WNE 058: O wspieraniu mężczyzn w roli ojców z Dariuszem Cupiałem z inicjatywy tato.net

Gościem kolejnego odcinka podcastu jest Dariusz Cupiał, z inicjatywy Tato.net, która wspiera mężczyzn, dostarczając narzędzi, by pomagali sobie wzajemnie w stawaniu się lepszymi ojcami. Inicjatywa powstała 16 lat temu. Ma na celu pomaganie ojcom w odnalezieniu się w różnych sytuacjach rodzicielskich. 

Dariusza interesował temat kryzysu bliskości i ojcostwa. Poszukiwał rozwiązania umożliwiającego podjęcie zagadnienia rodzicielstwa odpowiedzialnego, świadomego i dojrzałego.

Prawie 20 lat temu, oferty dla rodziców nie były tak bogate jak teraz. Pojawiało się wiele  różnych kursów: karmienia piersią, szkoły rodzenia, szkolenia dla mam. Nie było jednak bezpośredniej propozycji dla ojców. Mężczyźni mogli brać udział w szkołach rodzenia i uczestniczyć w kursach przedmałżeńskich, w których spotykali się z tematem ojcostwa. Spotkania te nie były przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. Pytań i przemyśleń o rodzicielstwie pojawiało się wiele, ale brakowało materiałów, w których można by znaleźć odpowiedzi. 

Dariusza do działania zainspirował wywiad radiowy, w którym usłyszał, że należy dać pomocną dłoń ojcom, ponieważ mają małe wsparcie od społeczeństwa. Kolejnym przełomowym krokiem była książka, o której opowiada w tym odcinku podcastu. 

Dariusz zaczął organizować spotkania dla ojców. Rozpoczął od rodzinnych wyjazdów, na których wspólnie rozmawiali o rodzicielstwie, o tym jak być dobrym tatą i jak się odnaleźć w tej roli. Czytali o świadomym i efektywnym ojcostwie, zastanawiali się jak opracować systemowe podejście i program, który dawałby odpowiedzi na współczesne pytania.

W 2004 roku powstał pierwszy projekt dla ojców z inicjatywy Tato.net. Spotkania odbywały się w Lublinie, gdzie brało udział nawet 80 osób i we Lwowie w mniejszej grupie. Na Dzień Ojca tego samego roku zainaugurowano stronę internetową dla ojców: Tato.net. Net jako network (z ang.) społeczność, wymiana. 

Przed ogłoszeniem pandemii, odbywało się nawet do 100 spotkań dla ojców rocznie. Były to warsztaty w grupach między 12 a 20 osób. Uczestnicy mogli uczyć się od siebie, a dzięki spotkaniu inspirować nawzajem i zarażać pozytywną energią.

W roku 2020 świat zmienia się bardzo dynamicznie. Wyzwanie wiąże się z obowiązkiem godzenia pracy i rodziny. Jakość życia to nie tylko technologia i sprzęty, ale także relacje, jakich można nauczyć się będąc w rodzinie. Dariusz zauważa wielką zmianę w postrzeganiu teraźniejszości przez innych ojców, którzy stają się bardzo indywidualni i mają swoje wizje, chcąc jak najlepiej dla swoich dzieci. 

Na warsztatach zostają przekazywane określone wskazówki, jak dawać dobry przykład i być wsparciem. W każdym dziecku są nieodkryte talenty, które ojciec powinien w umiejętny sposób wydobywać na światło dzienne. 

Tato.net to nie tylko kursy dla ojców, ale także zajęcia dla mam. Inicjatywa ta pomaga w odkryciu pięknego rodzicielstwa.

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Gdzie znaleźć pomoce dla ojców, by móc ich wspierać w rodzicielstwie?
  • Jak radzić sobie z łączeniem życia rodzinnego z pracą?
  • Czym różni się ojciec od taty? 
  • Jakie jest znaczenie ojca w rodzinie?
  • Czy ojciec dla córki i ojciec dla syna, to ten sam ojciec?

Pobierz plik mp3

Notatki:

Nasz kurs online Kurs online o edukacji domowej 
Link do strony Tato.Net

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments