WNE 042: Ja jestem odpowiedzialny za swoją naukę – o edukacji domowej w liceum z Tobiaszem Chyrą.

Edukacja domowa w liceum

Ilekroć spotykamy licealistów uczących się w edukacji domowej zaskakuje nas ich samoświadomość, odpowiedzialność i poczucie, że wiedzą gdzie są, co robią i do czego dążą…

Zapraszam do wysłuchania wywiadu z Tobiaszem Chyrą, licealistą, który od pięciu lat uczy się w edukacji domowej. Tobiasz opowiada o bardzo pragmatycznych motywach przejścia na nauczanie domowe. Z matematyczną precyzją, razem ze swoim tatą, przekalkulował ile czasu marnuje na naukę szkolną, oraz jak ten czas mógłby wykorzystać, gdyby uczył się sam. Ten argument przekonał go, aby spróbować czym jest nauka w domu. Po pięciu latach od podjęcia tej decyzji jest z niej bardzo zadowolony, choć nie ukrywa, że edukacja domowa to nie sielanka.

Tobiasz odkrył swoją ogromną pasję, jaką jest programowanie, a także inne działalności związane z pracą przy komputerze: modelowanie 3D, obróbka audio, video, graficzna oraz rysowanie. W sposób bardzo świadomy i przemyślany planuje swoją edukację, oraz egzaminy tak, aby jak najwięcej czasu móc poświęcić na rozwijanie swoich zainteresowań. W swoim domu ma sprzymierzeńca – tatę informatyka, od którego może wiele się nauczyć, wymienić doświadczeniem i wspólnie pracować.

Tobiasz opowiada o jego sposobach na naukę, o arkuszu kalkulacyjnym do mierzenia postępów nauki :), o tym jak odkrył co najbardziej go motywuje i jak najlepiej przyswaja mu się wiedzę.  Egzaminy wcale nie muszą być stresującym wydarzeniem, gdy odbywają się w przyjaznej atmosferze, wśród poznanych już wcześniej nauczycieli, oraz gdy jest się świadomym swojej wiedzy, a także tego nad czym jeszcze powinno się popracować. Przygotowanie do egzaminów jest nie tylko zdobywaniem wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności planowania i organizowania, oraz odpowiedzialności. W wywiadzie rozmawiamy również o socjalizacji w ed i o tym dlaczego kontakt z rówieśnikami może być utrudniony, a także o życiu w dużej rodzinie i obowiązkach najstarszego brata.

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Ile czasu poświęca na naukę licealista w edukacji domowej?
  • Co to jest odszkolnienie?
  • Jak planować naukę w edukacji domowej?
  • Co to jest arkusz kalkulacyjny do mierzenia postępów nauki?
  • Jak przygotować się do egzaminów w edukacji domowej?
  • Jak uczyć się szybko i efektywnie?
  • Jak wygląda edukacja domowa w liceum?
  • Co zrobić, aby mieć czas na realizację swoich pasji w liceum?
  • Jak dbać o relacje i socjalizację ucząc się w domu i jakie mogą być trudności z tym związane?
  • Jak nauczyć się odpowiedzialności, planowania i organizacji?

 

Pobierz plik mp3

 

Notatki:

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów

 

Subscribe
Powiadom o
guest

25 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina M

Niestety mam wrażenie, że szkoła niestety bardziej zniechęca do nauki, niż do niej zachęca. Cieszę się, że w tym liceum nieco inaczej wygląda sprawa!

Agnieszka Pleti

Paulina, cieszymy się z Tobą!

krzysztof

szukam jakiegoś liceum dla córki, oczywiście chodzi o edukację domową. W tym roku kończy gimnazjum. Jesteśmy z woj. Mazowieckie, okolice Ostrołęki. Może ktoś polecić ?
pisać na maila

Agnieszka Pleti

Krzysztof, polecam klasy licealne, o których więcej w tym wywiadzie: odcinek 43

Zosia

Ja serdecznie polecam szkołę Liceum Montessori w Koszarawie Bystrej na końcu świata 🙂
http://szkolamontessori.com.pl/liceum/

Agnieszka Pleti

Super!!!:)

Rafal

Witam!
Czy mógłbym się dowiedzieć coś na temat liceum Montessori?
Córka zastanawia się nad rozpoczęciem edukacji domowej.

Karina

Zna ktos jakieś liceum w woj.podkarpackim albo lubelskim ?

Małgosia

Dzień dobry, chcę zapytać o tabele w załaczniku, bo nie jest jasna. Co oznaczajà liczby w rzędach zatytułowanych All? Czy to sà ilości rozdziałów, zagadnień, czy inne?

Natalia

Czy można przejść na edukację domową od drugiego półrocza klasy drugiej liceum? Bardzo bym chciała, ale nie wiem czy jest to możliwe

Małgorzata

Można przejść na ED w każdej chwili, wcześniej było inaczej, ale teraz już można w środku roku także.

Anastazja

Mam dylemat co do edukacji domowej. Szkoła zniechęca mnie do nauki, stresuje i mam wyrażanie że nic z niej nie wynoszę, a tylko marnuje swój czas. Stąd pytanie czy edukacja domowa to dobre rozwiązanie? Boję się nieco, że przestanę mieć chęci do nauki lub nie będę w stanie ogarnąć jakiegoś przedmiotu sama oraz tego, że nie dam rady się przygotować odpowiednio do matury. Z drugiej strony, czuję że zrobiłabym to lepiej
niż z moimi nauczycielami. Dodatkowo mam pytanie dotyczące tego czy są jakieś licea przyjazne Edukacji Domowej w kujawsko-pomorskim?

Agnieszka Pleti

Anastazja,
Jeśli czujesz, że dasz radę wziąć odpowiedzialność za swoją naukę, to jest to dobra droga. Edukacja domowa daje czas na to, żeby rozwijać swoje pasje. Jeśli chodzi o ogarnianie przedmiotów, to można teraz wiele przedmiotów ogarnąć przez internet np. ucząc się z Khan Academy. Powowdzenia!

Wiktoria

Dzień dobry, czy jest możliwe staranie się o ED po ukończeniu 18 r.ż? Jestem uczniem 2 klasy liceum i odkąd zaczęłam naukę w szkole średniej zastanawiam się nad takim trybem nauczania. Będę pełnoletnia już na początku drugiego półrocza, czy będę miała nadal możliwość ubiegać się o ED? Chciałabym ukończyć normalne liceum dlatego nie jestem zainteresowana szkołami zaocznymi etc.

Agnieszka Pleti

Wiktoria, zadzwoń do szkoły, do której chcesz się zapisać, tam na pewno uzyskasz odpowiedź.

Agata

Witam,
Mam pytanie z kim mogłabym porozmawiać o domowej edukcji w liceum.Córka jest w drugiej klasie i po woli przychylamy się do jej prośby o ED.Chciałaby zupełnie zmienic przedmioty do matury, skupić się na konkretnym celu.Powiedzcie Państwo jak to zrobić? Nie wiem od czego zacząć (oprócz poradni i złożenia wniosku do szkoły).Gdfzie odbywa się zaliczanie ? egzaminy? Jak to ogarnąć przy zmianie dotychczasowych przedmiotów?

Agnieszka Pleti

Agato,
Nie wiem skąd jesteś? Jeśli wybraliście już szkołę, która współpracuje z rodzinami z ED to najlepiej porozmawiać w sekretariacie odnośnie zmian przedmiotów etc. Egzaminy zasadniczo odbywają się w szkole, do której zapisane jest dziecko.

Kinga

Czy można się uczyć w domu będąc uczennicą technikum?

Agnieszka Pleti

Przedmiotów zawodowych w edukacji domowej nie da się zaliczać, trzeba zmienić szkołę na liceum.

Julia

Witam, nie potrafię znaleźć szkołę (liceum) przyjazną ed. Mieszkam w województwie opolskim jednak bardzo chciałabym chodzić do Wrocławia. Jednak jest to trochę nieosiągalne i tam też nie umiem znaleźć takiego liceum. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dawid

We Wrocławiu znajduje się szkoła Montessori

Beata G

Próbuję przekonać moich rodziców do edukacji domowej. Uznali że potrzebują świadectwo kogoś „normalnego i zdrowego”😁 Pytanie: czy są tu jacyś licealiści w ED, najlepiej z pomorza, którzy chcieliby mi jakoś pomóc? Dziękuję bardzo!

Natalia

Dzień dobry, wie ktoś może czy jest liceum przyjazne edukacji domowej w zachodniopomorskim na ten moment? Wiem, że za rok otwierają się dwa nowe i, że zespół szkół salezjańskich nie współpracuje z tym systemem (co błędnie jest napisane na niektórych stronach). Aktualnie chodzę do 1 klasy technikum i za rok odejdzie mi 10 przedmiotów i zostaną same zawodowe, jednak żaden z nauczyciele nie wykłada swojego przedmiotu dobrze, nie zależnie od tego czy wie, że jego zajęć za rok nie będzie i się do nich nie przykłada („bo po co, to wam się nie przyda”), czy jednak prowadzi ważne zawodowe przedmioty („będziecie w tej szkole 4 lata w końcu zrozumiecie to czy tamto”). Taaaa…. Tak więc mam zamiar i ochotę się… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Ja niestety nie jestem w stanie polecić ci żadnej szkoły, ale na facebooku działa kilka grup edukacji domowej i myślę, że jak tam wrzucisz posta to odezwą się osoby, które są zapisane gdzieś do liceum w zachodniopomorskim.
Jak czytałam twoją wypowiedz, to mam wrażenie, że świetnie odnajdziesz sie w edukacji domowej. Jesteś bardzo świadomą osobą. Powodzenia!

Katarzyna

Witam, zainteresował mnie wywiad. Jestem bardzo ciekawa jak wyglądają egzaminy kwalifikacyjne , w jakich terminach są realuzowane i ile ich jest?