Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Kasią Głowacką, mamą piątki dzieci, z których dwoje obecnie uczy się w trybie edukacji domowej. Kasia opowiada nie tylko o nauczaniu domowym, ale także o tym, że życie w dużej rodzinie jest fantastyczne, jak wspólnie celebrować codzienność i o czekaniu na wnuka, który narodził się dzień po naszym spotkaniu – gratulacje dla młodych rodziców i dziadków! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu w dużym brązowym domu, zapraszamy na bloga, którego prowadzi Kasia: Mama w dużym brązowym domu.
Wiele osób zastanawia się czy można przejść w tryb edukacji domowej w trakcie procesu nauczania, w gimnazjum lub liceum. Przykład rodziny Kasi pokazuje, że można i to z ogromnym powodzeniem! W ubiegłym roku jedna z córek Kasi zdała maturę przygotowując się do niej w domu, zaś w tym roku nauczaniem domowym objęty jest jej syn – maturzysta oraz córka – gimnazjalistka. Dzięki edukacji domowej nastolatkowie mają więcej czasu na realizację własnych pasji, mogą także nauczyć się organizacji, planowania, wyznaczania priorytetów, a także samodzielności i wiary we własne siły. Zapraszamy do słuchania!
Z tego odcinka dowiesz się o:
- Mamie piątki dzieci, z których dwoje uczy się obecnie w trybie edukacji domowej
- Przygotowaniu do matury w trybie edukacji domowej
- Nauce planowania, wyznaczania priorytetów i samodzielnego podejmowania decyzji
- Rezygnacji z zasady trzy „Z”
- Wierze we własne dzieci
- Edukacji domowej jako sposobie zdobywania wielu umiejętności życiowych, nie tylko wiedzy akademickiej
- Celebrowaniu życia rodzinnego
- O tym, że dzięki edukacji domowej można mieć więcej czasu na realizację własnych pasji i zainteresowań oraz więcej czasu dla siebie nawzajem
Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi
Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.
Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka
Bardzo interesująca rozmowa, miło się słuchało. Chcę takich więcej :).
Choć jeden z wniosków płynących z rozmowy jest dla mnie przerażający i porażający. Córka pani Kasi ucząc się w szkole, miała problemy z chemią. Gdy przejęła na siebie odpowiedzialność za swą naukę (wychodząc ze środowiska szkolnego), była w stanie, mimo że chemia jest jej „zmorą”, opanować materiał bardzo dobrze. Szkoła nie tylko nie uczy, ale blokuje uczenie się!
Pozdrawiam ciepło wszystkie Panie i dziękuję za Waszą pracę.
Dziękujemy.
Wniosek jest rzeczywiście przykry, ale prawdziwy. Niemniej jednak myślę, że w szkole uczy też wielu wspaniałych nauczycieli, którzy umieją rozpalać chęci do nauki. Trudno tylko znaleźć szkołę, w której są sami wspaniali nauczyciele.
Piękne, budujące!
Dzięki.
Bardzo interesująca rozmowa. Nie zdążyłam dosłuchać do końca, ale na pewno do tego wrócę.
Koniecznie 🙂
Dziękuję za to nagranie. Bardzo interesujące z mojego punktu widzenia – za chwilę będę miała trzech nastolatków edukowanych (a właściwie odszkalnianych, czyli unschoolingowanych) w domu. Jednak myślę, że dzieci uczące się w domu po spędzeniu już iluś tam lat w szkole funkcjonują trochę inaczej niż te nieznające szkoły w ogóle. Przyzwyczajone są do uczenia się w sposób bardziej sformalizowany, zorganizowany? Nasze dzieci tak nie umieją, ale z drugiej strony – uczą się, nie wiedząc że się uczą. Na razie żyją głównie zabawą, a zabawa też uczy 🙂
Pozdrawiam Kasię i jej całą wspaniałą rodzinę!
[…] Napisały do Mamy z Dużego Domu dwie piękne, młode kobiety, że chcą z nią wywiad przeprowadzić. Zdumiona Mama w odpowiedzi zapytała, a o czymż ten wywiad ma być? A o edukacji domowej. Bo obie śliczne dziewczyny, jako mamy licznej dziatwy w wieku częściowo szkolnym, uczą swoje dzieci w domu. W dodatku prowadzą bloga Więcej niż edukacja, w którym to miejscu zamieszczają swoje audycje-wywiady z osobami, które ED zajmują się na co dzień. Tak więc zjechały do Dużego Domu dwie krakowianki, przywiozły ze sobą przepyszne marchewkowe muffinki (gościu nakarm się sam :0) ) i cudowne opowieści o życiu na podlanckorońskiej wsi i o dzieciach, które mają własne konie i psy i kury…I o miejscowych ludziach, które dziwią się, że miastowym się… Czytaj więcej »