Zastanawiasz się czasem jak to jest, gdy dziecko z edukacji domowej idzie do szkoły? I właściwie kto o tym decyduje w procesie edukacji w rodzinie? Jeśli chcesz dowiedzieć się jak się sprawy mają z zakosztowaniem szkolnej edukacji, po latach tej domowej, a ponadto usłyszeć o codzienności w edukacji domowej, we wspaniałej artystycznej rodzinie, to koniecznie posłuchaj tego odcinka podcastu.
Agnieszka Sieńkowska (@makowepole_) i Łukasz Wachowski są małżeństwem, mają czwórkę dzieci: Danusia 12 lat, Janek 10 lat, Ida 6 lat, Tobiasz 2 lata. Agnieszka jest artystyczną duszą, prowadzi bloga, inspiruje kobiety i dzieci do twórczego działania. Łukasz jest członkiem zespołu inicjatywy tato.net, prowadzi ojcowski klub, zawodowo jest animatorem i trenerem społecznym. Lubi muzykować amatorsko i dla przyjemności. Agnieszka z wykształcenia jest polonistką, zawsze marzyła o pracy w szkole, jednak nigdy nie pracowała w zawodzie. Agnieszka otworzyła w Wyszkowie kreatywne miejsce dla rodzin, w którym prowadziła warsztaty artystyczne.
Po narodzinach pierwszej córki małżeństwo postanowiło uczyć dzieci w domu. Początkowo rodzina i znajomi byli przeciwni samodzielnemu nauczaniu dzieci, jednak z czasem uwierzyli w moc edukacji domowej. Dzieci szybko socjalizują się z innymi i nie mają problemów z odnalezieniem się w nowych sytuacjach pozaszkolnych, o co najbardziej martwili się bliscy.
Wolność, dużo swobody i dawanie dziecku czasu na to, żeby pewne rzeczy robiło w indywidualnym rytmie – dla Agnieszki to ważne wartości w edukacji domowej. Tak też prowadzą swoje dzieci w ich nauczaniu.
Dzieci przejęły od rodziców wiele zainteresowań. Agnieszka uwielbia sztukę – wyjazdy do muzeum, literaturę, albumy z obrazami znanych malarzy, audiobooki.
Łukasz zaraża dzieci muzycznymi pasjami, pomaga w zadaniach z przedmiotów ścisłych i pilnuje wszystkich terminów związanych z egzaminami w szkołach. Im dzieci są starsze, tym bardziej rodzice podążają za ich pasjami i pomagają im się rozwijać. Agnieszka bardzo lubi czytać, zaraziła tym swoją najstarszą córkę, która prowadzi bloga o książkach, jednak wybiera zupełnie inne gatunki literackie niż jej mama. W wywiadzie podkreśla jak bardzo ważne jest nie narzucanie własnego zdania dzieciom, by nie ograniczać ich pasji i wyobraźni. Dzieci rozwijają się w swoim tempie i na pewnym etapie życia, same odkrywają co lubią i co sprawia im radość. Janek – starszy syn uwielbia komiksy. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia podarował rodzinie, wydany w formie fotoksiążki, komiks własnego autorstwa.
Rodzina w codziennej edukacji domowej stara się zrealizować zadania wyznaczone na dany dzień. Codzienność wypełniona jest podstawą programową, ale także zajęciami dodatkowymi takimi jak: język angielski w małej grupie, tańce i zajęcia artystyczne.
Najstarsza córka – Danusia w ostatnim roku bardzo zapragnęła pójść do szkoły. Rodzice odpowiedzieli na jej potrzeby i zapisali ją do placówki, wybierając małą niepaństwową szkołę, gdzie w klasie jest 14 osób. Głównym argumentem córki, by pójść do szkoły była potrzeba przynależności do grupy i kontaktu z rówieśnikami. Danusia bardzo dobrze się tam odnalazła i odkrywa edukację na nowo. Agnieszce trudno było pogodzić się z decyzją córki o rezygnacji z edukacji domowej, mimo to, razem z mężem, nie chcieli stawać na drodze marzeniom Danusi. Dla Agnieszki i Łukasza najważniejsza jest wolność i decydowanie o sobie, uważają, że dzieciom należy pokazywać, że są odpowiedzialne za swoje czyny i za siebie.
Z tego odcinka podcastu dowiesz się:
jak wygląda codzienność w edukacji domowej
- o nauczaniu domowym w rodzinie z czwórką dzieci
- o edukacji domowej i realizacji artystycznych pasji mamy
- o sztuce w edukacji domowej
- o roli mamy i roli taty w nauczaniu domowym
- jak wspierać pasje dzieci w edukacji domowej
- o tym co się dzieje, kiedy dziecko z edukacji domowej idzie do szkoły
- o tym, jak ważna jest wolność i odpowiedzialność w edukacji
- jak pogodzić pracę artystyczną z edukacją domową
- co z socjalizacją w edukacji domowej?
Notatki:
Profil Agnieszki na IG @makowepole_
Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi
Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.
Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka
Jak wygodnie słuchać podcastów?
Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów
Dziękuję za kolejny podcast. Bardzo dobrze mi się go słuchało, wypowiedzi Agnieszki są takie przemyślane, jakby czytała je z karki 🙂 Posługuje się bardzo ładnym językiem.
Słuchając historii Danusi przyszło mi do głowy, że ciekawym miejscem dla aktywnej i otwartej młodzieży jest harcerstwo. Dla mnie osobiście to właśnie drużyna harcerska była grupą z którą mogłam się identyfikować (w przeciwieństwie do środowiska szkolnego), w którym można się było twórczo wyżyć i mieć udział w zdrowej konkurencji.
pozdrawiam
Dzień dobry, jak wyglądają karty memo z artystami, o których wspomina pani Agnieszka? Chciałabym zrobić podobne domowym sposobem.
Ależ spokój i ciepło bije od tej rodziny 🙂