WNE 052: Po pierwsze: nie przeszkadzać i pozwolić się zachwycić. Rozmowa z Deborą i Joszkiem Brodami.

rysunek

Czy można prowadzić edukację domową w dużej rodzinie? Można! O tym nagrałyśmy już nie jeden odcinek. A czy można prowadzić edukację domową w NAPRAWDĘ dużej rodzinie?

O tym opowiedzą nam goście naszego podcastu: Joszko i Debora Brodowie, rodzice jedenaściorga dzieci: dziewięciorga chłopców i dwóch dziewczynek.

Ich przygoda z edukacją domową rozpoczęła się wiele lat temu. Myśl o takim sposobie nauczania pojawiła się dawno, jednak najstarsi chłopcy rozpoczęli szkolną naukę. Decyzja o przejściu na edukację domową zapadła po tym, gdy tata uszłyszał rozmowę synów. Starszy ostrzegał młodszego: „gdy pójdziesz do szkoły nikt nie będzie rozumiał twoich rysunków i będą się z nich śmiać, bo tam nie wiedzą kto to jest Józek Wilkoń!” Edukacja artystyczna jest bowiem niezwykle istotnym elementem wychowania w rodzinie Brodów, a rysunku uczył ich znany polski malarz, ilustrator Józef Wilkoń. 

W domu najczęściej to Joszko organizuje dzieciom zajęcia plastyczne. Z tym, że z tzw. szkolną „plastyką” mają one niewiele wspólnego. Joszko daje dzieciom największy format kartki jaki się da i po prostu zachęca ich do obserwowania i malowania. Właściwie jedyne co robi, to dodaje im odwagi i pozwala im na wolność. Także na „marnowanie” kartek i nie zamalowanie całej przestrzeni. W temacie edukacji artystycznej Joszko niestrudzenie poleca obejrzenie filmu „Alfabet”.

Joszko z Deborą znani są jako twórcy zespołu dziecięcego. Niedawno Joszko nagrał swoją solową płytę „Człowiek z lasu”, a tuż przed pojawieniem się na świecie najmłodszej – jedenastej pociechy, cała rodzina Brodów nagrała piękną piosenką oraz teledsyk pt. „Wielkie odliczanie”. Gdy zaś Tosia pojawiła się na świecie, nagrali równie wzruszającą piosenkę „Nareszcie”.

W dziedzinie edukacji artystycznej dzieci Brodów są wyjątkowo rozwinięte. A co z realizacją podstawy programowej? Debora ma na jej temat konkretne poglądy i przemyślenia (posłuchaj w podcaście!). Egzaminy dzieci zdają i trzeba się do nich przygotować, ale oceny nie są najważniejsze. Na szczęście skala ocen ma pewną rozpiętość, a w niektórych kwestiach można po prostu skupić się na realizacji minimum, po to, by czas poświęcić na to, co rzeczywiście zachwyca i interesuje. 

Jak wygląda ich edukacja domowa na codzień? Deobra pracuje przede wszystkim z dziećmi, które uczą się czytać, pisać, liczyć. Starsi w wielu dziedzinach bardzo dobrze radzą sobie sami. Z niektórych przedmiotów mają pomoc. Z podręczników raczej nie korzystają, bo po prostu dzieci ich nie lubią, za to intensywnie przeglądają i czytają rodzinną bibliotekę liczącą kilka tysięcy książek. 

Co jest najważniejsze w ich rodzinnej edukacji domowej? Nie przeszkadzać i pozwolić się zachwycić, a ponad to czekać na pytania dzieci. Swoje pociechy pragną nauczyć poszukiwania odpowiedzi i poszukiwania siebie samego, a także mądrego zadawania pytań. A to wszystko w kontekście miłości. Bo w życiu najważniejsza jest miłość, a nie umiejętności i wiedza.

Na koniec Debora zostawia nas ze swoim przesłaniem: aby każdy dał sobie szansę, żeby usłyszeć swój głos.

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

 • Dlaczego edukacja domowa?
 • Edukacja artystyczna dzieci
 • Jak uczyć i jak nie uczyć dzieci rysunku?
 • Codzienność w edukacji domowej
 • Edukacja domowa w rodzinie wielodzietnej
 • Dlaczego warto obejrzeć film Alfabet 
 • O tym, że warto usiąść i myśleć 
 • Jak oszczędzać czas w edukacji domowej w dużej rodzinie
 • O tym jak skoncentrować się na tym co najważniejsze 
 • Jak żyje się w rodzinie trzynastoosobowej
 • O dzieleniu się obowiązkami domowymi i systemie bez systemu 
 • Ile utrzymuje się porządek w dużej rodzinie
 • Podstawa programowa w edukacji domowej
 • O zajęciach dodatkowych w dużej rodzinie
 • Co jest najważniejsze w edukacji domowej?

 


Pobierz plik mp3

 

Notatki:

Piosenki rodziny Brodów:

 • https://www.youtube.com/watch?v=6Ean636t8VU
 • https://www.youtube.com/watch?v=DoT-rjoKFhI

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów

11
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
9 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Agnieszka PletiIzaAnnaRoseJacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Winia
Gość
Winia

Możecie podać namiary na ten film Alfabet?

Lech
Gość
Lech

Dzięki za przypomnienie o filmie Alfabet. Co ciekawe mozna go w pełni leganie zobaczyć na VOD TVP: https://vod.tvp.pl/video/alfabet,alfabet,35731915

aeljot
Gość
aeljot

Inspirująca rozmowa. Podoba mi się podejście Debory do szkoły, podstawy itd.
Najlepsze w Waszych rozmowach jest to, że dajecie miejsce do wypowiedzi swoim gościom a jednocześnie dzielcie się swoim doświadczeniem.

Agnieszka Pleti
Edytor

Nas też mocno zainspirowała ta rozmowa. Dziękujemy.

Jacek
Gość
Jacek

Zachwyt w edukacji i jego niewątpliwy brak
w systemie oświaty w Polsce. Bez wolności nie można osiągnąć dojrzałości. A z wolnością
w edukacji walczy się obecnie już nawet systemowo https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BJLBYF

Agnieszka Pleti
Edytor

Smutne 🙁

Rose
Gość
Rose

A dla mnie to bardzo smutne. Złapałam strasznego doła, słuchając poglądów pani Debory. Pomyślałam sobie, że nie będę sobie tego więcej robić – za bardzo się denerwuję i robi mi się bardzo smutno. To są dziwne, szkodliwe i oderwane od rzeczywistosci poglądy… Nie wiem, jak można swoim dzieciom odbierać szansę na dobrą edukację. Patrzę na zdjęcia tych dzieciaków – wydają się inteligentne i wrażliwe. Żal mi ich bardzo… Pani Debora ma tak pokrętną argumentację, że nawet nie wiem, czy chce mi się z tym dyskutować. Mówi o schematach, a mam wrażenie, że ona tak naprawdę sama po uszy siedzi w schematach, z których nie jest w stanie wyjść na centymetr. W innnych wywiadach Pani Debora zarzuca, że w społeczeństwie jest… Czytaj więcej »

Iza
Gość
Iza

Popieram komentarz. Taka wolna edukacja być może sprawdzi się jeśli ktoś ma kompetencje artysty, i w zawodzie artystycznym, z pewnością nie jest dla każdego. Nie sądzę, aby młody człowiek – nie artysta, nauczony nawyków uczenia się „kiedy mi się zachce”, odnalazł się potem na studiach np. medycznych, prawniczych, ekonomicznych. Nie widzę tego jak taka osoba – nie artysta, nauczona wstawania z łóżka o dowolnej porze, miałaby spełnić oczekiwania pracodawcy, i z pokorą podporządkować się temu co będzie w pewnym stopniu niewygodne, np. bycie punktualnym codziennie, w wyznaczonej porze. Szkoda tych dzieci, zwłaszcza nie artystów.

Agnieszka Pleti
Edytor

Jestem przekonana, że każdy rodzic ma swój rozum i intuicje. Joszko i Debora niesamowicie rozwijają swoje dzieci w kierunkach artystycznych. Są rodziny, w których rodzice świetnie uczą nawyków i regularności w pracy, a nie umieją przekazać zachwytu i artystycznych uniesień. Na szczęście w społeczeństwie potrzebujemy zarówno prawników, lekarzy jak i artystów. Czyż to nie zachwycające, że mamy taką różnorodność wśród rodzin? Każdy może wziąć dla siebie to co dobre od innych i pójść własną drogą. Czy powinniśmy oceniać co jest istotniejsze dla nie naszych dzieci, czy rozwój wrażliwości, czy może nauka sumienności? Jako rodzice jesteśmy w pełni uprawnieniu do tego, żeby oceniać czego potrzebują nasze dzieci.

Anna
Gość
Anna

Czy komuś udało się odszukać w internecie ten film Alfabet?

Agnieszka Pleti
Edytor

Link jest powyżej