WNE 025: Rodzina jest pierwszym i najważniejszym miejscem, w którym uczymy się życia. Rozmowa z Natalią Niemen i Mateuszem Otrembą

rodzina_relacje

Czy chęć zapewnienia dziecku dobrej edukacji jest jednoznaczna z zapisaniem ich do renomowanej szkoły i poświęcanie kilku godzin dziennie na dojazdy? A czy ucząc dzieci w domu zapewnimy im odpowiedni rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny? I w ogóle co jest najważniejsze w edukacji dzieci?

Posłuchajcie jak ciepło i pięknie o rodzinie mówią Natalia Niemen i Mateusz Otremba, którzy uczą swoich synów w trybie edukacji domowej. Natalia i Mateusz wykonują wolne zawody – są artystami muzykami i w tym wywiadzie opowiadają między innymi o tym jak łączyć pracę zawodową z edukacją domową.

Decyzja o edukacji domowej nie była dla nich prosta. Wydawało im się, że jest to zbyt trudne, tylko dla ludzi super zorganizowanych i ścisłowców 😉 Jednak w trakcie poznawania kolejnych homeschoolersów odkryli, że są „po prostu jedną z tych rodzin”, tak różnorodnych i chcą właśnie w taki sposób żyć i wychowywać swoje dzieci. A przede wszystkim chcą mieć czas na budowanie z nimi relacji.

Natalia opowiada o roli kobiety, o roli matki, o wyzwaniach, trudach i radościach macierzyństwa. Bardzo ceni sobie długie rozmowy z synami. Wierzy w moc modlitwy i matczyną intuicję. Mateusz mówi o swoim doświadczeniu ojcostwa, o tym, że uczenie dzieci jest też wyzwaniem do rozwoju osobistego. Twierdzi, że najbardziej naturalna forma wychowania dzieci, to taka, kiedy dzieci są po prostu z rodzicami. Aby być bliżej swoich synów zdecydował się „wskoczyć w mundur harcerski”.

Rodzina jest to pierwsze miejsce, w którym uczymy się tego co najważniejsze…

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Dlaczego warto podjąć wyzwanie nauczania dzieci w domu?
  • Czy edukacja domowa jest tylko dla super zorganizowanych rodzin?
  • O roli ojca w wychowaniu i edukacji dzieci
  • Co najważniejszego Natalia i Mateusz chcą przekazać swoim dzieciom?
  • Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi?
  • Jak można łączyć pracę zawodową z edukacją domową?
  • O pasjach i zainteresowaniach dzieci
  • O korzystaniu z pomocy nauczycieli w edukacji domowej
  • O dojrzałości emocjonalnej i umiejętności komunikowania się
  • Usłyszysz też odezwę do rządzących w sprawie edukacji domowej


Pobierz plik mp3

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesław

Większych idiotyzmów nie słyszałem. A do jakiego etapu ta edukacja ma sięgać. Może magister też w domu się zrodzi?

Agnieszka Pleti

Wiesławie, co masz na myśli pisząc idiotyzmy? Osobiście chciałabym, żeby magistrzy mogli rodzić się w domu, ale obecnie większość rodzi się w szpitalach. Tytuł naukowy i wykształcenie specjalistyczne zdobywają na wyższych uczelniach. Większość społeczeństwa w dzisiejszych czasach ma zdaną maturę i kształcenie ogólne zakończone na poziomie szkoły średniej, jeśli się uczyli to dlaczego wiedzy tej mają nie przekazywać swoim dzieciom?

Aneta

Dziękuję Pani Natalii Niemen za troskę o słuchacza 🙂
Aneta – zatroskana Mama, nieustannie potrzebująca wsparcia i oparcia się na wzorcach podobnie czujących ( intuicyjne wychowywanie).
Także dziękuje Panu Mateuszowi za wyrozumiałą postawę męża – mój mąż jest podobny i też jestem Mu wdzięczna za cierpliwość do mnie 😉

Piękna rozmowa!

Agnieszka Pleti

Aneto, cudownie :). Również jesteśmy wdzięczne Natalii za rozmowę. Oby jak najwięcej takich małżeństw i rodzin.

Anna

A dla mnie to niezwykła mądra lekcja jak być dobrą matką i jak prowadzić swoją rodzinę do świętości. Patetycznie zabrzmiało ale tyle zrozumiałam z tej rozmowy i mam nadzieję że choć część wezmę dla swoich. Dziękuję za szczerość.

Agnieszka Pleti

Anno, pięknie to nazwałaś: Jak prowadzić swoją rodzinę do świętości. Jakże często dziś na pierwszym miejscu kładziemy nacisk na wiedzę, a wychowanie, cnoty i świętość to aspekty, o których zaczynamy myśleć później lub wcale. Mam nadzieję, że będziemy inspirować jeszcze nie raz do tego jak prowadzić rodzinę do świętości.

Asia

Cieszę się, że to nie wykształcenie decyduje o umiejętności wychowania i uczenia! Potrzebna jest po prostu Miłość i umiejętność szukania. Domowe nauczanie jeszcze przed nami, ale już warto się do tego przygotować. Szkoda tylko, że wiele osób w moim środowisku tak sceptycznie do tego podchodzi… Ale to może my mamy pomóc im zmienić myślenie..?

Agnieszka Pleti

Asiu, myślę że może właśnie wy możecie być tymi którzy wprowadzą nowy prąd. Niestety nauczanie domowe jest wciąż słabo znane w wielu kręgach, ale musimy powoli wspólnie to zmieniać. Powodzenia!

Magda

Witam serdecznie…to kolejna inspirująca rozmowa. Dziękuję Pani Natalii i Mateuszowi za autentyczność, szczerość..i potwierdzenie,że warto z odwagą walczyć o TO, co ważne w życiu!…
Dzisiaj przed południem słuchałam audycji P.Marka Niedzwieckiego w Trójce, gdzie gościem była P.Natalia, opowiadając o swojej nowej płycie.Korzystając z okazji SERDECZNIE GRATULUJĘ tego dzieła. Myślę, że sprawię sobie tą płytę…Pozdrawiam Magda S.

Agnieszka Pleti

Dziękujemy za komentarz 🙂

marysia

ale swietni sa! 😀 autentyczni

Agnieszka Pleti

🙂