Gościem 60 odcinka podcastu jest Maria Bailey (autorka profilu na Instagramie @mama.mnie.uczy). Marysia jest żoną Anglika – Johna i mamą czworga dzieci. Pierwszy raz o edukacji domowej usłyszeli od amerykańskich znajomych Johna z pracy. Ich historia z nauczaniem domowym rozpoczęła się od pierwszego dziecka, obecnie obejmuje syna, który ma dziesięć lat i ośmioletnią córkę, ale wszystkie dzieci są w domu – także pięcioletni syn oraz czteromiesięczna córeczka.
Ważnym punktem w ciągu dnia w domu Marysi jest wspólne śniadanie, podczas którego mama czyta dzieciom książki na głos, uprzednio przez nią wybrane. Po lekturze dzieci grają na instrumentach, ponieważ uczęszczają na zajęcia w szkole muzycznej. Dalszym punktem dnia jest realizowanie planu edukacyjnego. Podczas obiadu wspólnie czytają lub słuchają audiobooków. Ponieważ w rodzinie jest mała siostra, starsze dzieci pomagają w obowiązkach domowych: wieszają pranie, pomagają przygotować obiad i robią to bardzo chętnie.
Marysia czytając dzieciom książki kieruje się tematyką religijną, czyta im Pismo Święte lub książki o świętych, ale także wiersze i mitologię. Dzieci uwielbiają słuchać także powieści. Maria wybiera “żywe książki”- jest to termin zaczerpnięty od Charlotte Mason. Marysia zaczynając ED szukała informacji jak rozpocząć cały proces edukacji. Usłyszała o metodzie Charlotte Mason, która oparta jest na literaturze. „Należy uczyć całą osobę a nie tylko poszczególne segmenty. Ważne jest wykształcenie umysłu” – to teoria Mason. „Żywe książki” to książki, które przedstawiają fakty w fabule. Dzieci w ten sposób naturalnie zapamiętują treści, o wiele lepiej niż z podręcznika.
Charlotte Mason żyła w Anglii w Krainie Wielkich Jezior, gdzie prowadziła szkoły i pracowała według swojej metody.. Obecnie bardziej znana jest w Ameryce.
Podejście Charlotte nie wymusza na rodzicu, by tworzyć dalsze projekty z dzieckiem po przeczytaniu książki. Metoda Mason sugeruje, by ćwiczyć narrację, czyli opowiadanie. Maria stosując Metodę Charlotte prosi dzieci, by opowiedziały co usłyszały w książce. Oprócz narracji ustnej stosują także formę pisemną. Mama spisuje opowiadania dzieci w różnych formach, następnie wspólnie odczytują z notatnika swoje historie.
Charlotte Mason mówi o dyscyplinie dobrych nawyków: nawykach ciała i duszy, takich jak codzienna higiena, czystość w otoczeniu, nawyk modlitwy. Podkreśla mocno potęgę nawyków i działania.
Marysia uważa, że najważniejszy dla dzieci jest czas wolny i przestrzeń, by robiły to, co lubią, gdyż wtedy najbardziej się rozwijają.
Czasami rodzina organizuje wagary od edukacji domowej. Tego dnia dzieci biegają wolno, mama ma czas dla siebie lub przeznacza go na ugotowanie dobrego obiadu, upieczenie wspólnie ciasta lub wspólne wyjście. Dzieci uwielbiają wycieczki, które nazywają „dniem w przyrodzie”. Nie organizują tego czasu, idą po prostu do lasu, zbierają patyki, szyszki, prowadząc cały czas mimowolnie obserwacje. Dzieci Marii bardzo lubią rysować, często po spacerze rysują w domu to, co widziały i zapamiętały. Piątek w ich domu jest dniem na swoje własne projekty. Mama ma czas na szydełkowanie lub swoją książkę, a dzieci rozwijają swoje pasje.
Na co dzień używają języka angielskiego rozmawiając z tatą, i polskiego rozmawiając z mamą. Żyją w domu dwujęzycznym i wszyscy się dobrze w tym odnajdują. Ulubionym hasłem Marysi jest powiedzenie: Edukacja domowa może zmienić świat! I Marysia bardzo się z tym utożsamia, i podaje dalej.
Z tego odcinka podcastu dowiesz się o:
- Rodzinie dwujęzycznej w edukacji domowej
- Jak organizować dzień w edukacji domowej?
- Jak dzielić obowiązek edukacji z noworodkiem?
- Kim była Charlotte Mason
- O metodzie Charlotte Mason w edukacji domowej
- Jak nauczyć dzieci samodzielności w domu?
- Jak wdrożyć codzienne czytanie w harmonogram dnia?
- O kształtowaniu dobrych nawyków u dzieci
- Co to są „żywe książki”?
- O liście polecanych „żywych książek”.
Notatki:
https://www.amblesideonline.org/
Książki z polecenia Marii:
Henryk Sienkiewicz pt. „W pustyni i w puszczy”
Anna Cerasoli pt. „Wielkie odkrycie Bubal”
Anna Cerasoli pt. „Symetria kiełbasy, czyli spacer po świecie geometrii”
Książki Grażyny Bąkiewicz
Eliza Piotrowska pt. “Wojtek. Żołnierz bez munduru”
Seria „Strrraszna historia”
Komiksy „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”
Biografia Marii Skłodowskiej-Curie
Biografia Jana Pawła II
Profil na Instagramie Marii: @mama.mnie.uczy
Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi
Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.
Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka
Jak wygodnie słuchać podcastów?
Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów
och ale mi trzeba tego było wysłuchać!
Dziękuję!
Czesc czy mozna prosic o informacje na temat podcastow polecanych przez Marie?
Cześć,
z tego co usłyszałam była mowa o tych stronach:
Od dawna miałam nadzieję, że ten podcast z Marysią nareszcie powstanie. Bardzo wartościowe treści. Dziękuję autorkom za zaproszenie gościa! Wysłuchałam w trakcie składania sterty prania 🙂 Pozdrawiam serdecznie.
Ciekawa i inspirująca rozmowa, warto wysłuchać.
Przykładem „żywej książki” może też być książka: „Mali przyjaciele Jezusa Eucharystycznego” Ewy Hanter
Jak dobrze wiedziec, ze nie jestem sama, ze ktos walczy o zycie wieczne calej swojej rodziny i czuje sie szczesliwy. Dziekuje.
Wreszcie załapałam czym są „żywe książki” 🙂 Bardzo ciekawa rozmowa.
Myślę, że z książek przyrodniczych tego typu można polecić serię „Żubr Pompik – wyprawy”. Dla młodszych dzieci szczególnie. W każdej książeczce rodzina żubrów przeżywa przygody w innym parku narodowym. U nas w ostatnim czasie panuje pełna fascynacja Pompikiem 😉 Autor Tomasz Samojlik.
Od tego odcinka zaczęłam słuchać podcastu! Idealnie. Moja córka ma 5 lat i już od 2 powoli zaczynam się interesować edukacją domową. Moim zdaniem genialne rozwiązanie, a pomysły z tego odcinka mocno trafiły mi do serduszka!
Dziękuję za wartościowy artykuł. Warto się nad tym tematem pochylić.
Bardzo dziękuję, dużo inspiracji i wartości 🙂