WNE 005: Metoda Suzuki. Nauka gry na instrumencie od najmłodszych lat

metoda suzuki, skrzypce

Dlaczego warto dbać o edukację muzyczną naszych dzieci? Co nam daje słuchanie muzyki? Czy, aby uczyć się gry na instrumencie trzeba mieć jakieś szczególne predyspozycje?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, posłuchaj wywiadu z małżeństwem skrzypków: Magdaleną Krzyżak – Türschmid i Marcinem Türschmidem, którzy prowadzą szkołę Studio Suzuki „Twinkle, Twinkle”. Na końcu wywiadu usłyszycie utwór, wykonany przez naszych gości, od którego dzieci zaczynają naukę gry na instrumencie w szkole Suzuki.

Shinichi Suzuki, autor metody, o której dziś rozmawiamy dokonał niebywałego odkrycia. Spostrzegł mianowicie, że każde dziecko japońskie mówi po japońsku… I od tego wszystko się zaczęło!

Muzyka, tak jak język ojczysty, może otaczać nasze dzieci już od najmłodszych lat. W przyjaznej atmosferze, podczas wspólnej zabawy dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z instrumentem muzycznym. Poprowadzą ich w tym nauczyciele muzyki oraz rodzice, którzy także spróbują swoich sił w graniu na skrzypcach.

 

Z tego odcinka dowiesz się o:

 • Metodzie nauki gry na instrumencie opracowanej przez japońskiego pedagoga Shinichi Suzuki
 • Jak rozwijająca jest muzyka i nauka gry na instrumencie
 • Tym, że bardziej niż talent i wrodzone zdolności liczą się systematyczność i praca
 • Wczesnym obcowaniu z muzyką
 • Roli rodziców i nauczycieli – przyjaznej atmosferze i środowisku sprzyjającemu rozwojowi
 • Tym, że granie razem z dzieckiem na skrzypcach może być piękną formą spędzania wspólnego czasu
 • Pracy nad sobą, nauce odpowiedzialności, samodzielności i koncentracji
 • Przezwyciężaniu kryzysów, które są nieodłącznym elementem nauki
 • Codziennym słuchaniu utworów i zabawie muzyką w grupie dzieci’

 

Notatki:

 • Krakowska szkoła nauki gry na skrzypcach i wiolonczeli, Studio Suzuki „Twinkle Twinkle” http://www.suzukikrakow.pl/
 • Centrum Edukacji Suzuki w Polsce http://www.suzuki.edu.pl/
 • Książka: Shinichi Suzuki „Karmieni miłością. Podstawy kształcenia talentu”

 


Pobierz plik mp3

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Laura

Jako mama żywo zainteresowana ED również dziękuję za ten i inne odcinki… utwierdzam Was dziewczyny w tym, że to, co robicie, jest ciekawe i potrzebne wielu rodzicom, którym zależy na czymś więcej niż edukacja dzieci 🙂 Od dłuższego czasu już myślałam, co by tu zgotować naszemu 2,5-latkowi w materii rozwoju muzycznego – i oto chyba mam odpowiedź… I jeszcze pytanie – czy w Krakowie jest jakaś oficjalna 'grupa wsparcia’ homeschoolersów, tzn. jakaś przestrzeń, w której można poznać inne rodziny robiące ED, znaleźć informacje o tym, namiary na różne pożyteczne instytucje/miejsca, itp.- taka baza danych o wszystkim, co by mogło homeschoolersów interesować? A może Wasz podkast chce się rozwinąć w coś takiego (byłoby fajnie) ?

Agnieszka Pleti

Lauro,
Dziękujemy za utwierdzanie nas 🙂 (potrzebne nam to jest). W Krakowie działa Krakowski Klub Edukacji Domowej (jest obecny na facebooku), który organizuje spotkania dość regularnie. Ponadto myślimy o zorganizowaniu jakiegoś spotkania mniej formalnego, może majówka, żeby rodziny słuchające naszego podcastu mogły się spotkać, a dzieci pobawić.

Laura

Dzięki, nie wiedziałam o tym klubie, zaraz się facebookowo zaznajomię, a jeszcze chętniej poznam ludzi interesujących się Waszym podkastem 🙂

Niesamowita jest ta metoda! Za każdym razem, gdy o niej słyszę, wzrasta mój zachwyt :). Ponieważ w okolicy nie znaleźliśmy nauczyciela do gry na skrzypcach tą metodą, nasza 5-latka uczęszcza na „zwykłe” zajęcia. 3-latka natomiast wykazuje również zainteresowanie muzyką – być może znajdziemy nauczyciela innego instrumentu, stosującego tą metodę :)? Czy wiecie o istnieniu jakiś stron, za pomocą których można tych nauczycieli szukać? Bo jak robić to inaczej? Ogłoszeie w stołecznej gazecie chyba nie pomoże ;).

Agnieszka Pleti

Nauczyciela metody suzuki można próbować szukać przez stronę Centrum Edukacji Suzuki: http://www.suzuki.edu.pl/dla-rodzicow/znajd-nauczyciela