WNE 039: Jak rodzinnie przeżyć święta Bożego Narodzenia? O choince, opłatku i świętych wieczorach…

Boze_Narodzenie

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Co zrobić, aby dobrze przeżyć ten czas – duchowo i rodzinnie? Co zrobić, aby nie zatracić się w przygotowaniach zewnętrznych, porządkach, gotowaniu, konsumpcjonizmie…?

W tym odcinku dajemy garść propozycji na wspólne przeżywanie tego niezwykłego czasu, mówimy o tym jak dawnej spędzano święta i o głębokiej symbolice oraz duchowym wymiarze zwyczajów. Opowiadamy o chrześcijańskiej symbolice choinki (wiecznie zielonym drzewie uosabiającym Chrystusa), o znaczeniu opłatka, sianka pod obrusem, o tym dlaczego dajemy sobie prezenty. Warto poznać znaczenie tych wszystkich rytuałów, po to, aby samemu móc je głębiej przeżywać, a także, aby od jak najmłodszych lat wprowadzać w nie dzieci. Zachęcamy także do wspólnego kolędowania, przygotowania szopki i żłóbka, urządzenia rodzinnych jasełek oraz spędzania „świętych wieczorów”.

Święta to czas zatrzymania, czas bycia bardziej dla innych, czas rodzinny, czas sacrum. Jeszcze przed ich rozpoczęciem warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak chcę przeżyć tegoroczne święta? Komu chcę podarować trochę siebie i swój czas? Warto zastanowić się i po prostu to zrobić!

 

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:

 • Jak rodzinnie przeżywać okres świąt Bożego Narodzenia?
 • O głębokim, duchowym wymiarze Świąt.
 • Jakie dawniej obchodzono Wigilię i Boże Narodzenie?
 • Od kiedy świętuje się Boże Narodzenie?
 • Jaka jest symbolika Wigilii?
 • O tradycyjnych daniach wigilijnych.
 • Gdzie odbyła się pierwsza Pasterka?
 • Jaka jest symbolika opłatka?
 • Dlaczego zostawiamy pusty talerz na stole?
 • Dlaczego stroimy choinkę? Czego symbolem jest drzewko bożonarodzeniowe?
 • Co symbolizują światełka na choince?
 • Dlaczego wkładamy pod obrus sianko?
 • Dlaczego warto wspólnie kolędować?
 • O polskich tradycjach: kolędowaniu, świętych wieczorach, jasełkach…
 • O szopce, żłóbku i chodzeniu „na szopki”.

 

Pobierz plik mp3

 

Szopka Bożonarodzeniowa

Świetnym sposobem rodzinnego przeżywania Adwentu jest wspólne przygotowanie Szopki Bożonarodzeniowej. Właśnie z myślą o rodzinach zaprojektowaliśmy w Marple Szopkę, którą można samodzielnie pomalować, wykończyć, obkleić filcem, lub udekorować darami z lasu angażując w to całą rodzinę. W skład szopki wchodzą figurki: Maryi, Józefa oraz Dzieciątka, a wybieając produkty z kategorii Pionki, szopkę można doposażyć o postacie aniołów, pasterzy, Trzech Króli oraz swojej własnej rodziny idącej oddać pokłon Nowonarodzonemu.
 
Szopkę możesz zakupić w naszym sklepie marple.pl

 

Zostaw komentarz, zadaj pytanie oraz podziel się z innymi

Zapraszamy do zostawienia komentarza poniżej. Napisz czy podobał ci się ten odcinek i co o nim myślisz. Będziemy również wdzięczni za uwagi i pytania dotyczące tego odcinka podcastu.
Jeżeli masz jakieś sugestie, propozycje, uwagi możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz kontaktu tutaj.
A jeżeli podobał ci się ten odcinek podcastu, prosimy podziel się nim ze swoimi znajomymi, w sieciach społecznościowych i na żywo. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w promocji tego podcastu.

 

Jak subskrybować podcast i nie przegapić żadnego odcinka

 

Jak wygodnie słuchać podcastów?

Odpowiedź oraz instrukcje znajdziesz na naszej stronie Jak słuchać podcastów

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz Filipiak

Ja najbardziej nie lubię tego sztucznego zamieszania i stresowania się niepotrzebnymi i mało ważnymi rzeczami. To, ile pierogów przypadnie na ciocię Jadzię w efekcie końcowym nie ma aż takiego znaczenia 😛

Agnieszka Pleti

Ja też nie lubię, choć fakt, że jak cioci Jadzi pierogów zabraknie to może się obrazić….:)