Czy ojcostwo należy promować?

Ojcostwo

Zdarzyło mi się, nie tak dawno temu, uczestniczyć w wymianie zdań na temat obecności ojca w życiu dorosłych już kobiet oraz doświadczeń z dzieciństwa z tatą w roli głównej. Obraz rysujący się w tej dyskusji był dla mnie porażający. Porażający chyba przede wszystkim dlatego, że zderzył się z moją wizją ojcostwa i osobistym, bardzo pozytywnym doświadczeniem relacji córka – ojciec, o której zaraz słów kilka. W rozmowie przewijały się hasła: bardzo mało pozytywnych wspomnień, brak wsparcia, nieobecność, czasami przemoc słowna, psychiczna, a nawet fizyczna, raniąca obojętność… I wśród tych głosów słychać było ogromne pragnienie prawdziwej ojcowskiej relacji, głos dorosłych kobiet – małych dziewczynek.  Pomyślałam wtedy, że dobre wzorce ojcowskie warto, a nawet należy promować! Warto mówić o tym jak być dobrym tatą, tworzyć spotkania i grupy wsparcia dla tatów, konferencje i warsztaty. Dlatego z pełnym przekonaniem przyłączamy się do promowania akcji organizowanej przez Tato.Net.

 

W grudniu ruszyła ogólnopolska kampania społeczna inicjatywy Tato.Net mająca na celu zaangażowanie ojców w ich misję życiową jaką jest bycie aktywnym tatą dla swoich dzieci. Główne przesłanie akcji mówi, że “Zawsze można być lepszym ojcem”.  Zacząć można od lektury e-booka pt.: “Wspólne odkrywanie świata”, którego możecie bezpłatnie otrzymać po zapisaniu się do biuletynu Tato.Net na stronie: http://lepszy.tato.net

 

A zatem co można robić, aby mieć dobrą relację z córką? Można jeździć na wspólne wakacje, chodzić w góry, łowić ryby, robić doświadczenia chemiczne, czytać „Opowieści z Narnii”, ubierać razem choinkę, pić kawę ze swoją żoną, sprzątać mieszkanie, tańczyć twista, doceniać, powiedzieć dobre słowo, uśmiechać się, dać rodzeństwo (najlepiej sporo), jeść rodzinne posiłki, przychodzić z pracy o tej samej porze (pamiętacie lisa i Małego Księcia, którzy czekali na spotkanie z przyjacielem?), pokazać co w życiu najważniejsze, odbierać telefony i przytulać. Dużo przytulać. Przytulać córkę – dziecko i córkę – dorosłą. To wszystko moje doświadczenia relacji córka – tata, doświadczenia cenniejsze niż perły, które niech będą udziałem jak największej liczby dziewczynek i kobiet.

Ps. Relacja ojciec – syn jest równie ważna, ale że tak powiem moje doświadczenia opierają się na obserwacji 🙂

 

Jeśli chcesz posłuchać pozytywnych doświadczeń o tym jak być wspierającym tatą, to posłuchaj odcinków naszego podcastu, w których rozmawiałyśmy z inspirującymi ojcami:

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments