WNE 029: O edukacji finansowej dzieci z Angeliką Talagą.

edukacja_finansowa_dzieci

Czy pamiętasz jak wyglądała Twoja edukacja finansowa?
A jak Ty uczysz dzieci o finansach?
Jeśli masz już jakieś doświadczenie w tym temacie, a także jeśli nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, to posłuchaj wywiadu z Angeliką Talagą, która opowiada o edukacji finansowej dzieci. Angelika od kilku lat zajmuje się tematem rozwoju intelektualnego dzieci, prowadzi blog godmother.pl, na którym dzieli się swoją wiedzą, inspiruje rodziców i nauczycieli, a także prowadzi szkolenia.
Angelika, jak sama opowiada, odziedziczyła przedsiębiorcze geny po swojej rodzinie, ale postanowiła, że nie zatrzyma tego tylko dla siebie. Przygotowała program szkoleń o edukacji finansowej dla dzieci. Szybko okazało się, że takie sporadyczne działania nie mają sensu. Edukacja finansowa powinna opierać się na wypracowaniu pewnych nawyków i umiejętności, dlatego też postanowiła uczyć rodziców. W tym wywiadzie opowiada o tym jak wychować przedsiębiorcze dziecko, czy i dlaczego warto dawać dzieciom kieszonkowe, jak uczyć dzieci oszczędzania. Twierdzi, że nie ucząc dzieci o finansach upośledzamy je. Są one w znacznie większym stopniu narażone na uleganie wpływom reklamy, a w efekcie konsumpcjonistyczny styl życia, na nieprzemyślane branie kredytów i pożyczek, co prowadzi do nadmiernego zadłużenia.  Natomiast umiejętność władania pieniędzmi daje młodemu człowiekowi, który wychodzi w świat, poczucie sprawczości, i jednocześnie uczy, że to człowiek ma rządzić pieniądzem, a nie pieniądz nim.

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Dlaczego uczyć dzieci o finansach?
  • Jak edukować finansowo dzieci?
  • Czy warto dawać kieszonkowe dzieciom i dlaczego?
  • Jak używać skarbonki, aby wspierała umiejętność oszczędzania?
  • Jak wychować przedsiębiorcze dziecko?
  • Czy pozwolić dzieciom na popełnianie błędów w zarządzaniu pieniędzmi?

 

Notatki:

  • Strona Angeliki Talagi
  • Dawid Owen, „Bank Taty. Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności finansowej”
  • Janet Bodnar, „Jak wychować gospodarne dzieci? Wszystko o tym, co powinny wiedzieć i jak im to wytłumaczyć”

 


Pobierz plik mp3

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Gabi

Obydwoje z mężem pochodzimy z rodzin w których liczyło się pieniądze aby starczyło do pierwszego. Moja mama często musiała pożyczyć od rodziny drobne sumy gdy wypadła jakaś szczególna okazja np wycieczka szkolna, kulig, czy naprawa pralki. Z młodości pamiętam, że gdy tylko pojawiła się jakaś kwota u mnie np. od babci raz w roku- biegłam do kiosku w rynku by kupić ….. portfel. Uwielbiałam je kupować – marzyć, że będę odkładać. Nie dostawałam kieszonkowego. Na 1 roku studiów dostawałam od rodziców 500 zł, odliczając wynajem i bilet miesięczny w KRK zostawało mi 6 zł na dzień na jedzenie, kosmetyki i całą resztę łącznie z rozrywką. Tak się potoczyło, ze musiałam zrezygnować ze studiów dziennych i rozpoczęłam zaoczne. Chcąc pomóc rodzicom… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti

Gabi,
Długa historia, dziękuję, że się nią podzieliłaś. Bardzo inspirujące jest to co piszesz. A jesteś w stanie powiedzieć jak wy nauczyliście się wreszcie zarządzać finansami. Tylko na błe∂ach, czy korzystaliście z jakiś książek, blogów, podcastów. Co było motorem waszego działania?

Super rozmowa. Przypomniały mi się kłótnie z moją Panią od Przedsiębiorczości – na pytanie: ale w jaki sposób mam się nauczyć bycia przedsiębiorczym wkuwając na pamięć pojęcia – popyt, podaż, inflacja? Nauczyciel: siadaj, pała! 🙂
Ps. Macie jakieś namiary na księgarnie lub inne miejsca, gdzie można nabyć książkę J. Bodnar?

Agnieszka Pleti

Jagodo,
Tutaj jest strona, na której są wypisane księgarnie, gdzie można tę książkę kupić:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/47227/bank-taty-jak-nauczyc-dziecko-odpowiedzialnosci-finansowej.

Łukasz

Mając w domu 4-latka powoli wdrażam go w zagadnienia finansowe. Ogólnie w temat edukacji finansowej mocno „wsiąkłem”, do tego stopnia, że od niemal roku czytam niemal wszystko co z tym związane. Wiedzą tą postanowiłem się też dzielić i założyłem bloga w tym temacie. Statystyki mówią, że nie rozmawia się w domu o pieniądzach. Szkoda, bo to podstawa i podwaliny do racjonalnego podejścia do pieniędzy.

Agnieszka Pleti

Łukasz,
Świetnie, że dzielisz się swoją wiedzą. Dziękujemy.

[…] ⇒Materiał do zobaczenia tutaj⇐ […]