A gdyby tak zasiąść do stołu i czytać poezję?
Umiejętność pisania i pięknego wysławiania się nabywamy przebywając w bogatym środowisku językowym, otoczeni dobrej jakości literaturą piękną. Ogromną wartość dodaną tworzy wspólne czytanie literatury na głos, szczególnie dzieciom. Jednym z najpiękniejszych i najmocniejszych źródeł bogactwa językowego jest poezja. Niestety wielu osobom czytanie wierszy nie kojarzy się dobrze, nasuwa niemiłe szkolne wspomnienia.
Czas odczarować poezję!
Wspólne czytanie poezji ma ogromny potencjał, potrafi wywołać różne nastroje i uczucia, być pretekstem do rozmowy… Tworząc wyjątkową atmosferę i zapraszając do wspólnego czytania wierszy utrwalamy w dzieciach pozytywne skojarzenia, dzięki którym będą chętnie sięgać po literaturę piękną, a dzięki temu nieustannie wzbogacać zasób swojego słownictwa. Będą pięknie pisać i pięknie mówić oraz rozwijać swoją wyobraźnię.
Edukacja to nie tylko nauka, ale także atmosfera.
Stwórz tę atmosferę z nami! Podajemy przepis na wyjątkowy sposób spędzenia wspólnego czasu. Czasu, który buduje relację, pomaga rozwijać wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa, rozwija język w mowie i piśmie…
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy prezent – plik PDF z „Przepisem na herbatkę poetycką oraz listą 30 tytułów wierszy wybranych subiektywnym okiem WNE”.
Konkurs
Zapraszamy Was także do udziału w konkursie #herbatkapoetycka.
Jak można wziąć w nim udział? Zrób swoją rodzinną herbatkę poetycką a następnie:
- W komentarzu pod tym artykułem opowiedz nam o swoich wrażeniach z herbatki poetyckiej oraz/lub
- Na facebook’u pod postem konkursowym umieść zdjęcie z Twojej herbatki poetyckiej*
Wśród osób biorących udział w konkursie wybierzemy dwa wpisy i wyślemy nagrody – tomik poezji ks. Jana Twardowskiego. Konkurs trwa do 13 lutego 2017 roku (do północy), a ogłoszenie wyników nastąpi jako aktualizacja tego wpisu.
WYNIKI KONKURSU! Basja i BeataWeker dziękujemy za podzielenie się Waszymi wrażeniami z herbatki poetyckiej. Gratulujemy wygranej i prosimy o kontakt mailowy: kontakt@wiecejnizedukacja.pl
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat herbatek poetyckich, zapraszamy do odsłuchania wywiadu z Magdą Czabańską, która zainspirowała nas do tego działania. Wywiad tutaj.
*Zdjęcie możesz też zamieścić na swoim profilu na facebook’u i oznaczyć hasztagiem #herbatkapoetycka. Dzięki temu więcej osób dowie się o tej wspaniałej idei!
świetny pomysł – skusimy się by zorganizowac odpowiednią oprawę 🙂
Basju, czekamy zniecierpliwione na rezultaty 🙂
Herbatka poetycka u nas odbyła się dzisiejszego popołudnia 🙂
Marcelina żywo i z przejęciem pomagała zorganizować stół, świece, filiżanki i wybrać wiersze. Zaprosiliśmy Tatę i Józia, zadbaliśmy o odpowiedni strój [czytaj: spódnice ;-)], a następnie na zmianę z Tatą Mama czytała wiersze.
Dzisiejszego popołudnia przy herbacie zaszczycili nas swoją obecnością: Julian Tuwim, Aleksander Fredro, Jan Brzechwa, Maria Konopnicka, Ewa Szelburg – Zarembina, Wanda Chotomska, Joanna Kulmowa, Janina Porazińska, Tadeusz Śliwiak i Paweł Tyczyna.
Powiew świeżości wniosło to czytanie wierszy w nasze codzienne czytanie 🙂
Z pewnością będą powtórki!
Pozdrawiamy serdecznie!
Basia
Wspaniałych mieliście gości na herbatce poetyckiej – rozumiem, że spódnice były konieczne 🙂 Dziękujemy za podzielenie się linkiem na swoim blogu.
Gratulujemy wygranej i prosimy o kontakt: kontakt@wiecejnizedukacja.pl
Pomysł z herbatką poetycką nas zachwycił. Z radością zabraliśmy się za przygotowania. Były zaproszenia wykonane przez dzieci, burzliwe wybieranie wierszy, pieczenie ciasta, dekorowanie jadalni i wspólne nakrywanie do stołu. W „Herbatce” udział wzięli nasi goście: ciocia Malina z synem Mikołajem , chłopcy z sąsiedztwa: Krzyś i Pawełek oraz nasza rodzinka: Rita, Noe, Sam, Rozalia, Maks, mama Beata i Robert tata. Czytaliśmy wiersze: Rusinka ( ulubione starszych dzieci) Franciszka Klimka (o kotach), Brzechwy, Tuwima, Twardowskiego i Szymborskiej. Co zaskoczyło dorosłych uczestników: siedzieliśmy zasłuchani przez półtorej godziny i wypiliśmy pięć litrów muminkowej herbatki 🙂 Z pewnością niebawem urządzimy następne spotkanie z poezją. Dziękujemy za wspaniały pomysł !
Piękny opis! Życzymy jeszcze więcej takich chwil 🙂 Gratulujemy wygranej i prosimy o kontakt mailowy: kontakt@wiecejnizedukacja.pl
Ps. Co to za muminkowa herbatka?
Beata,
Gratulujemy wygranej i czekamy na adres- prosimy o kontakt: kontakt@wiecejnizedukacja.pl
[…] Herbatka poetycka to konkurs – zachęta zorganizowany przez Więcej niż edukacja [KLIK], a my wzięliśmy udział. Idea jest taka, żeby poczytać poezję w odpowiedniej oprawie. Kto chce wziąć udział to śmiało może, ponieważ trwa do 13 lutego. Zachęcam! 🙂 […]
[…] O herbatce poetyckiej po raz pierwszy usłyszałam w podcaście Więcej niż edukacja i od razu wiedziałam, że to jest właśnie to, za czym moje serce […]