WNE 049: O edukacji rodzinnej i o domu, który jest źródłem siły, z Volą i Bartkiem Kuśmierskimi

rodzina

Dlaczego „edukacja rodzinna”, a nie „domowa”? Bo nie siedzimy zamknięci w domu, ale wychowujemy przez aktywne życie w rodzinie, niekoniecznie w domu, a często w podróży!

O tym właśnie opowiadają Vola i Bartek Kuśmierscy, rodzice trojga dzieci w edukacji rodzinnej. Vola pochodzi z Białorusi, Bartek z Polski, a obecnie mieszkają w Anglii. Ich dzieci wychowywane są czterojęzycznie, uczestniczą w zajęciach teatralnych prowadzonych przez mamę i w wyprawach leśnych, które organizuje ich tata. Vola i Bartek pragną nauczyć swoje dzieci podstaw praktycznego życia, przekazać im wartości rodzinne i nie narzucać wizji tego, kim mają być. Ważna jest dla nich edukacja, która niesie rzeczywiste umiejętności. Uczą więc swoje dzieci gotować, ogarniać dom, naprawiać różne rzeczy. Gdy ich najstarszy syn zamarzył napisać książkę o wyprawie na wulkan, tata zabrał go w podróż na Wezuwiusza! Później wspólnie opisali tę przygodę i wydali w formie książki.

Vola jest położną, doulą, i wspiera kobiety na wszystkich etapach ich macierzyństwa prowadząc projekt Otulić Mamę. Między innymi uczy kobiety jak pięknie i godnie przeżyć połóg, niesie świadomość o tym, że kobieta po porodzie potrzebuje wsparcia, troski i otulenia.

Vola uświadamia też jak ważną przestrzenią jest dom. Nie jest on tylko miejscem odpoczynku, ale budowania relacji rodzinnych, małżeńskich, dla kobiety często jest miejscem pracy, jej twórczości. Vola przekonuje, że dom może dawać siłę kobiecie, jest żywym systemem, który tworzymy my same i napełniamy go sobą. Jak sprawić, aby tak się stało? Tego wszystkiego Vola uczy w swoim kursie online „Mój piękny, funkcjonalny dom”.

Specjalnie dla słuchaczy podcastu WNE Vola przygotowała promocję – 30% zniżki na zakup kursu: Aby otrzymać zniżkę, wejdź na stronę kursu przez ten link: Mój piękny, funkcjonalny dom

Jeśli nie jesteś jeszcze przekonana, pobierz pierwszą, bezpłatną lekcję kursu tutaj.

Pamiętaj jednak, żeby pełną wersję kursu zakupić korzystając z tego linku, tylko wtedy zostanie naliczony specjalny rabat (ten link to link afiliacyjny – ty kupujesz kurs ze zniżką, a my otrzymujemy prowizję).

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Co to jest edukacja rodzinna
  • Jak formalnie wygląda edukacja domowa w Wielkiej Brytanii
  • Jak wygląda edukacja polskich dzieci na emigracji
  • O grupach wsparcia w edukacji domowej
  • O zajęciach teatralnych i leśnej edukacji
  • O dzieciach wychowywanych czterojęzycznie
  • Jak wygląda dzień w edukacji domowej
  • O kuchennej edukacji
  • O domu i o rodzinie
  • O tym jak urządzić dom, aby jak najlepiej spełniał swoją rolę
  • O kobiecości
  • O wspieraniu kobiet w macierzyństwie: o porodzie domowym, połogu i domu jako miejscu dającemu siłę


Pobierz plik mp3

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ola

Jesli chodzi o nauke dziexka z LIBRATUS to faktycznie nie mozna zapisac dziecka mieszkajacego poza granicami Polski. Jest natomiast alternatywa pod nazwa POLONIJKA jest to tq sama szkola ale niestety odplatna.. Sa rozne pakiety.. Takze nie jestesmy zostawieni bez zadnej mozliwosci uczenia dzieci w systemie polskiej szkoły..

W Irlandii podobnie nie ma egzaminow, a zgody udziela pracownik socjalny który robi wywiad z rodzicami..

Agnieszka Pleti

Dziękujemy za informacje