WNE 029: O edukacji finansowej dzieci z Angeliką Talagą.

edukacja_finansowa_dzieci

Czy pamiętasz jak wyglądała Twoja edukacja finansowa?
A jak Ty uczysz dzieci o finansach?
Jeśli masz już jakieś doświadczenie w tym temacie, a także jeśli nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, to posłuchaj wywiadu z Angeliką Talagą, która opowiada o edukacji finansowej dzieci. Angelika od kilku lat zajmuje się tematem rozwoju intelektualnego dzieci, prowadzi blog godmother.pl, na którym dzieli się swoją wiedzą, inspiruje rodziców i nauczycieli, a także prowadzi szkolenia.
Angelika, jak sama opowiada, odziedziczyła przedsiębiorcze geny po swojej rodzinie, ale postanowiła, że nie zatrzyma tego tylko dla siebie. Przygotowała program szkoleń o edukacji finansowej dla dzieci. Szybko okazało się, że takie sporadyczne działania nie mają sensu. Edukacja finansowa powinna opierać się na wypracowaniu pewnych nawyków i umiejętności, dlatego też postanowiła uczyć rodziców. W tym wywiadzie opowiada o tym jak wychować przedsiębiorcze dziecko, czy i dlaczego warto dawać dzieciom kieszonkowe, jak uczyć dzieci oszczędzania. Twierdzi, że nie ucząc dzieci o finansach upośledzamy je. Są one w znacznie większym stopniu narażone na uleganie wpływom reklamy, a w efekcie konsumpcjonistyczny styl życia, na nieprzemyślane branie kredytów i pożyczek, co prowadzi do nadmiernego zadłużenia.  Natomiast umiejętność władania pieniędzmi daje młodemu człowiekowi, który wychodzi w świat, poczucie sprawczości, i jednocześnie uczy, że to człowiek ma rządzić pieniądzem, a nie pieniądz nim.

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Dlaczego uczyć dzieci o finansach?
  • Jak edukować finansowo dzieci?
  • Czy warto dawać kieszonkowe dzieciom i dlaczego?
  • Jak używać skarbonki, aby wspierała umiejętność oszczędzania?
  • Jak wychować przedsiębiorcze dziecko?
  • Czy pozwolić dzieciom na popełnianie błędów w zarządzaniu pieniędzmi?

 

Notatki:

  • Strona Angeliki Talagi
  • Dawid Owen, „Bank Taty. Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności finansowej”
  • Janet Bodnar, „Jak wychować gospodarne dzieci? Wszystko o tym, co powinny wiedzieć i jak im to wytłumaczyć”

 


Pobierz plik mp3

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Więcej niż edukacja: Finanse dzieci z Angeliką Talagą – GodmotherAgnieszka PletiŁukaszJagoda (Creative Farm)Gabi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Gabi
Gość
Gabi

Obydwoje z mężem pochodzimy z rodzin w których liczyło się pieniądze aby starczyło do pierwszego. Moja mama często musiała pożyczyć od rodziny drobne sumy gdy wypadła jakaś szczególna okazja np wycieczka szkolna, kulig, czy naprawa pralki. Z młodości pamiętam, że gdy tylko pojawiła się jakaś kwota u mnie np. od babci raz w roku- biegłam do kiosku w rynku by kupić ….. portfel. Uwielbiałam je kupować – marzyć, że będę odkładać. Nie dostawałam kieszonkowego. Na 1 roku studiów dostawałam od rodziców 500 zł, odliczając wynajem i bilet miesięczny w KRK zostawało mi 6 zł na dzień na jedzenie, kosmetyki i całą resztę łącznie z rozrywką. Tak się potoczyło, ze musiałam zrezygnować ze studiów dziennych i rozpoczęłam zaoczne. Chcąc pomóc rodzicom… Czytaj więcej »

Agnieszka Pleti
Edytor

Gabi,
Długa historia, dziękuję, że się nią podzieliłaś. Bardzo inspirujące jest to co piszesz. A jesteś w stanie powiedzieć jak wy nauczyliście się wreszcie zarządzać finansami. Tylko na błe∂ach, czy korzystaliście z jakiś książek, blogów, podcastów. Co było motorem waszego działania?

Jagoda (Creative Farm)
Gość

Super rozmowa. Przypomniały mi się kłótnie z moją Panią od Przedsiębiorczości – na pytanie: ale w jaki sposób mam się nauczyć bycia przedsiębiorczym wkuwając na pamięć pojęcia – popyt, podaż, inflacja? Nauczyciel: siadaj, pała! 🙂
Ps. Macie jakieś namiary na księgarnie lub inne miejsca, gdzie można nabyć książkę J. Bodnar?

Agnieszka Pleti
Edytor

Jagodo,
Tutaj jest strona, na której są wypisane księgarnie, gdzie można tę książkę kupić:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/47227/bank-taty-jak-nauczyc-dziecko-odpowiedzialnosci-finansowej.

Łukasz
Gość

Mając w domu 4-latka powoli wdrażam go w zagadnienia finansowe. Ogólnie w temat edukacji finansowej mocno „wsiąkłem”, do tego stopnia, że od niemal roku czytam niemal wszystko co z tym związane. Wiedzą tą postanowiłem się też dzielić i założyłem bloga w tym temacie. Statystyki mówią, że nie rozmawia się w domu o pieniądzach. Szkoda, bo to podstawa i podwaliny do racjonalnego podejścia do pieniędzy.

Agnieszka Pleti
Edytor

Łukasz,
Świetnie, że dzielisz się swoją wiedzą. Dziękujemy.

trackback

[…] ⇒Materiał do zobaczenia tutaj⇐ […]