jak słuchać podcastów

Jak słuchać podcastów

Czy doba może mieć więcej niż 24 godziny?

Być może nie jest to takie łatwe w naszej ziemskiej rzeczywistości (zakładam, że nie wybierasz się w okolice czarnych dziur w kosmosie 🙂 ) ale okazuje się, iż nasza percepcja upływu czasu zależy od wielu czynników.  Jednym ze sposobów na skuteczną zmianę tej percepcji jest właśnie słuchanie podcastów. Dzieje się tak dlatego, iż podcastów (ale też innych form publikacji dźwiękowych jak audiobooków czy po prostu muzyki) możemy łuchać podczas wykonywania innych czynności, co sprawia iż upływający czas liczymy podwójnie.

W ciągu dnia jest przecież wiele czynności, które realizujemy rutynowo, bez świadomego angażowania naszego mózgu czy konieczności skupienia uwagi na tej właśnie czynności. I o ile trudno jest np. oglądać film na youtube lub czytać post na blogu podczas treningu czy prasowania, o tyle słuchanie w tym czasie podcastu czy innych form audio jest zupełnie możliwe, a mając do dyspozycji dzisiejsze, powszechnie dostępne technologie również bardzo wygodne.

Codzinne dojazdy do pracy, domowe obowiązki (zmywania, prasowanie, sprzątanie), prace w ogrodzie, trening, spacery – wszystko to są okazje do tego, aby posłuchać kolejnego odcinka podcastu a przy tym, dowiedzieć się czegoś nowego, zainspirować się, zdobyć motywację do działania czy po prostu miło spędzić czas. Nierzadko okaże się, że tych naczyń do zmywania mogłoby być więcej 🙂

Tak więc efektywne wykorzystanie czasu jest niezaprzeczalną zaletą słuchania podcastów, co sprawia iż są one moją ulubioną formą konsumowania treści z internetu.

Podcast, czyli publikacja dźwiękowa dostępna na żądanie, najczęściej publikowana jest w formie postów na stronie internetowej danego twórcy, podobnie jak ma to miejsce również na na naszej stronie Więcej Niż Edukacja. Najczęściej możemy tam również danego odcinka odsłuchać, ale… nie jest to zbyt wygodny sposób. Trudno jest w ten sposób słuchać podcastu będąc np. w samochodzie, nawet jeżeli mamy dostęp do internetu.

 

Jak więc wygodnie słuchać podcastów?

Można pobierać udostępnione pliki mp3, kopiować je na odtwarzacz (smartfon) i w ten sposób odsłuchać ich bez dostępu do komuptera czy internetu. Ciągle nie jest to jednak efektywny sposób, gdyż wymaga od nas wielu dodatkowych akcji, które z powodzeniem mogą wykonać za nas odpowiednie aplikcje.

Polecanym przez nas sposobem na słuchanie podcastów jest wykorzystanie aplikacji na urządzenia mobilne (smartfon, tablet) dzięki której każdy nowy odcinek może być dla nas dostepny do odsłuchania (również offline) zaraz po publikacji oraz w każdnym miejscu, gdzie mamy ze sobą to urządzenie (a mamy je praktycznie wszędzie).

W większości przypadków, aplikacje do słuchania podcastów umożliwają nam:

  • subskrypcję podcastów, dzięki czemu jesteśmy informowani o każdym nowym odcinku
  • automatycznę pobieranie nowych odcinków, kiedy jesteś w zasięgu sieci wifi
  • tworzenie list odtwarzania
  • przerywanie i wznawianie odtwarzania
  • automatyczne usuwanie przesłuchanych odcinków, aby nie zabierały miejsca w urządzeniu
  • wyszukiwanie nowych podcastów w katalogu iTunes i innych
  • i wiele innych. Większość funkcji możemy dostosować do naszych własnych preferencji

Poniżej znajdziesz krótkie filmiki, z których dowiesz się, jak obsługiwać aplikacje do podcastów na urządzeniach z systemami iOS, Android oraz Windows. Jest również filmik jak wygodnie słuchać podcastów w samochodzie.

 

Na iPhone/iPad (by Ariadna Wiczling):

dzie i

 

Na Androidzie (by Michał Jaworski):

 

Na Windows Phone (by Borys Kozielski):

 

A tak możesz słuchać podcastów samochodzie (by Borys Kozielski):

Przedstawione w powyższym filmiku urządzenie to Transmiter FM BLOW Bluethooth.
Ja w samochodzie używam zestawu głośnomówiącego Jabra Bluetooth Freeway, który posiada swój własny głośnik, może więc odtwarzać podcasty samodzielnie, bez konieczności połączenia z radiem samochodowym. Gdyby jedak załasza taka potrzeba, posiada również transmiter FM i może zostać użyty podobnie jak urządznie na filmiku.

 

W ruchu słucham podcastów

Filmiki zostały przygotowane przez podcasterów, którzy utworzyli i prowadzą na Facebooku grupę W ruchu słucham podcastów. Celem grupy jest popularyzajca ideii słuchania podcastów. Członkowie grupy polecają sobie nawzajem słuchane przez siebie podcasty dzieląc sie zdjęciem lub opisem gdzie i czego w danym dniu słuchali, tak aby każdy mógł dowiedzieć się czegoś ciekawego o innych podcastach.

W każdy poniedziałek podcasterzy, dla wygody swoich słuchaczy, prezentują najnowsze odcinki swojego podcastu w specjalnym wątku “Poniedziałek z podcastem”. Wśród zgłoszonych w tym wątku odcinków wybierany jest metodą głosowania najlepszy odcinek tygodnia i miesiąca.

Zachęcam gorąco do dołączenia do tej grupy oraz do aktywnego uczestnictwa w głosowaniu na najlepsze odcinki. Podcast Więcej Niż Edukacja jest tam również obecny 🙂