WNE 038: Jak odkrywać talenty i rozwijać mocne strony? Rozmowa z Dominikiem Juszczykiem.

edukacja_domowa

Poprawiać i uśredniać, czy rozwijać to, co dobre? Skupiać się na słabościach, czy pracować nad talentami i rozwojem mocnych stron?

Nasz dzisiejszy gość udowadnia, że dużo lepsze rezultaty osiągnąć możemy pracując nad rozwojem talentów, niż poprawą swoich słabości. Dominik Juszczyk jest pasjonatem rozwoju osobistego i produktywności, autorem podcastu Z pasją o mocnych stronach i certyfikowanym trenerem Instytutu Gallupa. W tym odcinku podcastu wyjaśnia w jaki sposób możemy odkrywać swoje talenty korzystając  z testu StrenghtsFinder (test dostępny w j. polskim). Usłyszymy także jak możemy dążyć do tego, aby nasze talenty stały się mocnymi stronami. Dominik wyjaśnia, że warto inwestować czas w rozwijanie tego, co w nas dobre. Talent, w którego inwestujemy czas (wiedza + umiejętności = budowanie mocnej strony) pozwala osiągnąć wydajność bliską perfekcji.

Instytut Gallupa opracował także test identyfikacji talentów dla dzieci oraz młodzieży. Pomaga on zidentyfikować i stymulować obszary, w których dzieci mają pewne, wrodzone predyspozycje. Dzieci w wieku 8-12 lat mogą zrobić test StrengthsExplorer, który określa trzy z dziesięciu obszarów talentów dla dzieci (test dostępny tylko w j. angielskim). Młodzież w wieku 13-20 lat może zrobić test  StrengthsQuests , który skonstruowany jest podobnie jak test StrenghtsFinder dla dorosłych (dostępny w j. polskim). Wraz z wynikami testu otrzymujemy dokładny opis talentów oraz przewodnik dla dziecka, a także dla rodziców i nauczycieli, w którym zawarte są konkretne rady i pomysły na akcje jak stymulować rozwój talentów.

I tu może pojawić się pytanie. Czy taki test nie jest przypadkiem szufladkowaniem, określaniem do czego nadajemy się, a do czego nie? Otóż nie! To jaki mamy zestaw talentów nie mówi nam CO możemy robić, ale JAK możemy to robić. Pomaga wykorzystywać nasze naturalne predyspozycje w działaniu, spolaryzować uwagę na mocnych stronach, a jednocześnie zarządzać w umiejętny sposób słabościami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie posłuchaj wywiadu z Dominikiem!

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

  • Co jest test Gallupa (test StrengthsFinder)?
  • Co to jest talent? Czym talent różni się od mocnej strony?
  • Po co nam wiedza o naszych talentach?
  • Jak pracować nad rozwojem talentów?
  • Jak talenty wykorzystywać w życiu – w pracy, nauce, relacjach z rodziną i bliskimi?
  • Czy istnieje test Gallupa (test StrengthsFinder) dla dzieci i młodzieży?
  • Czego można dowiedzieć się z testu Gallupa dla dzieci i młodzieży?
  • Jak możemy sami – jako rodzice i nauczyciele – dostrzegać talenty u dzieci i jak pracować nad ich rozwojem?
  • Dlaczego warto skupiać się nad rozwojem swoich mocnych stron a nie słabości?
  • Czy współczesny system edukacji wspiera rozwój talentów u dzieci?

 

Pobierz plik mp3

 

Notatki

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Dominik

Pięknie dziękuję za zaproszenie do podcastu! To było naprawdę przemiły wieczór i świetna rozmowa!

Agnieszka

Hehe ścigacie się z Godmother na ciekawe tematy? Od niej też ostatnio słyszałam coś niecoś o odkrywaniu talentów u dzieci ;). To była dygresja wokoło innego tematu, ale mnie zaciekawiła. Myślę o tym od jakiś dwóch dni, a tu dziś BUM. Chciałam, mam. 🙂
Sciągam, słucham, pozdrawiam serdecznie.

ola

przyjemni ludzie, ciekawa rozmowa

Anna

Dziękuję za kolejny ciekawy wywiad.

Martyna

Fantastyczny podcast, gamę changer! W weekend będziemy robić z mężem rozszerzony test Gallupa