WNE 027: Nasza Edukacja Domowa, czyli urodzinowy odcinek podcastu WNE

edukacja domowa

Podcast Więcej Niż Edukacja istnieje już ponad rok!!! Z tej okazji nagraliśmy dla Was urodzinowy odcinek specjalny. Dlaczego jest on wyjątkowy? Bo tym razem opowiadamy o nas – o naszych rodzinach, naszej pracy przy podcaście i projekcie WNE oraz o naszej edukacji domowej. I jeszcze jedno – opowiadamy we czworo 🙂 Przedstawiamy naszych mężów, a właściwie sami przedstawiają siebie i opowiadają o swoim wkładzie w WNE. Bo…co tu dużo mówić, gdyby nie oni żadnego podcastu by nie było 🙂 Poznajcie więc Janka – męża Agnieszki oraz Rafała – męża Ani. Poznajcie również nas same, ponieważ mówimy o naszej drodze do edukacji domowej, o pasjach i zainteresowaniach, zawodach, o naszej codzienności, o zaletach i trudnościach jakie wiążą się z edukacją domową.

Tym razem to my odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania – dlaczego zdecydowaliśmy się na ED, jak wygląda nasz zwykły dzień, co z egzaminami i socjalizacją…

Mówimy także o tym, co dla nas najważniejsze w edukacji dzieci – o edukacji serca.

 

Przygotowaliśmy też urodzinową ankietę – bardzo zachęcamy do jej wypełnienia, ponieważ tym razem to my chcemy posłuchać Was i Waszych opinii. Chcemy, aby nasz podcast i blog mógł w jak największym stopniu odpowiadać na wasze potrzeby, wyzwania, pytania i wątpliwości dlatego wasz głos jest dla nas bardzo cenny.
Ankieta dostępna jest do 31 marca 2017 r.
 

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Jak edukacja domowa wygląda w naszych rodzinach
  • Dlaczego edukacja domowa?
  • Zalety i trudności edukacji domowej
  • Egzaminy w edukacji domowej
  • Edukacja finansowa dzieci
  • Rola ojca w wychowaniu i edukacji dzieci
  • Edukacja serca

 


Pobierz plik mp3

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Basia

Sto lat podcastów! 🙂 Świetny odcinek. Byłam bardzo ciekawa Waszej ED. Nie mogę się doczekać Waszego sklepu! Agnieszko, czy będziesz sprzedawać w nim także swoje lalki?

Agnieszka Pleti

Basiu, Dziękujemy! Może kiedyś pojawią się lalki, póki co szyję bardziej dla rodziny i na indywidualne zamówienia.

Ula

Bardzo dziękuję za ten odcinek! Już się nie mogę doczekać kolejnego pikniku! Ja jeszcze jestem na etapie małych dzieci, ale przed nami za jakiś czas decyzje edukacyjne. przyglądam się z fascynacją ED. Poruszyłyście dzisiaj kilka moich głównych obaw: 1. jak poradzić sobie z tym, że moje dziecko nie będzie „piątkowe” – u mnie to wyraża się bardziej tym, że chciałabym, żeby moje dziecko było wybitne w czymś, co ma znaczenie dla ludzi i świata, żeby osiągnęło sukces. 2. „Ja” na dalszym planie – a co z moją pracą i rozwojem. Jestem do tego bardzo przywiązana. 3. Jak sobie radzić z motywowaniem dzieci do nauki, kiedy jednego dnia macie wycieczkę, a drugiego dnia musicie usiąść do książek i zadań, zamiast znów… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Ula, będziemy pamiętać o twoich wątpliwościach i pytaniach. Postaramy się poruszyć głębiej tę kwestię.

Iza

Dziękuję za to co robicie! Wspaniały podcast. Miło się Was słuchało!
Pozdrawiam serdecznie, gratuluję i życzę kolejnych, owocnych lat!

Agnieszka Pleti

Dziękujemy 🙂

Joanna

Świetny odcinek! Może temat uczenia dzieci finansów można poszerzyć i zrobić o tym osobny podcast?
Na sklep bardzo zatem czekam, bo od września i u nas wystartuje ED. Z przyjemnością będę kupować pomocne właśnie u Was 🙂
A ankieta wypełniona.

Agnieszka Pleti

Joanno, Dziękujemy! Powodzenia w ED od września. A my postaramy się rozwinąć w najbliższym czasie temat edukacji finansowej dzieci.

Kornelia

Gratuluję rocznicy i życzę sto lat! Bardzo mi się podobało to co powiedzial jeden z Waszych mężów o różnych stylach w ed i że nawet w „kreatywnym chaosie” dzieci się fantastycznie rozwijają☺. Pewnie dlatego mi się podobało, że „kreatywny chaos” to my😉. Ciekawa jestem jak radzicie sobie Agnieszko z dojazdami do szkoly muzycznej, bo wiem z doświadczenia że nawet jak mieszka się stosunkowo blisko szkoły to sporo czasu to zajmuje. A Wy przecież na wsi?

Agnieszka Pleti

Kornelio, Dziękujemy :). Kreatywny chaos nie jest mi obcy:). Co do dojazdów do szkoły muzycznej to na szczęście mamy dość blisko szkołę muzyczną, bo w najbliższym małym miasteczku (ok 15 minut). Dzieci z sąsiedztwa też chodzą, więc nie zawsze my wozimy. Akurat ten rok okazał się bardzo łaskawy jeśli chodzi o plan, gdyż w tym samym czasie mamy szkołę muzyczną najstarszej córki, piłkę nożna młodszego syna, i balet drugiej córki. Raz w tygodniu wiozę „wesoły autobus”, bo zgarniam jeszcze dzieci Ani i z sąsiedztwa, ale dzięki temu innego dnia nie muszę jechać ja. Raz w tygodniu jeszcze zostaje wyjazd do Krakowa na Suzuki, to większa wyprawa. Na szczęście udało się, że jest w tygodniu też dzień wolny- i nikt nigdzie… Czytaj więcej »

Alicja

Hej, a ja mam pytanie z innej beczki. Czy jest wśród tych podcastów jakiś odcinek omawiający ewentualne trudności związane z domową edukacją i przykłady osób, które z jakichś powodów jednak zrezygnowały? Tak się złożyło, że wśród moich bliższych i dalszych znajomych znam trzy takie właśnie przykłady, gdy dziecko jednak poszło do szkoły. Przyczyna była u każdego inna.
To mnie zastanowiło, bo okazuje się, że edukacja domowa nie jest jednak dla każdego, a takie odniosłam wrażenie z pierwszych odcinków (bo tyle wysłuchałam). Może jakiś odcinek o tym? Wiem, że celem podkastu jest promocja tego rodzaju nauczania, ale chyba warto dla zachowania obiektywizmu pokazać też drugą stronę medalu, która jednak istnieje. Pozdrawiam. Ala

Agnieszka Pleti

Alicjo, dziękujemy za sugestię tematu. Weźmiemy to pod uwagę. Co do edukacji domowej, to myślę, że jest dla każdego, kto ma takie chęci i pragnienie. Musi być jednak spełniony jeden warunek, edukacja domowa musi iść w zgodzie z etapem życiowym rodziny. No i jest jednak jakimś wyborem. Każdy może ją wybrać, ale nie każdy wybierze. Nie wszystko da się pogodzić i jest pewnym, że w niektórych przypadkach (a może wielu), wymaga to jednak odpuszczenia sobie pewnych rzeczy w życiu. Życie jest czasem umiejętności rezygnacji, ażeby móc dokonać innych wyborów.

Agata

Ja też chętnie posłuchałabym więcej o finansach i czego dokładnie dotyczyło Wasze odkrycie w tej sprawie, tzn, czego Wam nikt nie powiedział 15-20 lat temu?:) temat dzielenia się, zarabiania? Ciekawe bardzo. Bliski jest mi kierunek „edukacji serca”, często myślę o tym, że przecież nie chodzi tylko o to żeby nauczyć, tylko, żeby pomagać dziecku w odkrywaniu sensu życia, czyli przekazywanie wiary. I w ogóle sprawy nie tyle edukowania, co wychowania. Przecież nie chcę „wychodować” mózgowca o kamiennym sercu. Tak jak dziedzina finansów jest czymś mało powszechnym w nauczaniu, tak samo myślę o edukacji w innych kierunkach mniej standardowych. Np. chciałabym nauczyć swoje dzieci holistycznego podejścia do ludzkiego ciała, naturalnych sposobów leczenia, logicznego myślenia. Mnie nikt tego nie uczył, czego żałuję.… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Agato, mamy w planach przygotować odcinek o edukacji finansowej dzieci. Myślę, że ciekawy mógłby też być odcinej o tym jak uczyć dzieci holistycznego podejścia do zdrowia. Dziękujemy za sugestię.

Ania

Wszystkiego najlepszego z okazji Waszych urodzin! Macie jeszcze miejsce na wybudowanie Zagrody Środkowej? Zamiast Lassego, Bossego i Lisy byliby Paweł, Sebastian i Łucja, z rodzicami oczywiście 🙂 I jeszcze a propos sklepu – będziecie może robić pomoce montessoriańskie? Myślę, że przydałyby się na rynku jakieś tańsze i lepiej wykonane wersje, żeby „zwykli” rodzice mogli z nich korzystać. Dziękuję za Wasze rozmowy z naprawdę wyjątkowymi ludźmi – nadrabiam teraz zaległości w słuchaniu, bo kilka odcinków opuściłam.

Agnieszka Pleti

Dziękujemy za życzenia :). Zagrody Środkowej się już nie wciśnie, raczej trzeba by rozważyć jakąś północną, północno-zachodnią, północno-wschodnią, może jeszcze wschodnią….. Jeśli chodzi o nasz sklep to mamy nadzieję, że uda nam się produkować dobrej jakości materiały, również montessoriańskie. Prace trwają, na początku nie będzie dużego asortymentu, ale mamy nadzieję, że z czasem będzie wzrastał.