Dana Tellera poznałyśmy kilka miesięcy temu na kursie Katechezy Dobrego Pasterza, który prowadził w Krakowie. Dan mieszka w Cincinnati w stanie Ohio, a więc jest naszym pierwszym zagranicznym gościem i opowie o tym jak edukacja domowa wygląda za oceanem 🙂
Dan jest ojcem siedmiorga dzieci, które uczą się w domu lub już skończyły edukację domową. Dan jest także nauczycielem – dyrektorem Katolickiej Szkoły Montessori w Ohio. Dyrektor szkoły uczy dzieci w domu? Takie rzeczy tylko w Ameryce! 🙂 Nie do końca – bo i w Polsce wciąż wzrasta liczba dzieci nauczanych domowo, a wśród nich ogrom dzieci nauczycieli szkolnych.
W tym wywiadzie Dan Teller dzieli się z nami swoim wieloletnim i bardzo bogatym doświadczeniem edukacji domowej. Pięcioro z jego dzieci jest już po studiach lub studiuje na bardzo dobrych uniwersytetach w USA, a dwoje dzieci wciąż uczy się w domu. Dan opowiada o tym jak edukacja domowa wygląda w Stanach Zjednoczonych, jakie są plusy i minusy, a raczej wyzwania homeschoolingu, rozmawiamy także o socjalizacji dzieci w ED, metodzie Montessori i Katechezie Dobrego Pasterza.
W tym wywiadzie usłyszysz także o bardzo popularnym w Stanach Zjednoczonych sposobie na wspólną naukę – kooperatywie edukacyjnej. W skład takiej kooperatywy wchodzi kilka rodzin, które spotykają się raz w tygodniu na wspólnych zajęciach organizowanych przez jednego z rodziców dla starszych dzieci, podczas gdy młodszymi dziećmi zajmują się w tym samym czasie pozostałe mamy. Jest to bardzo dobry czas na nawiązanie relacji między dziećmi, świetny sposób na wspólną naukę, a także okazja dla mam do porozmawiania i wymiany doświadczeń. Im dzieci są starsze, tym taka kooperatywa jest bardzie zorganizowana – dzieci uczęszczają na zajęcia odbywające się pod okiem nauczyciela danej dziedziny, mogą rozwijać swoje zainteresowania podczas spotkań z ekspertami z danej dziedziny. W samym Cincinnati, takich kooperatyw jest kilkanaście, a także wiele grup wsparcia dla edukacji domowej, w każdej części miasta.
A zatem mamy od kogo się uczyć 🙂
Wywiad jest w języku angielskim, natomiast na końcu możesz posłuchać podsumowania – streszczenia najważniejszych informacji po polsku.
Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:
- Jak edukacja domowa wygląda w USA?
- Co to jest kooperatywa edukacyjna?
- Czy można cały proces edukacji przejść w nauczaniu domowym?
- Co robią po maturze dzieci z edukacji domowej?
- Czy po edukacji domowej można studiować na dobrym uniwersytecie?
- Jak wygląda edukacja domowa w rodzinie wielodzietnej?
- Dlaczego nauczyciele nie posyłają swoich dzieci do szkoły?
- Co daje rodzinie edukacja domowa?
- Czy warto tworzyć grupy wsparcia dla edukacji domowej?
- Czy dzieci z edukacji domowej nie mają problemu z socjalizacją?
- Jak można stosować metodę Montessori w domu, w edukacji domowej?
Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi
Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.
Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka
Jak wygodnie słuchać podcastów?
Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów
[…] Edukacja domowa po amerykańsku – wywiad z Danem Tallerem […]
Kooperatywy wydają się być świetnym pomysłem, ale nasze dzieci jeszcze za małe, więc jesli już to jest to etap przed nami.
Mi najbardziej w wywiadzie podobało się jak Dan mówił o wykorzystaniu metod Montessori w domu i Katechezy Dobrego Pasterza (pomocy, atrium itd.), że bardziej powinno się skupić na tym by dostosować to do stylu życia, do potrzeb własnej rodziny.
Pozdrawiam!
Basia
Basiu,
dokładnie tak! Nie da się tego przenieść w 100% na dom.
Spotkałyście jakieś rodziny w Polsce lub polskie mieszkające za granicą, które korzystają z klasycznej edukacji w nauczaniu domowym?
Bardzo mnie ten wywiad ucieszył, w anglojęzycznym Internecie jest ogrom materiałów i pomocy( dla rodziców) do nauczania domowego i szkoda nie korzystać z lat doświadczeń.
Znamy takie, które korzystają właśnie z anglojęzycznych stron i próbują.