Od kiedy właściwie edukacja domowa w Polsce jest możliwa? Często podkreślamy w naszych wystąpieniach, że Polska ma głębokie tradycje homeschoolerskie – okres międzywojenny, dwory szlacheckie, czas zaborów… Ale fakt, że nawet w okresie komunizmu znalazła się rodzina, która uczyła dzieci w domu był dla nas nie lada odkryciem!
Przedstawiamy Wam zatem wywiad z Bożeną Boba – Dygą, najmłodszą z pięciorga rodzeństwa, która podobnie jak jej bracia i siostry pobierała nauki w domu, i to w latach 70- tych!! Przygoda rodziny Bobów z edukacją domową zaczyna się jednak dużo wcześniej. Bartłomiej Maria Boba jeszcze przed II wojną światową zatrudniony był jako nauczyciel domowy synów ordynata Twardowskiego w Kobylnikach. Kiedy w latach 50 – tych obowiązek szkolny objął najstarszą jego córkę zdecydował, że nie pośle jej do szkoły. W ten sposób rozpoczęła się ich homeschoolerska przygoda, okupiona ogromnym poświęceniem i walką z wieloma przeciwnościami. Dość powiedzieć, że przeciw rodzinie toczyło się osiemnaście rozpraw sądowych, a w pewnym momencie orzeknięto nawet o ograniczeniu praw rodzicielskich dla państwa Bobów. Ostatecznie sąd przyznał możliwość prowadzenia nauczania domowego i w ten sposób cała piątka dzieci edukowana była pod okiem mamy i taty.
W tym wywiadzie usłyszysz o tym co robią dorosłe dzieci edukacji domowej, jak wyglądała nauka w domu kilkadziesiąt lat temu, o niezwykłym człowieku pełnym pasji, zamiłowania do edukacji, kształcenia i rozwijania innych. Bartłomiej Maria Boba stając w obronie edukacji sowich dzieci mówił, że „toczy się walka o duszę polskiego dziecka”. Bronił wolności, przekazywania wartości patriotycznych i chrześcijańskich. Jego żona – Danuta z Wasinów, poświęciła wiele wybierając bycie mamą, która uczy i wychowuje swoje dzieci. Państwo Bobowie uważali, że to właśnie zadaniem rodziców jest wprowadzenie dziecka w świat, kształtowanie jego świadomości, i że ważne jest, aby nie oddawać tego prawa w ręce innych osób.
Niebawem wywiad uzupełniony zostanie o artykuł z szeroko opisaną historią rodziny Bobów.
Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:
- Rodzinie pionierów edukacji domowej w powojennej Polsce.
- O tradycjach edukacji domowej w Polsce.
- Czy edukacja domowa w czasach komuny była możliwa?
- Czy można cały proces edukacyjny (aż do studiów) przejść w trybie edukacji domowej?
- Co dziś robią dorośli homeschoolersi?
- O nauce na spacerze, w lesie, w domu, przy śniadaniu.
- O prymacie ducha nad ciałem.
- O dorosłych dzieciach edukacji domowej i zaangażowaniu w życie społeczne.
- Po co nam edukacja artystyczna?
- Jak nauczyć twórczego myślenia?
- Co z socjalizacją dzieci uczonych w domu?
- O pracy domowego nauczyciela na szlacheckich dworach.
- O pracy i nauce u Henry’ego Forda.
- O nauce przez naśladowanie i obserwację.
- O edukacji alternatywnej: szkołach waldorfskich, społecznych, muzycznych.
Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi
Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.
Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka
Jak wygodnie słuchać podcastów?
Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów
Photo by Clark Young on Unsplash
Ciekawy materiał, dzięki za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami – zapisuję w zakładkach i będę do tego wracać 🙂
Maja, cieszymy się:)
Moim zdaniem w tych czasach własnie twórczego myślenia najbardziej brakuje. Dzieci tamtych czasach były dużo bardziej kreatywne. Nie miały zabawek, to bawiły się patykiem. Dziś wszystko jest, a dzieci dostają za dużo i nie umieją cieszyć się z zabawek, a w późniejszych latach – z życia.
Igor, jest w tym dużo prawdy. Ale to od rodziców i wychowawców zależy czy dalej tak będzie, czy to przerwiemy.
Bardzo ciekawy odcinek. Od teraz jeden z moich ulubionych obok odcinka z Wasza Babcia i tych o Adwencie i Bozym
Narodzeniu:) Dziekuje za prace jaka wkladacir w ten podcast. Jestescie sluchane tez za granica:) Pozdrawiam.
Kasiu, dziękujmy. A gdzie za granicą jeśli można spytać?
Gratuluję świetnego wywiadu. Rozmowa absolutnie poruszyła mnie. Przenosi ona dyskusję o edukacji domowej na inny wyższy poziom. Dyskusję o szczegółach technicznych zamienia na pytanie o sens edukowania w ogóle, w tym edukowania poza szkołą. Agnieszko i Anno gratuluję też odkrycia takiej perły wśród tematów i takiej historii. Niesamowite jest to, że w latach 50, 60, 70 byli w Polsce tacy ludzie, jak tata i mama Pani Bożeny, którzy świadomie z wszelkimi konsekwencjami wybrali drogę edukacji dla swoich dzieci. Scena z szablą, którą dobył tata, aby przepłoszyć ubeków iście filmowa. Przy tym wszystkim niezwykle cenne jest świadectwo Pani Bożeny jako uczennicy. To spokojne planowanie dnia ok. godziny 9, następnie dostępność taty, do którego można podejść z pytaniem i problemem, czytanie, dom… Czytaj więcej »
Szymon,
dziękuję za tak wyczerpujący i długi opis twojego odbioru. Dla nas też wielką przyjemnością było przeprowadzenie tego wywiadu, ale równie wielkim zaskoczeniem odkrycie Pani Bożeny!
Wielce inspirujący wywiad!
Dziękujemy!
„To nie kwestia systemu, to kwestia człowieka” 😀 Dziękuję.
Bardzo ciekawa wywiad, niesamowita historia! Jedna uwaga to ze pogawedki brzdaca, cokolwiek slodkie, przeszkadzaja w sluchaniu…
Dokłądamy wszelkich starań żeby było jak najlepiej, zdajemy sobie sprawę z tego, ale prawda jest taka, że wiele odcinków by po prostu nie powstało, gdyby nie to, że odpuszczamy doskonałość.
Jeden z najlepszych odcinków jakie było mi dane do tej pory wysłuchać. Daje dużą nadzieję że można inaczej nawet jeśli się wydaje że nie można. Jedno zdanie szczególnie do mnie przemówiło gdyż utwierdziłam się w swoich decyzjach. Edukacja domowa nie jest powodem do wywyższania się nad innych oraz nie jest powodem do wstydu. Jest jedną z dróg. Piękne w swojej prostocie i prawdziwości. Dziękuję za ten odcinek. ♥️
Jeden z najciekawszych podcastow w historii tej technologii! 🙂
Kazdy rodzic w E.D. powinnien sie wsluchac w echo dziejow! Wydaje sie nam, ze zycie ciezkie, panstwo stwarza problemy, sztywne reguly, sztywna podstawa programowa …
a tymczasem dla czlowieka z pasja nie ma barier. Nie straszna armia austriacka czy najazdy UB!
Jedno zycie a tyle bogactwa!