O tym dlaczego zdecydowali się na nauczanie domowe i w czym ED przebija szkołę, o pozwoleniu dzieciom na popełnianie błędów oraz o kryzysie w edukacji domowej rozmawiamy z Dobrochną i Robertem Friedrich.
Dobrochna i Robert są małżeństwem od 30 lat, rodzicami siedmiorga dzieci i dziadkami ośmiorga wnucząt. O edukacji domowej słyszeli już wiele lat temu, a na ich decyzję o jej podjęciu złożyło się kilka czynników. Po raz pierwszy przekonali się jak wiele dziecko może nauczyć się nie chodząc do szkoły, gdy ich najstarsza córka z powodu choroby uczyła się w trybie nauczania indywidualnego. Zaskoczyła ich efektywność takiego sposobu nauki. W międzyczasie poznali rodziny – praktyków edukacji domowej, ale ciągle nie byli co do tego przekonani. Do ostatecznej decyzji skłoniła ich szkolna afera (związana z pojawieniem się pornografii w klasie) i nabranie przekonania, że po prostu nie chcą, aby ich dzieci chodziły do szkoły jako systemu.
W tej rozmowie usłyszycie o zaletach i wyzwaniach nauczania domowego. O tym, że ED to nie tylko sama radość i zachwyt ze wspólnego czasu razem. W edukacji domowej też przychodzą kryzysy i trudne momenty, a Dobrochna szczerze dzieli się z nami swoimi przeżyciami i przemyśleniami na ten temat.
To, co nas zachwyciło w tej rozmowie to wolność i przestrzeń na podejmowanie decyzji oraz popełnianie błędów, jaką Robert i Dobrochna dają swoim dzieciom, a także miłość – zwykła i cenna jak chleb powszedni – rodzinna, rodzicielska, małżeńska miłość. Posłuchajcie sami…
Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:
- Dlaczego edukacja domowa?
- O wyrwaniu się z systemu szkolnego
- W czym edukacja domowa okazała się lepsza od szkoły dla tej konkretnej rodziny
- Co pozytywnego dała dzieciom edukacja domowa?
- Zalety i wady edukacji domowej
- Rola mamy w edukacji domowej
- Rola ojca w edukacji domowej
- O kryzysie w edukacji domowej
- O edukacji domowej w rodzinie wielodzietnej
- O tym czego dzieci mogą nauczyć się w edukacji domowej, czego nie da im szkoła
- O tym, że nauka w domu jest efektywniejsza niż w szkole
- O pozwoleniu dzieciom na popełnianie błędów i wybieranie
- O wczesnej Pierwszej Komunii Świętej
- O wolności jaką daje edukacja domowa
- O Arce Noego i muzyce
Magazyn Kreda
W tym odcinku usłyszysz również o naszym nowym projekcie – miesięczniku Kreda, który ukazuje się od Października 2018 roku. Czym jest Magazyn Kreda i dlaczego wierzymy, iż będzie wsparciem dla wszystkich, którzy nie przestają się uczyć i pragną pięknej edukacji – o tym wszystkim dowiesz się na stronie https://magazynkreda.pl
Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi
Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.
Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka
Jak wygodnie słuchać podcastów?
Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów
Odsłuchałam tego podcastu dwa razy, bardzo dziękuję za wiele ciekawych i inspirujących przemyśleń. Na wiele problemów w mojej rodzinie spojrzałam dzięki Wam z innej perspektywy. Chciałabym nauczyć się od Was takiej zgody na wolność wyborów dzieci. Szczególne ukłony i podziękowania dla Pani Dobrochny za jej szczerość, jest Pani wspaniałą mamą. Dziękuję, takie rozmowy dają siłę do ciągłej walki w tak trudnej czasem codzienności.
Agnieszko, wiele sił do walki!
Wolni ludzie ,świadomi,sami dajacy wolność w wyborze.Chciałabym nauczyć tego moje dzieci.Dzięki za wartośćiowy wywiad,oby tak dalej!
Dokłądnie!
Mam jedno pytanie, czy dzieci na ed nadal muszą realizować ścisły materiał szkolny. Myślę by dziecko nauczyć tworzenia muzyki na komputerze by robił to co lubi. Czy on musi się uczyć tego co inne dzieci? Podobnie z techniką, chciałabym by robił zdjęcia i filmiki sportowe łącząc je z własną muzyką. Czy to wystarczy do zaliczenia przedmiotu? Czy dodatkowo będzie musiał przerobić materiał? Jak to wygląda na ed.
Dzieci w ramach ED są zobowiązane do zdawania egzaminów zgodnie z podstawą programową. Bez względu na to co robicie w domu, twoje dziecko musi zdać materiał przynajmniej na ocenę dopuszczającą. Można założyć, że wystarczy wam minimum, aby przejść do kolejnej klasy i ocenami się nie przejmujecie, a w czasie roku szkolnego rozwijacie te umiejętności, na których najbardziej wam zależy. W praktyce często na egzamin można brać swoje prace i nauczyciele je z chęcią oglądają i mają one wpływ na ocenę (podnoszą ja w górę oczywiście). Ale wszystko zależy od szkoły i nauczyciela.
Cesarze odsłuchały, a zatem powiedzeniu „cesarzowi co cesarskie” stało się zadość 😉
Bardzo ciekawa rozmowa. Dobrze posłuchać jak sobie radzą podobne rodziny.
Pozdrawiamy z Kwidzyna !
🙂
Dziękuję za te wszystkie podcasty i za to co robicie!!! wspaniała jest ta historia zmagań z ed jest tak autentyczna bez koloryzowania , szczerość ogromnie da się usłyszeć , a jednocześnie dzielenie się tym spełnieniem mimo tylu zmagań, można sie wiele nauczyć od tej rodzinki choćby tyle aby nie naciskać dzieci na wybory co do upodobań edukacyjnych itd…. mam pytanie czy wspomniani Duggerowie mają jakąś książkę przetłumaczoną na nasz język polski? przyznam że się zainteresowałam
Niestety nic na temat owej książki nie umiem powiedzieć.
Piekny wywiad. Dziekuje!
Kolejny świetny wywiad, jaki miałam szansę wysłuchać. Kolejny raz utwierdziłam się w decyzji o edukacji domowej dla moich dzieci. Mimo, że mam obawy jak to będzie to jednocześnie cieszę się na ten czas nieskrępowanej wolności wyboru. Starszy syn mnie ostatnio zapytał a jak my będziemy organizować ten czas nauki. Odpowiedziałam, że wypróbujemy różne sposoby, rano, przed obiadem, po, w soboty, wolne środy 😉. Zobaczymy co będzie nam wszystkim odpowiadało. Bardzo mu się spodobała taka perspektywa. Nawet sam chce opracować kilka strategii do wypróbowania.