WNE 051: „Warto spróbować!” O edukacji domowej, finansowej i grach planszowych z Kasią i Wojtkiem Moroz

rodzina

Kasia i Wojtek Moroz są rodzicami pięciorga dzieci. Wszystkie uczą się w trybie edukacji domowej. Kiedy się z nimi spotkaliśmy, oczekiwali narodzin najmłodszej. Teraz Kinga ma już kilka miesięcy, urodziła się z poważną wadą serca i zaraz po narodzinach musiała być operowana. Na szczęście operacja przebiegła pomyślnie i dziewczynka bardzo dobrze się rozwija. Zapytałam Kasię, czy pojawienie się najmłodszej córeczki coś zmieniło w podejściu i decyzjach odnośnie edukacji. Odpowiedziała, że zmieniają się konfiguracje zajęć, i to, co dzieci wybierają, jest też oczywiście więcej pracy, ale ich podejście pozostaje niezmienne i nadal praktykują edukację domową.

Pomysł edukacji domowej kiełkował w ich głowach od dawna, ale zdecydowali się ją podjąć, dopiero po próbie z nauką w szkole rejonowej. Najstarszy syn był po prostu przemęczony ilością zajęć, godzinami spędzonymi w placówce. Brakowało mu czasu na zwykłą zabawę, a im dobrego rodzinnego czasu z dziećmi. Zdecydowali się na roczną próbę z edukacją domową. I tak już zostało.

W tym odcinku podcastu opowiadają o tym jak wygląda ich codzienność w nauczaniu domowym, jak dzieci przygotowują się do egzaminów, jak wspólnie uczą się w kooperatywie edukacyjnej. 

Kasia i Wojtek są wielkimi fanami gier planszowych. Często dzień edukacyjny rozpoczynają od planszówki, przy śniadaniu. Za pomocą gier dzieci uczą się logicznego myślenia, matematyki, przyrody, historii, a także przedsiębiorczości. Dzieci bowiem prowadzą swój sklep z grami planszowymi https://grywdomu.pl/ Rodzice, jako informatycy, stworzyli stronę internetową ze sklepem i sfinansowali pierwsze zakupy gier. Dzieci dostały zadanie wpisywania na stronę opisów gier, swoich opinii, przeprowadzanie obsługi zamówień, łącznie z pakowaniem i wysyłką. W samym tym przedsięwzięciu nie chodziło o to, aby jakoś bardzo rozkręcać cały ten biznes, ale żeby dzieci zrozumiały prawa ekonomii. 

Wojtek zaznacza, że edukacja domowa to nie jest najlepsze rozwiązanie dla wszystkich. Mają znajomych, którzy spróbowali, po czym wrócili do systemu. Ale, mimo wszystko, warto spróbować!  Zazwyczaj rodzice dzieci uczących się w szkole poświęcają podobną ilość czasu na naukę, co rodzice dzieci z edukacji domowej, pomagając im przygotować się do sprawdzianów, odrobić zadania domowe. 

Kasia podkreśla, że wszystko da się zorganizować, jeśli danej rodzinie to odpowiada. Da się tak zrobić, aby oboje rodzice pracowali (przynajmniej częściowo), a dzieci były w edukacji domowej i  nie były pozostawione same sobie. 

Warto spróbować!

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Dlaczego edukacja domowa?
  • Jak wygląda codzienność w edukacji domowej
  • Edukacja domowa w rodzinie wielodzietnej
  • Nauka przedsiębiorczości i edukacja finansowa dzieci
  • Gry planszowe w edukacji
  • Rola mamy i rola taty w edukacji domowej
  • Plusy edukacji domowej 
  • Kooperatywa edukacyjna
  • Egzaminy w edukacji domowej
  • Rodzinne muzykowanie i nauka gry na instrumentach
  • Rodzinne podróżowanie 

 


Pobierz plik mp3

Notatki:

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz

Moi drodzy, byłbym wdzięczny gdybyście w przyszłości poprawili jakość nagrań podcastów, chwilami nie słychać wypowiedzi gości. Tym bardziej szkoda, bo treści są wartościowe 🙂

Agnieszka Pleti

Staramy się, ale często nagrywamy u kogoś i jeszcze nie opatentowaliśmy przenośnego studio. Nigdy nie wiemy na jakie pomieszczenie trafimy 🙁