WNE 010: Rysunek z natury. O metodzie poznawania świata przez kreatywne rysowanie z Mirkiem Orzechowskim.

rysunek z natury

Zdarza ci się czasem rysować? A może twierdzisz, że nie nadajesz się do tego, a twoje umiejętności zatrzymały się na poziomie pięciolatka? Nawet jeśli tak jest, to warto wrócić do rysunku z natury. Dlaczego? Na to pytanie odpowiada Mirek Orzechowski – dr inż. architekt, nauczyciel rysunku w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Politechniki Warszawskiej.

Mirek Orzechowski od kilku lat prowadzi także warsztaty nauczania rysunku odręcznego z natury dla rodzin z edukacji domowej. Podkreśla, że warto rysować wspólnie, nie narzucać dziecku tematów, nie kazać i nie zmuszać do rysowania, ale towarzyszyć w jego rozwoju. Niezwykle istotne jest nieingerowanie w twórczość dziecka, a jednocześnie zainteresowanie jego pracami poprzez wchodzenie w dialog, rozmowę o danej pracy. Rolą nauczyciela czy też rodzica jest zachęcanie do przyglądania się i obserwacji otoczenia oraz dostarczenie dziecku materiałów, na których może rysować.

Rysowanie ma niebagatelny wpływ na rozwój naszego mózgu, wspomaga też uczenie się, szczególnie przedmiotów ścisłych. Co trzeba zrobić, aby zacząć rysować? Po prostu wziąć kartkę i ołówek, wybrać ciekawy temat i zacząć rysować!

 

Z tego odcinka dowiesz się o:

  • O tym, że wszyscy potrafimy rysować
  • Co to jest rysunek z natury i dlaczego warto rysować
  • Wspólnym rodzinnym rysowaniu jako sposobie na miłe spędzenie czasu
  • Wyborze materiałów i tematów do rysowania
  • O etapach rozwoju rysowania u dziecka
  • O tym jaki wpływ na rozwój mózgu ma rysowanie z natury
  • O towarzyszeniu, nieingerowaniu w twórczość i nauce obserwacji

 

Notatki:

Książka: Mirosław Orzechowski, „Rysunek – Metoda edukacji kreatywnej”

 


Pobierz plik mp3

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

[…] dniu dzisiejszym krzątanie to postanowiłam umilić sobie podcastem o rysowaniu z natury. Pan Mirek Orzechowski opowiada jak rozbudzać w dziecku pasję do rysunku i (przede wszystkim) jak […]

[…] spotkania. Słucham wszystkich na bieżąco, ale ostatnio nadrabiam też starsze odcinki np. wywiad z Mirosławem Orzechowskim – architektem i nauczycielem rysunku w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Politechniki […]

marysia

Swietny wywiad! Jak mama malujaca bardzo cenie takie rozmowy! Dzis zamowiłm sobie ksiazke pana Mirosława 🙂

Agnieszka Pleti

Marysiu,
Bardzo się cieszymy :). Dobrego rysowania!

Ola

Bardzo ciekawy odcinek. Co jakiś czas go sobie włączam żeby przypomnieć sobie, że mogę rysować i że moje dzieci też mogą, jeśli chcą. Bo wcale nie muszą. Dotąd nie było to takie oczywiste… Hmmmm…. Dziękuję za ten odcinek.