, że pozostaniesz w szkole, w której jesteś, to może będzie łatwiej uznać za „zaliczone” to co już zdawałaś. Przy umawianiu się z egzaminatorem można starać się rozłożyć materiał na mniejsze części.

Krzesimir

Witam mam 16 lat i chodzę do 1 liceum chcę uczyć się w domu bo w szkole jest złe towarzystwo do tego cały system edukacji to masoński twór i dzieci powinny siedzieć w domu z rodzicami biegać żyć i poznawać a nie zamknięci na tyle godziń w szkole jest durna pamięciówka i tak wieksząć sie zapomina chce rozwijać swoje własne pasje i zainteresowania sam indywidualnie bo szkoła to masowa edukacja czyli jakość kiepska a zgodnie z prawami fizyki masa ciągnie w dół do tego wiele dzieci właśnie w szkole zaczyna palić i pić przez rówieśników ja nie zamierzam tracić czasu i zdrowia dobrze że jest edukacja domowa jak mam zacząć rodzie podchodzą do tego sceptycznie póki co muszę ich doinformować… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Krzesimir,
Informacje, jak rozpocząć edukację domową od strony formalnej znajdują się w artykule powyżej. Jeśli chodzi zaś o to jak dokładnie się uczyć, to musisz sobie wypracować system sam, taki jaki jest najlepszy dla ciebie. Inspiracji możesz poszukać w naszym podkaście. Polecam szczególnie kilka odcinków dla ciebie i twoich rodziców, żeby zrozumieli dobrze na czym ma polegać twoja nauka: odcinek17, odcinek7 oraz odcinek35.

Karo

Czy aby dziecko rozpoczelo nauke w domu jest potrzebna zgoda 2 rodzicoe czy tylko jednego?

Agnieszka Pleti

Karolino,
Formalnie powinni oboje rodzice podpisywać dokumenty, w przypadku jakiś komplikacji polecam porozmawiać z dyrekcją szkoły, do której chcesz zapisać dziecko, może da się to ominąć.

Szymon

Dzień dobry. Mam pytanie o ciąg dalszy edukacji domowej, tzn. czy decyzja dyrektora szkoły o zgodzie na edukację domową jest bezterminowa, czy trzeba będzie co roku wnioskować od nowa?Włącznie z dostarczeniem nowej opinii PPP? Bo nie jest to sprecyzowane w ustawie, jest jedynie informacja, że dziecko musi zdać egzaminy. A nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
Pozdrawiam,

Honorata

Witam wszytskich serdecznie. Moja córka ma 14 lat i godzi do klasy 2 gimnazjum ,i bardzo chce uczyć się w domu . Jak mamy to zacząć ? Potrzebne są jakieś papiery? Prosze o odpowiedz w komentarzu

Szymon

Trzeba najpierw (od ręki) zadzwonić do poradni PP (państwowej – bo teraz tylko takiej poradni opinie są honorowane) i umówić się do psychologa i pedagoga. Terminy mają zapewne odległe (2-3 m-ce), to o reszcze będzie czas sobie doczytać. Ta opinia to jedyna potrzebna rzecz z zewnątrz, resztę papierów to już się samemu pisze (3 sztuki).

Daniel

Witam, chodzę do drugiej klasy technikum i mam kilka pytań. Czy szkoła może odrzucić taki wniosek i jak duże szanse
na to są. Co z egzaminami zawodowymi, odbywają się normalnie jakbym był uczniem? I czy jeśli przeniósłbym się na Ed kto byłby tym moim egzaminatorem? Moi obecni nauczyciele? Jeżeli tak to nie byłoby problemu podzielić egzaminy na mniejsze części? i co jeśli nie zdałbym jakiegoś egzaminu? Rok od nowa czy miałbym możliwość poprawy.

Daniel

Do głowy wpadło mi jeszcze kilka pytań. Egzamin końcowy jest tworzony przez nauczycieli czy z góry narzucony przez kuratorium? I czy istnieją jakieś aktywne grupy na których mógłbym znaleźć osoby których mógłbym popytać dokładniej? Szukałem trochę ale nie znalazłem nic pomocnego

Lena

Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy edukację domową rozpoczyna się od nowego roku szkolnego, czy mogę poprosić dyrektora szkoły w dowolnym czasie?

Aga

Witajcie, bardzo chciałabym móc zająć się ED, ale… Jakoś nie chce mi się wierzyć, ze rzeczywiście każdy rodzic się do tego nadaje. Nie jestem jakimś głąbem, ale np. z matematyką radzę sobie jak pies z jazdą na rowerze. Jest to dla mnie wręcz nie do ogarnięcia. Jak więc uczyć w ED kiedy z takimi podstawami ma się problemy? Kolejna wątpliwość to owe egzaminy. Czy takie dziecko w ciągu jednego dnia zdoła pokazać, czego się nauczyło? Stając przed nieznany,i sobie dorosłymi? Tym bardziej, ze ma zrobić wszystko jednego dnia co z pewnością jest męczące. To nie testy z dwutygodniową czy miesięczną częstotliwością. Moim zdaniem to ogromnie obciążające (również fizycznie). Kolejna rzecz: czy wg Was, specjalistów, system pracy w jakim pracuję (12h… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Agnieszko, Spróbuje odpowiedzieć od początku. Do matematyki możesz kogoś zatrudnić, choć w początkowych klasach szkoły podstawowej matematyka nie jest bardzo trudna. Co do egzaminów to na pewno nie są one idealnym miernikiem tego czego dziecko się nauczyło, ale najważniejsze jest czy umie, a nie jaką ocenę dostanie. Egzaminy są dostosowane zwykle do dzieci i nie są posklejanymi testami z całego roku wymagającymi kilku godzin wypełniania. Raczej zdaje się je około godziny. Moim zdaniem do udźwignięcia. Kwestie pracy musisz przemyśleć sama, to ty ustalasz czy dacie radę tak pracować i się uczyć czy nie. Co do zgody na ed, owszem wymagany jest podpis obojga rodziców, więc musielibyście sobie to z mężem przedyskutować, być może on chciałby się również włączyć w edukacje… Czytaj więcej »

Joanna

Witam, pisze Pani, że można zatrudnić nauczyciela, czy szkoła pokrywa w takim przypadku koszt? Czy rodzice otrzymują subwencję na dziecko?

Nadia

Jestem w 3 klasie gimnazjum, i stąd moje pytanie. Czy jeśli rozpocznę ED to mogę uczyć się sama z podręczników szkolnych? I jak wygląda westia egzaminów gimnazjalnych?

Agnieszka Pleti

Nadio,
Możesz się uczyć z czego chcesz, podręczniki są jak najbardziej dobrą podstawą i punktem wyjściowym. Egzaminy gimnazjalne będziesz zdawała w szkole, do której będziesz zapisana wraz z innymi uczniami.

Gosc

Witam,Mam 14 lat i chodzę do 2 gimnazjum,chciałabym bardzo uczyć się w domu lecz mama uważa,że odizoluje się od ludzi,bo teraz jestem nieśmiała.Codziennie jak chodzę do szkoły okropnie się stresuje i nie sądzę żebym tak dłużej wytrzymała.Jak byłam w 1 gim. mama powiedziała dla spokoju że mi to załatwi,ale jak tylko jej o tym przypominam to na mnie krzyczy.Ostatnio powiedziała że będę mogła od 3 gimnazjum chociaż ja jej nie wierzę.Chciałabym się nie męczyć i zacząć naukę w domu jeszcze w tym roku szkolnym.Jak mam namówić mamę na to?
Proszę o szybką odpowiedź.

Agnieszka Pleti

Zaproś mamę do odsłuchania kilku odcinków naszego podkastu. Polecam odcinek z Zosią Olszowską wywiad, Zosia również namawiała rodziców. Może to przekona Twoją mamę.
Doskonale rozumiem, że chodzenie do szkoły może bardzo cię blokować. Może zastanów się gdzie będziesz spotykała się z koleżankami i kolegami (harcerstwo, oaza, dom kultury), ustal sobie wstępnie plan jak będzie wyglądał twój dzień i spróbuj go przedstawić rodzicom. Możesz też spróbować nawiązać kontakt z młodzieżą z edukacji domowej w twoim mieście, może spotkanie z ich rodzicami pomogłoby przekonać mamę i pomogłoby Tobie poukładać sobie lepiej pracę,
Powodzenia!

Gosc

Tak spróbuję,dziękuję bardzo:)

Gosc

Mama się zgodziła,w tym tygodniu byłyśmy w Poradni i będę miała pozytywną opinię.Niestety jutro koniec ferii i do czasu kiedy psycholog wystawi o pinię muszę chodzić do szkoły 🙁 Ile Pani czekała na opinię,a później inne formalności ze szkołą? I czy na pewno muszę chodzić do szkoły przez ten czas?

Agnieszka Pleti

Gratulacje! Cieszymy się z Tobą! Czas oczekiwania na opinię z poradni jest różny w różnych poradniach. Co do chodzenia do szkoły to musisz to ustalić z mamą, jak mama się zgodzi możesz już się uczyć w domu. Powodzenia!

Zuzanna

Czy możesz napisać coś więcej. Mój syn jest w twoim wieku i chciałby uczyć się od 3 klasy w domu. W obecnej szkole nie daje rady bo jest tyle nauki a dodatkowo chodzi do szkoły muzycznej więc nie w czasu po prostu na nic.
Wychodzi z domu o 7.20 i wraca o 20, z godzinnym pobytem w domu w ciągu dnia. Dramat po prostu. A w szkole nie daje rady z braku czasu więc musi ratować się korepetycjami. Doba jest za krótka.

Dorota

Mam pytanie,a moja sytuacja wymaga szybkich decyzji,bo jest już styczeń. Mam bliźniaki,które po skończeniu 5 klasy podstawówki wyjechały z nami do Hiszpanii.Od września są w liceum,ale sobie zupełnie nie radzą,mimo znajomości hiszpańskiego.Chciałabym jak najszybciej przejść na tryb domowy i program nauczania z Polski,aby nie stracićwiczenia roku.Czy i jak to zrobić.?ZA znacząco, że za 3 lata mamy zamiar wrócić do Polski.

Agnieszka Pleti

Doroto,
Próbowałam się dowiedzieć dla ciebie jakie są możliwości, ale natrafiłam na trochę przeszkód. Prawdopodobnie edukacja domowa w Hiszpanii nie jest dozwolona, więc mieszkając tam nie będziesz mogła teraz przejść na tryb edukacji domowej. Ale tak na prawdę to nie orientuję się w kwestii szczegółów hiszpańskiej rzeczywistości, myślę, że musisz tam popytać kogoś, kto się orientuje szczegółowo jak to w Hiszpanii wygląda.
W Polsce uczniami z zagranicy zajmował się dotychczas Libratus, ale po zmianie , która nastąpiła we wrześniu 2017 uczniowie z zagranicy nie mogą już przejść na tryb ED w Polsce.
Jeśli uda ci się znaleźć jakieś rozwiązanie to daj proszę znać.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

maciej

Dzień dobry. a czy wiecie Państwo czy są jakieś przeciwwskazania do ED jeśli chodzi o dziecko z orzeczeniem o kształceniu specjalnym? i co ewentualnie może być dla poradni przeciwwskazaniem ?pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Agnieszka Pleti

Macieju,
Nie ma przeciwwskazań do kształcenia dziecka z orzeczeniem o kształceniu specjalnym w edukacji domowej. Bardzo wielu rodziców decyduje się z tego powodu na edukację domową, ponieważ są wówczas w stanie zapewnić dziecku lepsze warunki do rozwoju niż placówka. Raczej jest to wskazanie do ED. Opinia z poradni nie ma na celu oceniać czy dziecko się, nadaje czy nie.

Ernest

Dzień dobry! Od września jestem uczniem warszawskiego liceum. Mam 16 lat. Podjąłem już decyzję o przejściu na nauczanie domowe. Chciałbym to zrobić jak najszybciej. Edukacją domową interesuję się już od roku. Udało mi się przekonać moją mamę, ale niestety tu napotykam na problem. Moi rodzice rozwiedli się i teraz mieszkam z matką. Mój ojciec natomiast mieszka w innym miejscu. Nie mam z nim najlepszego kontaktu. Wiem, że ubieganie się u niego o zgodę na moje nauczanie domowe poskutkuje jedynie zdenerwowaniem, stresem i niepotrzebnymi kłopotami. W związku z tym chciałbym zapytać się, czy jest możliwe złożenie wymaganych dokumentów podpisanych jedynie przez jednego rodzica (w moim wypadku mamę)? Niestety mój ojciec nie jest pozbawiony praw o decydowaniu o mnie, ale w rzeczywistości… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Ernest,
Rozumiem, że jesteś w trudnej sytuacji. Formalnie wymagana jest zgoda obojga rodziców, ale wszędzie są ludzie. Proponuje iść do szkoły, którą wybrałeś i spróbować tam porozmawiać. Koniecznie z mamą. Być może uda się bez podpisów taty.

Piotr

W UK rodzice chcący uczyć dzieci w domu łączą się w grupy i jedni uczą np. języka, a drudzy historii. Dzięki temu na jednego rodzica nie spada cała odpowiedzialność. Ja uczę historii Polski 🙂
https://soundcloud.com/historia-dla-dzieci

Agnieszka Pleti

Piotr,
Dziękujemy, że się dzielisz!

Iga

Do kiedy można składać dokumenty odnośnie nauczania domowego w roku szkolnym 2018/19? Czy mogą Państwo polecić szkołę podstawową na terenie bądź w okolicach Warszawy, przyjazną rodzicom i dzieciom chcącym uczyć się w domu?

Agnieszka Pleti

Iga,
Dokumenty składać można cały rok. Lepiej jednak wcześniej umówić się do poradni, złożenie dokumentów trwa krótko, ale oczekiwanie na wizytę w poradni czasem trwa długo. Polecam kontakt ze Szkołami Benedykta, a także ze szkołami Montessorii MMS – mają oddziały w Warszawie.

Justyna

Witam, chodzę do 3 klasy gimnazjum i chciałabym zacząć edukacje domową od 1 klasy liceum. Jestem o rok młodsza od osob w klasie ale i tak w szkole jest dla mnie za prosto i po prostu się nudze. Moi rodzice nie mieliby czasu mnie uczyć więc wszystkim musiałabym zająć się sama. I stąd moje wątpliwości. Czy w moim przypadku edukacja domowa to dobry pomysł? Jakie sa licea w warszawie ułatwiające edukację domową?

Agnieszka Pleti

Justyna,
Jeśli nudzisz się w szkole i chcesz przejąć odpowiedzialność za swoją naukę to ED jest dla ciebie! Polecam do posłuchania wywiadu z Zosią Olszowską i z Tobiaszem Chyrą, wtedy dowiesz się od osób w twoim wieku jak sobie radzą.

Adrian

A jak to wyglada jeżeli chodzi o technikum?

Agnieszka Pleti

Adrian,
technikum to bardziej indywidualna sprawa, proponuję wybrać się i porozmawiać z dyrektorem.

Lena

Witam,
mam syna w wieku 16 lat, kończy gimnazjum. Zamierza kontynuować naukę w szkole branżowej. Czy jest możliwa nauka w domu?

Agnieszka Pleti

Lena, to zależy od szkoły. Najlepiej, żebyś poszła porozmawiać z dyrektorem wybranej placówki. Powodzenia!

Beata

Witam jestem mamą 10-latka autystycznego z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym. Chciałabym przejść na edukację domową ? Czy możecie polecić jakąś przyjazną szkołę w kujawsko-pomorskim?

Agnieszka Pleti

Beato, nie znamy żadnej szkoły, którą możemy polecić, ale na facebooku w grupie edukacja domowa powinnaś znaleźć pomoc. Powodzenia!

ika

Czy przy zmianie szkoły realizującej ED potrzebna jest nowa opinia z PPP?

Agnieszka Pleti

Zależy od tego na jak długo była wydana opinia, oraz czy szkoła jest w innym województwie. Być może jeżeli szkoła podlega pod inną poradnię to trzeba będzie zmienić. Najlepiej skontaktować się z dyrekcją szkoły, do której będzie dziecko przepisane.

Zuzanna

Witam
Czy ktoś z Państwa może mi polecić w Warszawie gimnazjum, do którego mogę zapisać syna realizując naukę w systemie edukacji domowej? Chodzi o 3 klasę gimnazjum. Obawiam się, że nie będzie zgody dyrekcji w obecnym gimnazjum bo to czołówka rankingów. Dlatego potrzebna jest zmiana szkoły i tym samym zmiana trybu nauczania.

Rafał

Witam, czy w wypadku konieczności powtarzania klasy maturalnej, także jest możliwość przejścia na edukację domową?

Bina Klahr

Dzień dobry, jestem Meksykaninem z polskim paszportem, ponieważ moja matka urodziła się w Polsce. Mój mąż, syn i ja zamierzamy wyemigrować do tego kraju, a my chcemy przystosować naszego 14-letniego syna do polskiej szkoły z domu podczas nauki języka. Co polecasz? Dziękuję bardzo

Agnieszka Pleti

Bina Klahr, szczerze powiedziawszy to nie mam doświadczenia w kwestii nauki języka polskiego dla obcokrajowców. Mieszkacie w Meksyku?

Sara

A ja chciałabym podzielić się stroną, na której jest masa pomocy naukowych-kart pracy dla dzieci, Polecam bo warto odwiedzić
http://www.pokolorujswiat.com/karty-pracy-przedszkolne-i-wczesnoszkolne

Agnieszka Pleti

Dziękujemy 🙂

KGS

Zamierzamy z mężem i rodzina wyjechać na pół roku do Afryki – czy w takim wypadku, gdy dziecko nie zamieszkuje na terenie województwa, jest możliwość realizacji obowiązku szkolnego w proponowany przez Państwa sposób?

Agnieszka Pleti

Kaju, proponuję udać się do konkretnej szkoły i przegadać temat. Rozumiem, że stałe zameldowanie będzie w Polsce? A skąd jesteście?

Milena

Dzień dobry,
Moja córka za rok pójdzie do 4-letniego liceum (urodziła się w 2004). Jest bardzo zdolna, ma bardzo dobre stopnie z wszystkich przedmiotów i z pewnością poradziłaby sobie ucząc się w domu – sama stwierdziła, że to zajęło by jej o wiele mniej czasu niż codzienne siedzenie 9 godzin w szkole, nudząc się na lekcjach. Czy na takim etapie edukacji mogłaby rozpocząć naukę w domu? Jeśli tak, w jaki sposób można by to wszystko załatwić?

Agnieszka Pleti

Mileno, jak najbardziej. Jeśli sama chce to na pewno sobie poradzi!
Trzeba znaleźć liceum, które współpracuje z edukacją domową i tam złożyć odpowiednie dokumenty. A z jakiego województwa jesteście?

Edyta

Dzień dobry. Mój syn kończy w tym roku szkolnym pierwszą klasę szkoły średniej. Chcielibyśmy rozpocząć od przyszłego roku nauczanie domowe. Czy na tym etapie edukacji jest to możliwe? Czy tego rodzaju nauczanie można rozpocząć w każdej szkole średniej? W naszym województwie nie znalazłam szkół, które zajmowałyby się nauczaniem domowym.

Agnieszka Pleti

Edyta,
Jak najbardziej na tym etapie edukacja domowa jest możliwa. Teoretycznie taką edukację można rozpocząć w każdej szkole średniej, ale warto porozmawiać wcześniej z dyrektorem i zobaczyć jakie jest jego nastawienie. Dyrektor może nie wyrazić zgody na ED. Z jakiego województwa jesteście?